Kapara kod kupovine auta kako šta???

Kapara kod kupovine auta kako šta???

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Kako funkcionise kapara uopšte prava i obaveze tj. u kom slučaju ja gubim kaparu a u kom mi je moraju vratiti???Da li se tu pravi neki ugovovor kakav i gjde???Stari uzima auto i planu je bilo tek za neki mjesec, mjesec i po jer tad će imati pare, međutim svidjelo mu se jedno i sad bi da ga rezervise, lik pristaje na to ali da se ploži 1000km kapare. Pa ako može neko da mi pojasni malo kako to funkcionise????
 
Član
darko13 je napisao(la):
Kako funkcionise kapara uopšte prava i obaveze tj. u kom slučaju ja gubim kaparu a u kom mi je moraju vratiti???Da li se tu pravi neki ugovovor kakav i gjde???Stari uzima auto i planu je bilo tek za neki mjesec, mjesec i po jer tad će imati pare, međutim svidjelo mu se jedno i sad bi da ga rezervise, lik pristaje na to ali da se ploži 1000km kapare. Pa ko može neko da mi pojasni malo kako to funkcionise????

A jarane, koje je auto u pitanju, i kolika je vrijednost auta? Kapara od 1000 KM? hmm :icon_rolleyes:

Gubiš kaparu ako u dogovorenom roku ne platiš auto. A on mora dva puta vratiti ako te u dogovorenom roku izradi, tj. proda auto, ali ko to poštuje, ne možeš nikoga natjerati ni našta, može te i izraditi. Sve zavisi o kome se radi, kaparu daješ samo onome koga znaš....
 
Član
Jassmin je napisao(la):
darko13 je napisao(la):
Kako funkcionise kapara uopšte prava i obaveze tj. u kom slučaju ja gubim kaparu a u kom mi je moraju vratiti???Da li se tu pravi neki ugovovor kakav i gjde???Stari uzima auto i planu je bilo tek za neki mjesec, mjesec i po jer tad će imati pare, međutim svidjelo mu se jedno i sad bi da ga rezervise, lik pristaje na to ali da se ploži 1000km kapare. Pa ko može neko da mi pojasni malo kako to funkcionise????

A jarane, koje je auto u pitanju, i kolika je vrijednost auta? Kapara od 1000 KM? hmm :icon_rolleyes:

Gubiš kaparu ako u dogovorenom roku ne platiš auto. A on mora dva puta vratiti ako te u dogovorenom roku izradi, tj. proda auto, ali ko to poštuje, ne možeš nikoga natjerati ni našta, može te i izraditi. Sve zavisi o kome se radi, kaparu daješ samo onome koga znaš....

A4 B7 2007 godiste tdi 115 ks opreme ima podosta 27000 trazi...auto kuca je u pitanju covjeka prvi put u zivotu vidim zato se i raspitujem kako to funkcionise i jeli imao iko iskustva sa tim.
 
Član
kapara ovako ide po dogovoru sad tjedan ili 2 ili mjesec kako se sa kim dogovoris ako ne doneses lovu ajd bog pare gubis :) ja tako nedavno dobio 250 ojra nije lik donio pare za auto cekao ga 2 dana zovi trazi nidje ga ajd bog lova u djep
a sa auto kucom bi morao nesto potpisati da to bude regularno sad sta nemam pojma
 
Član
Tvoja hiljada je garancija prodavacu da ces ti kupiti dogovoreno auto u dogovorenom vremenskom periodu U slucaju da ne ispostujes dogovor gubis svoj novac U slucaju da se drziz dogovora cijena dogovorenog auta se umanjuje za sumu kapare koju si polozio Kapara nije definisana zakonom tako da tu nema pismenih ugovora nego cisto stvar obraza Ja se licno ne bih upustao u takvo nesto - jedino ako DOBRO poznajes prodavaca
 
Kapara ti je uobičajeni način stvarnog obezbjeđenja ugovora, i kapara ti je znak da je ugovor zaključen. Dalje, kapara ti se uračunava u ispunjenje, dakle u dogovorenu cijenu auta (kapara + ostatak novca).

Ako za neispunjenje ugovora odgovara strana koja je dala kaparu, ovaj drugi je između ostalog može zadržati.

Ako za neispunjenje odgovara strana koja primi kaparu, tada ti možeš prvo, tražiti ispunjenje ugovora i naknadu štete (npr. smanjenje cijene) za zakašnjenje, drugo, možeš odustati od ugovora i tražiti naknadu štete zbog neispunjenja ugovora ili možeš odustati od ugovora i tražiti dvostruki iznos kapare.

