gume za peugeot 407

gume za peugeot 407

Član
Posto je za peugeot 407 originalna dimenzija guma 205/60/16 a ja sam prosle godine stavio neke ljetne gume koje su bile 205/55/16. Medjutim nasao sam prije par dana na internetu neki kalkulator za dimenzije guma i kada sam uporedio ove dvije dimenzije pokazalo mi je da je odstupanje -3,04 a da je preporucivo odstupanje od -2,5 do +2,5. Zatim mi je izbacilo neke alternative medju kojima je bila i dimenzija 225/55/16. Pa me zanima da li je neko na peugeot 407 stavljao ove dimenzije i kako se auto ponasa na takvim gumama?

unaprijed hvala
 
Super Moderator
Bolje 205/60 nadji. A ne vjerujem da je razlika izmedju 205/60 i 205/55 tolika koliko si napisao
407 fabricke 17'' ima 215/50, pa na 16 bi mu isto mogla 215/55, al 225/55 mislim da je malo visoka guma
Nece nista biti ali nije toliko jak auto osjetit ces sigurno neki gubitak
 
Član
Ne znam,tako mi je izbacio taj kalkulator.Mada i mene je malo iznenadilo da je tolika razlika...

A znam da imaju 17-ke na dosta 407-ca i ja sam prosle godine htio da kupim njegove originalne felge 17-ke mada su mi onda neki rekli da to nije bas najbolje resenje jer bi sa tim felgama dosta vise trble krajnice i tako ti neki dijelovi pa sam odustao...
 
Član
ja se na 407 vozim zimi na 205 60 16 a ljeti na 225 50 17
ne osjeti mi nesta ove 17ke malte ne i nema razlike kao na originalnoj dimenziji...
ja sam imao ponudu da zamjenim za tu dimenziju guma al nisam jer mislim da je presiroko to za zime pogotovo u kraju gdje ja zivim a za ljetne ako mozes jeftino tu dimenziju uzeti ja bi te stavio 225 55 16
 
Član
205 je širina gume u mm, a 55 je visina gume u % to je 112mm visina gume, a kada je profil 123mm, tako da nije to neka razlika, a dosta ljepše izgleda, bolja stabilnost i lakše je nać tu dimenziju... :
 
Član
bikeralex je napisao(la):
ja se na 407 vozim zimi na 205 60 16 a ljeti na 225 50 17
ne osjeti mi nesta ove 17ke malte ne i nema razlike kao na originalnoj dimenziji...
ja sam imao ponudu da zamjenim za tu dimenziju guma al nisam jer mislim da je presiroko to za zime pogotovo u kraju gdje ja zivim a za ljetne ako mozes jeftino tu dimenziju uzeti ja bi te stavio 225 55 16

Slazem se sa tobom da je 225 presiroko za zime,mada sammislio za ljeta reko da bude malo stabilniji..a i ovaj neki kalkulator dimenzija guma mi je pokazao da izmedju 205/60/16 i 225/55/16 malte ne nema nikakve razlike odstupanje je 0,23...

zlajaaa je napisao(la):
205 je širina gume u mm, a 55 je visina gume u % to je 112mm visina gume, a kada je profil 123mm, tako da nije to neka razlika, a dosta ljepše izgleda, bolja stabilnost i lakše je nać tu dimenziju... :

55 bolje izgleda,mada kazu kada je to neko odstupanje preko 2,5% da tada ni sat ne pokazuje najtacnije brzinu,da mi ne mjeri kompjuter tacnu potrosnju...
 
Član
za ljeta slobodno stavi tu dimenziju neces nista izgubiti na autu pogotovo ako je 2.0 hdi pa jace
udobno je to auto samo po sebi
 
Član
Na većini novijih auta nema odstupanja pokazivanja brzine itd... ne možeš ti stavljat 225 gumu ako je felga uska, a predpostavljam da je 6.5J.. to je max 205-215
 
Član
Ta prica o tome kako krajnice kugle ovo ono trpe to je komunisticka prica za auta iz 80ih.

To danas a posebno na jedno 407ci na kojem je propisana ljetna dimenzija gume 225/50R17 nema nikakve veze.
Dok god se koriste fabricki propisane dimenzije pa makar isao i na 20 incha nista nece stradati ni trpiti.

