Klima uredjaj

Klima uredjaj

Član
Optimirana aerodinamika i dobra vidljivost zahtijevaju velike i nagnute staklene površine. Već pri malom Sunčevom zračenju kabina vozila se pojačano zagrijava. Potrebno je, dakle, što je više moguće hladnog zraka. Ugodan, sobnoj temperaturi odgovarajući nivo može se postići samo klima-uređajem. Klima-uređaj se uglavnom sastoji od sustava hlađenja, grijanja, regulatora vlage i ventilatora. On u vozilu dopunjuje sustav grijanja i ventilacije.



Klima-uređaj ne proizvodi hladnoću, nego radi po načelu toplotne pumpe, kao u hladnjaku. Pojednostavljeno rečeno, zrak se provodi kroz jedan isparivač i tamo svoju toplinu predaje rashladnom sredstvu. Ohlađeni i isušeni zrak se zatim upuhuje u kabinu vozila. Pritom jedan kompresor ponovno hladi rashladno sredstvo na potrebnu temperaturu. Neki sustavi, kao npr. u Volkswagen Golfu, raspolažu eksterno reguliranim kompresorom sa temperaturom isparivača između 2 i 12 °C, koju je moguće regulirati. Tako se zrak ne odvlažuje više nego je to potrebno, i potrebna energija, a time i potrošnja goriva, se smanjuju. Volkswagen za svoje modele nudi kako poluautomatski klima-uređaj "Climatic" tako i automatsku klimu "Climatronic".


Svi klima-uređaji u Volkswagen modelima funkcioniraju u skladu s ekološkim propisima i ne koriste rashladna sredstva koja sadrže freon.
 
Član
nermin suljagic je napisao(la):
imal ko da prodaje i ugraduje polovne klime za g4...

i kolko mariola



Ne isplati se u mene je stari u audija prije par godina ugrađivao izašlo preko 1500km...Tu su ti djelovi najmanji problem oguliće te neko za ruke jer tu ima vraškog posla...
 
Član
Jel moze neko da mi objasni kako u golf 4 koji ima u sebi Climatronic nariktat da puse sto hladniji zrak bez obzira na vanjsku i unutrasnju temperaturu u automobilu. Da li se to radi ovako?
(slika je samo zbog primjera)


Pritiskati ovu plavu tipkicu dok na displayu nebude pisalo LO°C (umjesto ovog 19), a pored toga desno bi trebalo da pise AUTO (kompresor upaljen?) i da se izabere proizvoljna brzina vrtnje ventilatora?
 
Član
upravo tako, bez AUTO, samo ga nariktaj na LOC i to ti je najhladnije dok ti zubi ne ispadnu :D
 
Član
Da rezimiramo..

ECON - kompresor klime neradi
AUTO - kompresor klime radi
(nepise ni Auto ni Econ) - kompresor klime radi (kao gore na slici u postu prije(nepise ni jedno ni drugo))
 
Član
I ja sam se raspitivao da ugradim u corsu klimu...pa sam iste informacije dobio...kako nije nikako isplativo :icon_rolleyes:
 
Član
Nije problem ugraditi klimu, moze se to, ali imas klimu a po auta ti se sj""e :lol

Ja sam se raspitivao za fabiu, i jedino bi mi u ovlastenom kao mogli uraditi sve kako treba, ali za nesto malo manje od dvije milje.... a "majstori" su trazili duplo manje, ali jaran je tako uradio u trici, pa ima klimu, a pola drugih stvari mu poremeceno... nije to bas isplativo, treba finih $$$$ da se uradi kako treba ;)
 
Član
zavisi za koje auto, ja sam na audija mogao za 500KM uraditi klimu, ima dobrih majstora;) stavio sam ja broj tamo u onu temu za majstore....;)
 
Član
Kod mne je na A4 uradjena prije vise od 3 godine i dosad nikakvih problema momak ekstra odradio, zavisi sve od auta do auta i od majstora do majstora...
 
Član
Kod mene bila klima i ima sva instalacija samo mi fali kompresor, hladnjak i isusivac zraka. Ostalo je sve tu kad upalim klimu povecaju se obrtaji na leru znaci da sto se tice elektronike tu je sve. Jel zna neko ko bi to mogao odradit u krugu Tuzla Lukavac Gradacac, Bos Samac i tako to?
 
Top