Kazna(oruzje)

Kazna(oruzje)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
E raja ovako ko zna da mi odgovori sta ce ocekuje kakva kazna i sl?

22.04.2011 god sam kupio startni pistolj i isti dan ga prijavio u policiju ono sto treba,a zatim sam pistolj dao prijatelju koji nema 18 godina tj. ucinio sam uslugu,kupio mu pistolj na svoju licnu jer on nema 18 god.A on je sutra pucao iz tog pistolja i neko je prijavio i policija ga je privela u stanicu i oduzela mu pistolj.Njega su ispitali uz prisustvo njegovog roditelja,i mene pozvali.Ja kad sam dosao samo su mi rekli da ce mi se javiti ako im budem trebao.I 12.05.2011 su i mene pozvali da dam izjavu o tome kako je i sta bilo.I ja sam to sve rekao da sam mu posudio pistolj i to,a zatim su mi rekli da sam prekrsio zakon,poticanje mladi na oruzje ili tako nesto.I nista vise mi nisu rekli.

Sad mene zanima kakvu mogu kaznu ocekivati,jeli ide krivicna prijava ili samo prekrsajna sto mi je i najvaznije da znam;)
 
Početnik
Član 53.
(Krivična djela)

(1) Novčanom kaznom ili kaznom zatvora od tri mjeseca do jedne godine, kaznit će se za
krivično djelo:
a) ko proda vatreno oružje, dijelove za vatreno oružje ili municiju pravnom licu ili
pojedincu koji nemaju odobrenje za nabavljanje te vrste oružja (čl. 19. stav (1) i čl. 42.
stav (1)) i
b) ko drugom da pištolj ili revolver na poslugu (član 28. stav (1)), ili ko da na poslugu
lovačko oružje licu koje za tu vrstu oružja nema oružni list (član 28. stav (2)).
(2) Za krivična djela iz stava (1) ovog člana, obavezno se izriče i mjera sigurnosti
oduzimanja oružja, dijelova za oružje i municije.
(3) U izvršenju sigurnosne mjere iz stava (2) ovog člana za krivično djelo iz stava (1) tačke
a) i b) ovog člana oduzima se oružni list.
;)


A za tog druga ti vazi ovaj clan:

Član 52.
(Krivična djela)

(1) Kaznom zatvora od tri mjeseca do dvije godine, kaznit će se za krivično djelo, ko bez
odobrenja nabavi, drži ili nosi vatreno oružje, dijelove za vatreno oružje ili municiju, kad je za
nabavljanje tog oružja, dijelova za oružje i municiju potrebno odobrenje (član 9. stavovi (1), (2),
(4), (5) i (6)).
(2) Za krivična djela iz stava (1) ovog člana, obavezno se izriče i mjera sigurnosti
oduzimanja oružja, dijelova za oružje i municije.
:cool:


Mozda i ne, posto je maloljetan..

A ako mene pitas, ja bih tebe strpao u chuzu bar na jednu godinu ;)
 
Član
Olakotna okolnost je sto za plinski pistolj netreba oruzni list i ne tretira se kao ostalo vatreno oruzje.

Plinsko oružje u prodaji je za osobe starije od 18. godina NA REŽIMU PRIJAVE NADLEŽNOJ POLICIJSKOJ POSTAJI bez oruznog lista i nespada pod vatreno nego plinsko oruzje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top