Jedini minus ovih 17ki je sto su skupe zbog ovog glupog profila. Ja sam prosle godine ih uzimao 280ak maraka placao Sava Intensu UHP dok je 225/45R17 (VW/Audi dimenzija) jeftinija maltene 80 maraka.

http://www.wheel-fitment.com/car/Peugeot/407%20(2004%20-%202010)/
 
Član
Ok,hvala na informacijama mada razmislicu jos malo jer ovih dana sam mu radio neki servis izletio nesto para pa mi se sad i ne daju jos pare i za 17-ke. Mada najvjerovatnije da cu ovo ljeto pregurati na 16-kama samo umjesto 205 vidicu da stavim bar 215 malo radi stabilnosti pa vidicu kako ce se ponasati...
 
Član
stella je napisao(la):
Ok,hvala na informacijama mada razmislicu jos malo jer ovih dana sam mu radio neki servis izletio nesto para pa mi se sad i ne daju jos pare i za 17-ke. Mada najvjerovatnije da cu ovo ljeto pregurati na 16-kama samo umjesto 205 vidicu da stavim bar 215 malo radi stabilnosti pa vidicu kako ce se ponasati...

ne experimentisi i ne odstupaj od fabrickih dimenzija.
 
Član
Dok god se koriste fabricki propisane dimenzije pa makar isao i na 20 incha nista nece stradati ni trpiti.

de mi ovo objasni, ako sam shvatio odstupanje neće biti ako povećavaš felgu i smanjuješ profil gume :icon_question: i da ništa ne strada?? :lol: Normalno je da auto više trpi na 17-18.. ako je prije bio na 16, iako ćeš smanjit profil.. na našim putevima to je tako, možda je u njemačkoj ostvarivo da neće ništa stradati, ali u nas hoće...
 
Član
zlajaaa je napisao(la):
Dok god se koriste fabricki propisane dimenzije pa makar isao i na 20 incha nista nece stradati ni trpiti.

de mi ovo objasni, ako sam shvatio odstupanje neće biti ako povećavaš felgu i smanjuješ profil gume :icon_question: i da ništa ne strada?? :lol: Normalno je da auto više trpi na 17-18.. ako je prije bio na 16, iako ćeš smanjit profil.. na našim putevima to je tako, možda je u njemačkoj ostvarivo da neće ništa stradati, ali u nas hoće...

Jeste. dok god koristis fabricki propisane dimenzije TOCKOVA (guma i felgi) nista nece stradati u normalnim uslovima exploatacije.

Eh sad sto se kod nas odstupi sto u sirini guma, sto u profilu, sto u ET-u felgi sto u sirini felgi, auto se "razžabi" i onda kaze otisla mi krajnica otiso mi lezaj .... i ne otiso ...
 
Član
leon1p je napisao(la):
zlajaaa je napisao(la):
Dok god se koriste fabricki propisane dimenzije pa makar isao i na 20 incha nista nece stradati ni trpiti.

de mi ovo objasni, ako sam shvatio odstupanje neće biti ako povećavaš felgu i smanjuješ profil gume :icon_question: i da ništa ne strada?? :lol: Normalno je da auto više trpi na 17-18.. ako je prije bio na 16, iako ćeš smanjit profil.. na našim putevima to je tako, možda je u njemačkoj ostvarivo da neće ništa stradati, ali u nas hoće...

Jeste. dok god koristis fabricki propisane dimenzije TOCKOVA (guma i felgi) nista nece stradati u normalnim uslovima exploatacije.

Eh sad sto se kod nas odstupi sto u sirini guma, sto u profilu, sto u ET-u felgi sto u sirini felgi, auto se "razžabi" i onda kaze otisla mi krajnica otiso mi lezaj .... i ne otiso ...

Više se druže priča o putu, dosta teže je autu na 17" po ovim gudurama i jamama nego na 16", neka je profil niži, što još više pogoršava situaciju po rupama....
 
Član
gdje su te jame ? od srebrenika do tuzle de mi reci gdje ima jedna jama ?

opet odosmo u postkomunisticko doba sa pricom ... da putevi nisu idealni nisu ... ali opet imamo srece sto ne zivimo npr u srbiji ... skoro sam isao u Novi Sad ... osim ono malo auto puta sto imaju mi smo za njih Monaco...
 
Top