Indycar

Indycar

Član
Ljuitelj sam kruznih utrka otvorenih jednosjeda a s obzirom da je F1 malo u banani duze vrijeme da malo predstavim ove Americke utrke.

IZOD Indycar World Series Prvenstvo počinje tamo negdje u 4 mjesecu i vozi se do 10 og. Staze su vrlo različite, vozi se na klasičnim trkačim stazama sa lijevim i desnim zavojim -road course (npr, mid-ohio, sonoma, watkins gelnn), pa na uličnim stazama (long beach, toronto), čak i na aerodromima (edmonton) i naravno na ovalima. Malim ovalima do jedne milje (milwaukee), srednjim ovalima od milje do milje i pol(kentuyky, kansas) i velikim ovalima (indianapolis). Raznolikost staza omogučuje i velik broj različitih rezultata, pa tako imate vozače koji su bolji na road coursima i vozače koji su bolji na ovalnim stazama.
Najbitnija utrka svakako je utrka 500 milja indianapolisa koaj se vozi zadnju nedjelju (memorial day) u maju. Iduće godine obilježavamo 100 obljetnicu indianapolis staze koja je otvorena 1911. Dakako samih utrka indy500 je bilo nešto manje jer se u ratnim godinama nije vozilo. Staza je dugačka 2.5 milja i vozi se 200 krugova. Sam Indy 500 vozi se zadnje nedjelje u Maju ali kvalifikacije i testovi traju punih 15 dana. Nekada je sve to trajalo cjeli mjesec. No zbog smanjenja troškova skresamo je na dva tjedna.

Milwaukee, staza na sjeveru wionsina, tradicionalno vozi se odma vikend iza Indy500. Staza je dugačka točno 1 milju a otvorena je dleke 1909 i time je najstarija namjenska trkača staza na svijetu. Inače to je staza na kojoj su i Jim Clark ali i Nigel Mansell došli do svoje prve ovalne pobijede.

529885109_09dec3a586_m.jpg

Milwaukee -pogled s tribina, staza je blizu, a sa tribina vidi se barem 75% staze -idealno za gledatelje
3775529466_bbc473aa86_m.jpg

Jurnjava po aerodromu u Edmontonu, velike brzine i betonska podloga -čine ovu utrku vrlo zahtjevnom.[/QUOTE]

Oprema koja se koristi je šasija Dallara (koju timovi mogu modificirati, npr ovjes, pod itd) i motor honda koji se nemože modificirati. Od 2012 stupaju na snagu nova pravila prema kojima će se moći izrađivai skoro kompletna šasija samo će survival cell biti od dallara. Pa će tako momčadi pored ovjesa moći razvijati i svoj vlastiti aero kit, a i pored honde dolaze još i chevrolet i cosworth (lotus), not to je tek od 2012.

Timovi koji se natječu su legendarni američki timovi. Najveći timovi su Ganassi na čelu sa debelim Chipom Ganassijem, financijski najstabilnija momčad. Osvajali su naslove sa Vasserom, Zanardijem, Montoyom, Dixonom i Franchittijem. također se natjeću i u Nascaru i u Grand Am-u (npr. Daytona24hrs). ZA momčad u indycar prvenstvu voze trostruki prvak Dario Franchitti i dvostruki prvak Scott Dixon. Za slijedeću godinu planiraju i satelitsku momčad za koju će voziti mladi američki talenti Graham Rahal i Charlie Kimball

Pored Ganassije tu je također legandarna momčad Penske. Momčad vodi Roger Penske, a momčad se također natjeće i u nascar-u. Penske se u 70tima natjecao i u F1. Za momčad voze Helio Castroneves, Ryan Briscoe i Will Power. Također imaju i satelitsku momčad Luzco-Dragon kojoj prodaju i servisiraju opremu. Momčad je osvojila brojne naslove sa Castronevesom, Hornishem, Gil deFerranom, Al. Unser jr... itd itd,
Također tu je i momčad AGR (Andretti Green Racing) koju vodi Michael Andretti za momčad voze Tony Kannan (na odlasku), Danica Patrick, Marco Andretti ...Momčad ej 2007 osvojila naslov sa Franchittiejm -od tada je u laganom ali konstantnom padu. također natjeću se sporadično i u ALMS-u i u Grand AM-u

