Izrada branika po zelji

Izrada branika po zelji

Član
ko mu je kriv, sto doktor nije isao u skolu za lakirera :D
Da kad doktor zatrazi da se malo podmaze odma je ovakav onakav mito i korupcija. Pa mozes mislit da ti ljudi kad dodjes traze 5000-20 000 i kazu ko nema da plati nek ide u veterinara mesara ili mozda tesara...Ali eto mi zivimo na visokoj nozi prosjecna plata 500KM a cijene kao u EU.
 
Znam drug sta hoces da kazes ko voli nek izvoli. Npr farbanje kosta 2500 ako materijala ode 1000 i ako taj lakirer zaradi za 5-7 dana 1500 koliko bi onda plata trebala biti jednom doktoru.
Moje je auto farbano oko 15 dana i u to ubrajam i enterijer i varenje i farbanje tockova i cijena je vise nego realna za sve s tim da je svaka sitnica farbana u komori. Nema to veze sa doktorom ovo je zanat a ako cemo i spominjati vjeruj opet doktor ima vise posebno kad vidis ove operacije za koje se skupljaju ogromne cifre.
Opet kazem svako placa koliko zeli i ja ne zalim za kvalitet , evo opet jedan primjer kod Hote su samo ruke da mi zamjeni lamelu 250KM sta za to da kazemo kad se utrose samo ruke nema materijala?
 
Član
Koji lakirer izlakira cijelo auto za 5-7 dana da ga vidim. Ko god otjera auto lakireru da ga farba cijelog treba mu gotov mjesec dana da bude sastavljen auto. Da je to tako kao sto pise ne bi samo bile po 2-3 komore kako trebaju vec bi svako imo svoju i ne bi spricu pozajmljivali.
 
Član
Moje je auto farbano oko 15 dana i u to ubrajam i enterijer i varenje i farbanje tockova i cijena je vise nego realna za sve s tim da je svaka sitnica farbana u komori. Nema to veze sa doktorom ovo je zanat a ako cemo i spominjati vjeruj opet doktor ima vise posebno kad vidis ove operacije za koje se skupljaju ogromne cifre.
Opet kazem svako placa koliko zeli i ja ne zalim za kvalitet , evo opet jedan primjer kod Hote su samo ruke da mi zamjeni lamelu 250KM sta za to da kazemo kad se utrose samo ruke nema materijala?
Drug svak voli kvalitet ali ima i dalje kvalitetnih majstora i povoljnih. Npr eto za mjenjanje lamerle koja traje par sati 250KM to je previse ali eto u nedostatku dobrih majstora ovi mogu slobodno formirati cijenu. Ko je dobio od tih lakirera majstora ili limara fiskalni racun. Znaci nemaju prijavljene radnje vrse utaju poreza i pored toga gule narod.
 
Da ali meni je draze dati 250km covjeku koji je rastavio 100 takvih mjenjaca nego nekome da experimetise i polomi mi nesto na autu na kojem zabica kosta skoro 50km. I ta cijena je zbog tezine zamjene same lamele jer proces nije kao kod obicnog auta. Moj lakirer radi u kuci radi za ASA auto i jos mnoge firme tako da sigurno ima i racun kao i Hota. Sad opet kazem vecina se opredjeli za ljude u garazama koji rentaju tudje komore da bi ustedili ali iz mog licnog iskustva koliko aktivno se bavim svim ovim nekih 8 godina naucio sam dosta lekcija oko toga jeftinije-bolje. Opet nije da se hvalim al evo cistm primjer na cukicama/saticima , prvo sam uzeo Dragon gauge neko kinesko smece i stavio u auto i poslije 20 dana osvjetljenje joj je riknulo , ta cukica je inace oko 20-30km i poslije toga sam uzeo Prosport Gauge dosla mi kutija velika sa ukrasnim okvirom , upustvom , novim katalogom i insturkcijama kao i sa svim zicama naravno , kucica je imala izbor da svijetli bijelo ili crveno i znaci razlika ogromna radi ko sat dan danas u drugom auto bez problema a kostala je oko 110KM i tako na mnogim stvarima sam naucio da je bolje platiti vise i biti miran nego pokusavati ustediti jer se kad tad to sve odbije. Da ne govorim o mehanickim djelovima kad se ljudi bore sa nosacem motora od 20KM jer ne zele da daju za orginal npr 100km a tog od 20 se namjenjaju ko filtera :D
 
