Koju kutiju praviti 2x10''

Koju kutiju praviti 2x10''

Član
pozz ekipa trebao bih par savjeta.
da pocnem imam dvije 10-ke pioneer 257D4 koje su mi ranije bile u slot-port kutiji koju sam pravio sam ovo su dimenzije:

vented.jpg

a ovako je to sviralo nekad sa svega 300w rms-a

Video

nakon toga sam pravio bandpass kutiju za jednu od ove dvije 10-ke i bio sam prijatno iznenadjen jer je sviralo daleko nize nego ova gore kutija ,nazalost nemam video da vam pokazem ali bass je bio ravnomjerno rasporedjen od nekih 25Hz do 60Hz koliko je bio raspon kutije dok je sa slot port kutijom to bilo u opsegu od 30hz do nekih 70hz stim da je na 40hz razvaljivalo auto a ovo ispod dosta slabije.

eh sad dolazi dilema interesuje me sta bi bilo glasnije dali da pravim opet slot port kutiju posto sada imam pojacalo od 800w rms-a na 1 ohm tako da mogu maksimalno iskoristit ove woofere ili da ih strpam u bandpass ovaj sto sam pravio za 1 woofer ali isobaric konfiguraciju napravim.

bandpass.jpg


isobw.jpg


ovako izlgedaju grafici koje mi izbaci program po svemu sudeci bandpass je daleko glasniji i bolji dizajn u ovoj konfiguraciji ali opet ne mogu sebi u glavi skontat jer dvije odvojene membrane kao sto su slot port kutiji po pravilu bi trebale vise pritiska stvarati neko povrsina dvije spojene membrane kao u ovoj isobaric konfiguraciji :icon_question:
ako neko zna ,vec je radio ili ima neku drugu ideju da vas cujem ;)
uglavnom cilj mi je postici da 10-ke idu jako nisko jer ne volim da mi lupa u gepeku vec da je sto dublji bass :cool:
 
Član
sub3r je napisao(la):
Ma polako, naici ce vec neko ko se razumje u ove stvari. ;)

ma vec sam odustao od ovog dizajna sad je u planu bandpass sa tri komore ali bas me interesuje ovo jer ili bi bio totalni promasaj ili bi bilo extra ali posto nisam nacisto sto se tice isobaric konfiguracije radije cu ici sigurnijim putem i montirat woofere odvojene u dvije komore i jednom zajednickom.
 
Top