Koje opruge uzeti za passat b5.5 iskustva??

Koje opruge uzeti za passat b5.5 iskustva??

Hteo bi da spustim auto do neke normale ali se bojim uzeti opruge i da izgubim udobnost previse pa me zanimaju iskustva i uporedjenja sa fabrickim oprugama? Hvala unapredIMG10719.jpg
 
Član
Nemoj uzimati FK, TA TECHNIX, Jom i slicne jeftine opruge na kojima ces samo imati izgled a u autu ce biti kao da i nemas opruga. To su opruge vecinom samo za styling... udobnost, lezanje i drzanje ceste je nula, druca i skace auto na njima, u bubrezima kamenac stine u pijesak koliko bude tvrdo auto. Nakon par godina oslabe opruge na vozacevoj strani i na toj strani bude nizi nego na suvozacevoj, jer je vozac stalno u autu i tu dosta oslabe kod vecine jeftinih opruga.

Uzmi KW, H&R, Apex, Koni i druge malo kvalitetnije, skuplje i imaces dobro lezanje, udobnost u autu pa cak i istu kao i na fabrickim oprugama, Puno bolje lezanje u krivinama i naravno izgled, i najbitnije nece opruge oslabiti pa da ti auto padne za cenat na vozacevoj strani za 2-3 godine, kvalitetnije opruge i skuplje malo ove sto su navedene, zadrzavaju svoju visinu i nakon vise godina upotrebe...

Ovo ne govorim ovako rekla kazala nego ti kazem iz iskustva...
 
Član
Šta znači udobnost? Valjda udobnost određuju 90% sjedišta, a ne tvrdoća ovjesa. Može bit ko kamen tvrdo, ali ako je sjedište dobro i debelo onda je dobra i udobnost ( mehko guzici), zar ne? Može i karting ili traktor koji nema ovjesa bit udoban, kad staviš komad spužve pod dupe. Stavi komad drveta na sjedište pa vidi kakva je udobnost :p
Pošto je riječ o pasatu možeš nać i brend name opruge ili čak gewinde za male pare ;)
 
Hvala RS TURBO.
Zlajaaa opruge dobrim delom prenose trenje na komplet sasiju tako da ima i te kakvu ulogu osim sedista i ogibljenja. A za pare nisam nista spominjao samo sam pitao koje da uzmem ako vec vozim b5.5 sto bi gledao cenu za nesto sto mi glavu cuva i bubrege :D
 
Član
Prenosi ono trenje i vibraciju, ali da će ti toliko uticati siguran sam da neće. Sjedište je tu najviše za udobnost, ostalo su nijanse. Vozio sam se u dosta spuštenih auta i gewinde i opruge i sva su imala dobra sjedišta i nije bilo neudobno, a znao sam sjedat u fabrička auta koja se ljuljaju ko puding koliko su mehka pa su neudobna radi tvrdih sjedišta. Po mom mišljenju je to zanemarivo ;)
 
Član
Puno puno ima do auta i opruga i kako je vjesanje uradjeno... Kod mene su H&R opruge, i kad sam gledao broj sa njih, specifikacije opruga kazu RACING USE ONLY; NOT FOR STREET USE! i na to sve imam recaro sjedista koja su malo potvrda jer su kozna. VAni auto ne mozes zaljuljati nikako, niti gore dole niti gibati niti lijevo desno, znaci kao karting je krut vani, a unutra kad se vozis i naprijed i nazad nikad ne bi rekao da je na tim oprugama, udoban i plovi po cesti i imas osjecaj da je na obicnim oprugama, tek na krivinama kad te G sila povuce u stranu i kad vidis kako prodje kroz krivine da se ne nagne nikako nego samo kao zaljepljen za cestu prodje bez skripe i iceg, tek tada vidis da nisu obicne opruge, to moze potvrditi xxx ljudi pa cak i sa foruma... Tako da puno igraju opruge, amortizeri, i samo vjesanje auta i sasije nego sicevi ;)
 
Citao sam da su ljudi zadovoljni sa EIBACH i H&R prvenstveno po 30-35mm spusti auto a udobnost izgubi do 15% u odnosu na fabricke opruge.
 
Top