Kapara je akcesoran ugovor, zavisi od glavnog ugovora. Ako se može dokazati da je data kapara, onda je to istovremeno dokaz da je zaključen i glavni ugovor.

Sad samo zavisi koliko vjeruješ čovjeku, a nema smetnje da napravite samostalno i ugovor o prodaji sa definisanim načinom i rokom plaćanja.

Pozdrav.
 
Član
niksa je napisao(la):
Tvoja hiljada je garancija prodavacu da ces ti kupiti dogovoreno auto u dogovorenom vremenskom periodu U slucaju da ne ispostujes dogovor gubis svoj novac U slucaju da se drziz dogovora cijena dogovorenog auta se umanjuje za sumu kapare koju si polozio Kapara nije definisana zakonom tako da tu nema pismenih ugovora nego cisto stvar obraza Ja se licno ne bih upustao u takvo nesto - jedino ako DOBRO poznajes prodavaca

nisi u pravu. kapara je itekako definisana u zakonu, naravno ako se potpise "ugovor" tj dokument kojim se potvrdjuje da je odredjeno lice tj. ta auto kuca preuzela odredjenu sumu novca.

momak u postu iznad je sve lijepo opisao. kapara ti dodje kao garancija i tebi i tom prodavcu. u slucaju da on "zahebe" stvar ti imas pravo traziti dupli iznos kapare, u obratnom slucaju, tj da ti odustas od kupovine, on ima pravo zadrzati kaparu. naravno u slucaju nesuglasica, svoja prava mozes komotno rijesit na sudu, cisto sumnjam da ce do toga doci,ali eto...

PS. obavezno napraviti dokument koji ce svjedociti da si dao te pare. sto vise detalja bude pomenuto na tom "papiru" to bolje. ako je u pitanju auto-kuca, imaju i svoj pecat, obavezno taj "ugovor" i opecati i nemas se sta sekirat...
 
Tačno, kapara je regulisana Zakonom o obligacionim odnosima (čl. 79 do čl. 81) i uopšte nije neupotrebljiva ako se ne zna prodavac, sve se fino može urediti ugovorom tako da nema nepoznanica i onda si siguran...
 
Član
Ugovor mogu i ja sam sastvaiti (normalno sa neophodnim elemntima,suma,ugovorene strane,datum,predmet kupovine,pečet,potpis od auto kuce i moj potpis) ili je to nesto formalizovano pa ima neki šablon???
Hvala svima na objašnjenjima puno ste mi pomogli.
 
Član
ma drugo ti je ugovor, a ovo nema nista formalizovano kako mora izgledati, bitno ti je da navedes obje strane, iznos kapare, svrhu u koju je data kapara, ma ustvari, sto vise detalja upises to je bolje za tebe. mozes to i rukom napisati, ne mora biti kucano...

mada nemoj se toliko "bojati" jer ne vjerujem da ce te autokuca izraditi. to ti traze da budu sigurni da ces ti to uzeti, tj da ti nebi beze cuvali auto, mozda i odbili neke druge musterije, a ti kasnije kazes, ma necu ja to ipak sam se predomislio...

puno srece sa vozilicom ako kupis...
 
Ugovor o prodaji je neformalan, konsenzualan ugovor koji nastaje sporazumijevanjem stranaka o bitnim elementima ugovora, izuzev ako se radi o nekretninama, kada ugovor mora biti u pisanoj formi. Dakle, ne mora biti ispostovana pisana forma da bi ugovor bio valjan, ali se pisana koristi u svrhu forme ad probationem (dokazna forma), radi pravne sigurnosti u poslovnim odnosima...

Kapara je sporedan pravni posao, ugovor, i ne moze postojati bez glavnog ugovora, dakle u tvom slucaju ugovora o prodaji.

Tipski ugovori koje prave autokuce su samo jedan vid olaksavanja poslovanja, dakle da ne moraju za svakog kupca ponaosob sastavljati posebne ugovore, ali to nije smetnja da ti s njima pregovaras o uslovima i nacinu ispunjenja ugovora, da stavljate klauzule na ugovor, samim tim i klauzule o davanju kapare.

Autokuca nema interesa da te zezne, ipak je tu njen kredibilitet u pitanju, u interesu joj je da pravi posao i da gradi rejting.

Zaista se nadam da sam ti pomogao i otklonio brige oko toga, i nemas se zbog cega brinuti, to je uobicajena trgovacka praksa.

Pozdrav.
 
Član
Kapara data abd ako ne bude nekih neočekivanih okolnosti kroz mjesec dana auto bi trebalo biti u dvorištu.
Hvala svima na pomoći ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top