Član
Znam drug i sam sam picajzla sto se svega tice, hocu da kazem da pojedini majstori bubaju cijene koje nisu u rangu njihovog rada. Ja od rodbine imam 2 lakirera koji to rade 20-30 godina obadvojica rade za auto kuce i ko je god od familije farbao nije ga lakiranje preko 1000KM doslo kvalitet extra dok pojedini bubaju cijene i do 2000 a ni blizu nisu. Isto tako npr mjenjanje disk plocica 40-50KM za posao koji traje 1-2h zar taj posao toliko kosta ?
 
Za nekoga to nije puno , ko ode u ovlasteni i vozi auto od 30-40.000km nije mu puno dati 50km za zamjenu plocica , dok ko vozi slabije auto opet kazem otice kod dede u garazu i zamjeniti sve za 20KM dok ce pak neki opet pokusati i sami. To je sve izbor kako ko zeli a da je bilo sta puno nije , bilo bi sad suludo i smjesno da neko naplacuje mjenjanje plocica 100km al 40-50 je sasvim ok ako se radi o nekoj vrhunskoj firmi ili servisu
 
Član
Za nekoga to nije puno , ko ode u ovlasteni i vozi auto od 30-40.000km nije mu puno dati 50km za zamjenu plocica , dok ko vozi slabije auto opet kazem otice kod dede u garazu i zamjeniti sve za 20KM dok ce pak neki opet pokusati i sami. To je sve izbor kako ko zeli a da je bilo sta puno nije , bilo bi sad suludo i smjesno da neko naplacuje mjenjanje plocica 100km al 40-50 je sasvim ok ako se radi o nekoj vrhunskoj firmi ili servisu
To je cijena u servisu gdje ti u pokusaju dizanja auta jos sjebu prag, to se meni desilo. Dok je cijena kod majstora kod kojeg inace vozim auto cijena za mjenjanje disk plocica pakni filtera i termostata bila 40KM.
 
BHT Ovisnik
Satnica majstoru je u nas 10-20km minimum. Meni je krivo sto umjesto fakulteta nisam otisao u mehanicare,za limara ili frizera,mada ozbiljno razmisljam uz fax i to da rijesim. Ali zanat je cijenjen svugdje, mnogo vise vani.
A stvar oko branika je prva da to malo tko radi,znaci trazeno je,skupo je. A druga stvar je sto on nema kao mehanicar svaki dan branika da pravi,stanca pa da je jeftiniji rad. Skupo jeste jbg, ali po meni je mnogo skuplje ici u mehanicara kojih ima na svakom cosku i svakog sata deru cijenom.
 
Poslednja izmena:
Član
Onaj ko nije probao zanat, ne zna kako to ide.

Kod mene se dugo zivilo id zanata, vjerujte nije to toliko bajno kao sto se cini.

Pa i to sto je neko rekao, ima ih na svakom cosku, svakog profila majstora. Bas takvi i spustaju cijene previse, a a tim i kvalitet usluga.

Ko ima volje i zelje da uci, pusti ti zanat idi bavi se gospodskim stvarima gdje neces svaki dan biti sav prljav, i gdje te nece zajevavati svaka budala.

To sto sam ja odustao od ucenja i faxa kada je propalo ono sto sam ja htjeo, je moja greska.

A to gore napisano je savjet iz iskustva.
 
Top