Od ostalih momčadi tu su još KV racing koju vode Jimmy Vasser i Kevin Kalkhoven, pa Newmann-Haas koju vodi Carl Haas a nekada je suvlasnik bio i Paul Newmann, nače momčad koja je u 80tima i 90 tima osvajala naslove sa Michaelom Andrettijem ali i Nigelom Mansellom danas više nisu u samom vrhu i u financijskim su problemima. Pa je tu još Rahal-Letterman momčad u vlasništvu bivšeg šampiona Bobbya Rahala i novinara Davida Lettermana.
od novijih momčadi valaj istaknuti FAZZT -nova momčad koja definitivno ima perspektivu

Vozaci
Prvo ime nedvojbeno je Dario Franchitti. Škot talijanskog podrijetla. Trostruki šampion (2007,2009,2010) i dvostruki pobjednik indy 500 (2007,2010). U indycar je stigao 1997 financijski poduprt od strane mercedesa. Prije toga u europi je za mercedes vozio u DTM-u i ITC-u u kojima je bilježio zapažene rezutlate. kao Mercedesov štićenik poslan je u momčad Hogan koja je u to doba vozila sa Mercedesovim motorima. Početnička sezona je bila uspješna i 1998 prelazi u momčad Green s kojom osvaja i prve pobijede ali i bori se za naslov već 1999. Sezona 1999 završava jako gusto i Montoya mu uzima naslov doslovno pred nosom. 2007 konačno osvaja svoj prvi naslov u istoj momčadi koja se u međuvremenu spojila sa Andretti racingom i postala Andretti-Green Racing ili AGR. Također 2007 osvaja i svoj prvi indy500. Nakon stalnih tenzija u momčadi prvenstveno zbog Danice Partick i Marca Andrettija krajem 2007 napušta momčd i odlazi u Nascar u kojem će voziti 2008 za momčad Ganassi. Nastupi u nascaru obilježeni su čestim sudarima i lomom gležnja. Nakon tog neuspješnog izleta u nascar vraća se u indycar -i to više nego uspješno -naime osvaja naslove i 2009 i 2010, a 2010 osvaja ponovo i Indy500.



Scott Dixon -novozelanđanin, dvostruki šampion (2003,2008) i pobjednik indy500 (2008). Najveći novozelandski talenat nakon Brucea McLarena. Sredinom 2000tih dosta se govorilo o njegovom prelasku u F1. Također redovito nastupa na utrkama Grand AM. Do sada je vozio samo za dvje momčadi Pac-west momčad koja više ne postoji) i Ganassi. Miran tip, povučen javnost ga voli.

Helio Castroneves, Brazilac - došao u indycar 1998 na upražnjeno mjesto u momčadi Hogan. Vozio osrednje i krajem 1999 ostao bez ugovora za 2000. Činilo se da će mu karijera završiti. No tada krajem 1999 poginuo ej Greg Moore koji je imao ugovor sa momčadi Penske za 2000 i Helio je došao na njegovo mjesto. Javnost ga u principu ne voli, što zbog činjenice što su ga 2000 smatrali nedovoljno dobrim da popuni Moore-ovo mjesto u penskeu, što zbog činjenice da se kulturološki baš i ne uklapa u indycar. Također ples sa zvjezdama nije baš dobro bio prihvaćen, a niti afera oko utaje poreza. Ipak unatoč svemu tome Helio je trostruki pobjednik indya 500, ali i ukupni pobjednik.

Ryan Briscoe .Australac, vozio je neko vrijeme u europi, serija GP2, ostvario neke zapažene rezultate, ali ništa jako specijalno. U indycaru ima dosta ali isto tako često gluvari sredinom poretka.

Ryan Briscoe
Will Power -još jedan Australac -također poprilično penskificiran, no međutim vrlo vrlo jak na stazama koje imaju i lijevi i desni zavoj. Bio je vrlo opasan konkurent Franchittiju 2010 za ukupnu pobjedu. U cart-u je imao također strašne duele sa četverostrukim šampionom Sebastianom Bourdaisom.

Danica Patrick ,Amerikanka -medijski jako eksponirana jer je zena -, ima jednu pobjedu (gotovo pa slučajno),vozacki nista posebno ali medijski interesantna.

Marco Andretti , Amerikanac-

Tony Kannan, Brazilac -možda i najkvalitetniji vozač u AGR-u, nažalost često zanemarivan na uštrb Patrick i Andrettija. Ima dosta pobjeda i jedan naslov (2004) ali nikad nije pobijedio na Indy500

Dan Wheldon, Britanac bivši vozač tima Ganassi, ima jedan naslov(2005) i jednu pobjedu na indy500 (2005). Od kada je dobio otkaz u Ganansiju vozi po malim timovima (panther) bez nekog velikog rezultata , premda je zadnje dvije godine završio kao runner up (drugi) na indy500.

