Iskustva-Zimske gume

Iskustva-Zimske gume

Član
Trebao bih obnoviti zimnjace, pa ima li ko iskustava sa Uniroyal plus 77 i Firestone WInterhawk 3, cijena je ista cini mi se..?
 
Član
Imam te fireston od prosle zime nije losa guma koliko kosta. Danas opet postavljene zimnjace i vidjecemo kako ce se ponasati i ovu zimu.
 
Član
Sportiva vs Eskimo S3??? Meni je S3 odlična, po snijegu pravo dobro drži, kao i po mokrom i suhom, nije me nikad iznevjerila... Ali eto kažu da je loša Sava po mokrom, meni nije, po mokrom svakako valja vozit opreznije radi dobrih puteva :D Ili ovaj novi model od save HP, koja mu je cijena?

Gdje god da pogledam S3 je 140-150 KM što mi je puno... Ako je neko uzimo i gdje neka napiše... Kod mene 205 55 16 :) hvala lijepo
I ja se dvoumim S3 VS Sportiva. Meni je bitnije da su dobre po mokrom, s obzirom da u TB nema puno snijega, mada mi se ove Sportiva nekako nikako ne svidjaju sarom. Sto se tice cijena, mislim da ti je ovo najpovoljnije: http://sava.ba/cjeniksava.htm


eskimo HP je dosta bolja guma od S3, samo nema u svim dimenzijama :happy:
Meni rece jedan vulkanizer da su S3 bolje '6 puta' od HP. Nisam pametan vise :(
 
Član
za mene je sava eskimo dobra jedino po snijegu (ne utabanom) u svim ostalim varijantama slaba
 
Član
Vozio razne zimske gume, hankook, sava, king star, pirelli itd... Sve navedene gume su se super ponasale i na suhom i utabanom i na ne utabanom snijegu, suhom, mokrom, dubokom, ni sa jednom od navedenih guma se nisam zaglavio i ostao da nisam mogao izaci. Najbolja je nova guma :) kad je nova svaka je dobra, i bitno je da se zimska guma ne vozi na visim temperaturama, da guma ostane mekana i da ima sare preko 5mm i neces se sigurno zaglaviti ili da ce tesko ici i slicno... Bar ja nisam imao problema takvih pa ni sa BMW-om i zadnjom vucom, a zimi izlazim iz dvorista u koga je jaaako velik nagib i bez problema izadjem... Sad opet jedina razlika bar sto sam ja primjetio je buka izmedju guma...
 
Član
Znaci RS-Turbo je rekao sve :D..Moze lock :D

Salim se,mada,evo ja licno,vozim po snijegu svake zime,i to velikom do 30cm,prosle godine bas,palo jedno 20cm snijega i ljudi nisu mogli ici,stavljali lance i ostale muke a ja kraj njih prolazio trecom,nagiba ima veoma puno jer je u pitanju planina,gume su Protekt sve cetiri dvije sezone stare,jos cu ih ovu sezonu voziti abd,pa cu opet uzeti dvije ili sve cetiri,sto se tice mekanosti,nisam vidio meksu gumu,ne vozim preko 120 skoro pa nikad,tako da mi nije bitno to sto kazete odlijepiti ce se i to,
Znaci zimi ne bih uzeo nista osim protekta,mislio sam da ce se potrositi za sezonu,ali evo treca sezona i imaju oko 6mm sare,tako da ;)

Nije mi jednostavno logicno da ljudi daju po 400KM za gume,voze max 100km/h,znaci nema logike,a ne voze ekstremno,brzo po snijegu i ostalo,inace lagano.
Kupe 4 gume daju 500KM i sta??..Ili uezeli sava ili protekt ili Michelin,kakve uloge ima ?
Drugo je sada neko auto koje se vozi preko 120km/h u prosjeku,neke limuzine i slicno ;)
 
Super Moderator
Meni rece jedan vulkanizer da su S3 bolje '6 puta' od HP. Nisam pametan vise :(


Mozda imaju bolji grip na snijegu. Sava hp spada u grupu high performance guma, a i sam naziv joj to govori. U svim uvjetima je bolja od S3 osim kad je u pitanju grip na snijegu. Hocu reci lakse ces se zaglavit sa hp, al je to guma za one koji voze po autoputu i razlicitim uvjetima gdje se ne mozes ni zaglaviti sve i da hoces. Ona je fazon gume kao recimo continental ts830p, a sava s3 je u fazonu continental ts830 ili ts850
S3 je super guma, ionako se zimi nigdje pretjerano je zuri, al i sa njom ces uci 100km/h u krivinu u kojoj ce i continental uci 100.. Ako se pretjera sa brzinom pogotovo u zimskim uslovima malo koja guma ce ti tu pomoci jbg
 
BHT Ovisnik
Svi hvale S3 snijeg snijeg snijeg. Pa ako se toliko glavite u snijeg kupite si terenca. Vaznije je gledati kako se ponasa po kisi, ledu i sl. jer je vecinski taj tip voznje
 
Član
Mozda imaju bolji grip na snijegu. Sava hp spada u grupu high performance guma, a i sam naziv joj to govori. U svim uvjetima je bolja od S3 osim kad je u pitanju grip na snijegu. Hocu reci lakse ces se zaglavit sa hp, al je to guma za one koji voze po autoputu i razlicitim uvjetima gdje se ne mozes ni zaglaviti sve i da hoces. Ona je fazon gume kao recimo continental ts830p, a sava s3 je u fazonu continental ts830 ili ts850
S3 je super guma, ionako se zimi nigdje pretjerano je zuri, al i sa njom ces uci 100km/h u krivinu u kojoj ce i continental uci 100.. Ako se pretjera sa brzinom pogotovo u zimskim uslovima malo koja guma ce ti tu pomoci jbg
Ok, jasno, jasno ;) Da li je onda meni bolje uzeti HP, posto nemam puno voznje po snijegu, kakve su u ostalim uslovima.. kisa, led, itd?
Svi hvale S3 snijeg snijeg snijeg. Pa ako se toliko glavite u snijeg kupite si terenca. Vaznije je gledati kako se ponasa po kisi, ledu i sl. jer je vecinski taj tip voznje
Meni upravo ovakva guma treba, jer snijega skoro i ne gledam, ali ko ganja dosta po snijegu, normalno da ce takvu gumu i traziti.. nesto kao S3 recimo, koju svi hvale po snijegu. ;)
 
sava-eskimo-suv.jpg


Koristim Sava Eskimo SUV. Zadovoljan za cijenu.
 
Super Moderator
brzo se trosi jer vozite ljeti. meni bude 3 sezone i cetvrtu moze jer ima preko 4mm al eto. poprilicno je jeftina u standardnoj dimenziji 195/65 15 je ispod 100KM
a drzi normalno i na mokrom, ne drzi ljeti kad je vruce i kad padne kisa jer nije za to predvidjena. i jos jedna stvar, ista guma se ne ponasa isto na razlicitim autima. neka odgovara jednom neka drugom itd.. preporucujem it onda HP ako vec ganjas savu ili continental ts850 koji je malo skuplji
 
Top