Kazna za preticanje

Kazna za preticanje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
E ovako, prije dva dana me lola zaustavio zbog preticanja. Na relaciji Mostar-Jablanica, kad se prodje most Begića i Begovića (mislim da se tako zove), pravac i isprekidana linija. Pretičem vozilo i priliko vraćanja u svoju traku uhvati me onaj znak zabrane preticanja. Iz suprotnog pravca je puna sa isprekidanom, nije bilo vozila. I lola me zaustavi i jedno pola sata objašnjavanja. Kaže kad sam vidio znak o zabrani preticanja trebao sam se vratiti u svoju traku. E sad, ako sam već pri kraju preticanja sve i da sam se vraćao opet bi naletio na punu. Sve u svemu uzeo mi podatke i ništa više. Kaže mi kolega da mi je morao ponuditi uplatnicu za plaćanje mandatne kazne ili tako nešto. Šta je mi je sad očekivati i imaju li me pravo kazniti?
Isto tako prije mjesec dana, idem iz Sarajeva i kad se spušta niz Bradinu šleper ispred mene ide 20km/h, 50-ak metar prije isprekidane, znači na punoj, jbg malo uranio, zaobiđem ga. Još znam da dole uvijek stoje ali neda đavo mira, još ono prvi mrak pa se i nevidi baš dobro. Ali mene su vidjeli :icon_mad: i da ne duljim, zsutavili i da ne pišu dao 'nešto' za piće. Šta tu, ako vozilo ide ispod 30km/h, smije li se zaobići ili preticati iako je puna.
 
ma nista ba dobit ces plavu kovertu kuci i rijesen problem,a sto se tice obilazenja na punoj jesil ti polagao il si kupio vozaku:lol:
 
Član
Jes, vozačku sam kupio 1989.
Pravila znam samo pitam. Neko kaže da to nije preticanje iako nigdje u zakonu ne piše. Znam da je prekršaj preko pune.
 
Član
zna se sta je obilazenje a sta preticanje... obilazenje je za vozilo koje se ne krece. i kolko ja znam, njega imas pravo "obici" i kad je puna. a ako ide, pa makar 10km/h to je preticanje... bar ja mislim da je tako...
 
Član
slepera nisi smjeo obici po punoj, znaci zabranjeno!
a ovo jbg moli Boga da ne dodje kazna:icon_biggrin:
 
Član
Sto se tice tog prvog slucaja, ako ti dodje kuci kazna, ja bi se zalio ... nema on tu osnova ... ti si zapoceo preticanje na vrijeme i na dijelu puta na kojem je to dozvoljeno ... a nigdje u zakonu ne pise da prije znaka moras da se vratis ... to je lupetanje obicno

A za ovo drugo ... vozila koja se krecu ispod 30 km/h i konstantno odrzavaju tu brzinu se smiju obici i na punoj liniji, bar je tako bilo kad sam ja polagao vozacki. Sta sad da ispred mene ide traktor, a slijedi nam 10 km pune linije???? Trebam se vuci za njim???
 

LSD

Član
mtopic je napisao(la):
Sto se tice tog prvog slucaja, ako ti dodje kuci kazna, ja bi se zalio ... nema on tu osnova ... ti si zapoceo preticanje na vrijeme i na dijelu puta na kojem je to dozvoljeno ... a nigdje u zakonu ne pise da prije znaka moras da se vratis ... to je lupetanje obicno

A za ovo drugo ... vozila koja se krecu ispod 30 km/h i konstantno odrzavaju tu brzinu se smiju obici i na punoj liniji, bar je tako bilo kad sam ja polagao vozacki. Sta sad da ispred mene ide traktor, a slijedi nam 10 km pune linije???? Trebam se vuci za njim???
potpis za objasnjenje drugog slucaja
 
Član
ako ide ispod 30,tipa traktor i to,mozes zaobici vozilo
a to za vracanje ima u zakonu,nesto uglavnom vracanje preko pune linije,tj preticanje koje nije bezbjedno tak nesh ne sjecam se,mislim da je 30 maraka kazna,ja platio na lcu mjesta,nije mi se dalo razgovarati
 
Član
Trebao si im platit piće kod Maksumića i bilo bi ok... to bi prihvatili svi, tako da znate kad ste na relaciji od Konjica do Jablanice, tj. do navedenog mosta Begić i Begović koji se nalazi 10tak kilometara južno od Jablanice prema Mostaru... ako ste napravili neki veći prekršaj tipa da ste svjesni da ga pušite... uzimanje vozačka i slično... neće vam uzet nikad na kafu... tj. pomješani su iz dva mupa i nesmiju uzimat mito za kafe... mada se može desiti nekih 5-10% da će vam uzet neka dvojica ako su u dobrom talu... ali većina ih prakticira slijedeće, naravno kad im ponudite da ih častite pićem... "odošmo mi ručat u neki restoran, ti svrati poslije i plati račun"

Tog dosta kod nas ima, tu nema dokaza nikakvog hehe

A tvoj slučaj ako ti dođe kazna, nemoj je prihvatiti idi na sud, imaš pravo... krenuo si preticanje gdje je dozvoljeno, tj. na isprekidanoj... i po pravilu je.

pozz.
 
Član
Kad se pocnem svadjat i prijetit da cu na sud , nikad mi ne dodje kazna za takve stvari, a kad sutim ko guzica i ne spomenem zalbu, odma koverta nakon 3 dana dodje... ozb.
 
Član
hahaha kad si pretico i izaso preko isprekidane u drugu traku i dosla puna linija trebo si samo nastavit vozit u njoj do sledece isprekidane :lol::lol::lol::lol::lol:

nesmije ti za to nista, vozila koja je krecu brzinom do 30 km/h se zaobilaze, a zaobici mozes i na punoj stim da ne ugrozavas ostale ucesnike u saobracaju...
 
Član
Jesu brzi, u p.m., k'o rz brzotrz :lol:. Evo kazna došla, 40 km za platiti, a u rješenju stoji prekršaj po članku 130, stav 4. ZOOBSNP (tj. učesnici u saobraćaju dužni su da se pridržavaju ograničenja, zabrana i obaveza izraženih pomoću postavljenih saobraćajnih znakova.) A klempo naveo 'isti započeo radnju preticanja na isprekidanoj liniji jedno vozilo a istu radnju završio na punoj uzdužnoj bijeloj linij'. Nemam živaca natezat' se sa majmunima a i necu biti dva mjeseca u BiH tako da sam platio i nek se yebu!:icon_mad:

A ovo drugo, pa i ja se nešto sjećam od prije da se vozila koja idu ispod 30 ili tako nešto, da se mogu preticati i na punoj ali nisam našao nigdje napismeno, pa ispada da ne smije. U svakom slučaju popušlić sam 40 kilometara, a sutra sam opet ista relacija, valjda neće opet isto :lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top