Graham Rahal, Amerikanac, mlada nada i veliki talenat, nažalost stalni financijski problemi u momčadi newmann-haas natjerali su momčad da traži vozaće koji plaćaju pa je Graham izgubio mjesto u timu krajem 2009. 2010 vozio je za čak četri mala tima i vozio sasvim pristojno. Dogodine voziti će za satelitsku momčad tima Ganassi.

Justin Wilson, britanac, ima nekoliko pobjeda, više nego solidan vozač, vrlo jak na road course stazama. Također bivši je vozač F1

Paul Tracy, kanađanin trajno nastanjen u Las Vegasu - više nego solidan vozač ima pregršt pobjeda i jedan naslov (2003). o međutim nakon što se raspala momčad za koju je vozio (forsythe racing) nikako da nađe stalno zaposlenje pa samo uletava tu i tamo za razne momčadi. 2011 mogao bi skrpati neki ugovor za cjelu sezonu.

Zasto je zanimljiv?
1) Tv prenosi su bolji

2) Staze su bolje, tribine su bliže stazi, više toga se vidi, a može se i blizu vozačima i bolidima doći. Može se slikati pored bolida, može ga se dirati, može se malo popričati sa vozačima -naravno sve će te to koštat kakvih 150USD više -ali može se -dok su takve stvari u F1 nemoguće

3) nadalje utrke su ipak na normalnijim ali i opasnijim stazama -nema asfaltiranih run off zona, kao što ih ima po tilkdromeovima -i greške se plaćaju. Nekad čak i životom. Zadnja smrt bila je 2006 kada je poginuo Paul Dana -dakle ne tako davno, a ni regule od tad nisu bitno mjenjane. Dakle može se desiti bilo kad.Stara Imola je extra sigurna za danasnji Indy,vozi se blizu zidova,sigurnost jako mala

http://www.youtube.com/watch?v=8h2iqmliVMk&feature=related banalan primjer utrke

4) sve u svemu običnom covjeku -indycar pruža više zabave nego F1, naravno za nekoga koga interesiraju tehnički detalji njemu je F1 interesantnija.Bolidi izgledom i staze podsjecaju na F1 80te(cak je okrugli volan u bolidima:icon_biggrin: ).

Ameri gledaju utrku da vide hoce li se ko polomiti.Nekazem da treba brojati mrtve ali brate Europa se preserava sa svim i svacim pretjeruje pa tako i unistava Autosport.Indy je sve sto je F1 nekad bila.Puno su opasnije staze.Cak i sami bolidi izgledom su nekako ljepsi(kao stara F1) i izjednaceniji po performansama
pa ima vise borbi i blizu su tijekom utrke.
http://www.youtube.com/watch?v=NWPDKP562uQ
.Losa strana je sto ima i dosta dosadnih ovalnih staza i ne natjecu se JOS poznati svijetski konstruktori automobila.
Napominjem da pisem o Indyju u cijelini.Nekad su Cart i Irl bili odvojena prvenstva danas spojeni i čine ga timovi i vozači iz oba prvenstva.
Sto se tice pracenja utrka od ove godine na sluzbenoj stranici nema streama:icon_mad:

Zasto je zanimljiv?
1) Tv prenosi su bolji

2) Staze su bolje, tribine su bliže stazi, više toga se vidi, a može se i blizu vozačima i bolidima doći. Može se slikati pored bolida, može ga se dirati, može se malo popričati sa vozačima -naravno sve će te to koštat kakvih 150USD više -ali može se -dok su takve stvari u F1 nemoguće

3) nadalje utrke su ipak na normalnijim ali i opasnijim stazama -nema asfaltiranih run off zona, kao što ih ima po tilkdromeovima -i greške se plaćaju. Nekad čak i životom. Zadnja smrt bila je 2006 kada je poginuo Paul Dana -dakle ne tako davno, a ni regule od tad nisu bitno mjenjane. Dakle može se desiti bilo kad.Stara Imola je extra sigurna za danasnji Indy,vozi se blizu zidova,sigurnost jako mala

4) sve u svemu običnom covjeku -indycar pruža više zabave nego F1, naravno za nekoga koga interesiraju tehnički detalji njemu je F1 interesantnija.Bolidi izgledom i staze podsjecaju na F1 80te(cak je okrugli volan u bolidima:icon_biggrin: ).

Bolidi su oko 20 posto tezi od F1 i na istom krugu sporiji par sekundi po krugu.F1 je tehnicki svakako daleko sofisticiranija.

I dalje je F1 daleko najbrzi od najbrzih tj najbrzi open wheel.
 
Top