GOLF IV 1.9 TDI 75 kw

GOLF IV 1.9 TDI 75 kw

Član
Pozdrav svima.
Kupio sam prije 2 mjeseca golf iv tdi 1.9 75 kw, 2000. godiste, oznaka motora AJM. Auto je kupljen na slijepo, znaci uvezen je iz austrije, nema servisne knjige, prodavac nije imao pojma jeli i kad je sta mijenjano, u biti rekao mi je vozi, testiraj, ako ti pase servisiraj sam sebi, ako ne pase vrati ga.

Nakon 2 mjeseca testiranja pokazalo se da tu treba dosta stvari mijenjati na motoru.

1. Ulje se slijeva niz zadnju stranu motora, pa sam na nagovor mehanicara zamjenio AGR Ventil, kao 100% to je zbog toga. Nakon dan vozanja, vidim opet pusta ulje, oprao sam motor, vozao se nekih 15 km i opet odem u tu radnju, radi drugi mehanicar, podigao auto na dizalicu i vidjeli smo da ulje se pojavljuje sa dihtunga glave motora onako sa nekih cca 1cm sirine, znaci nije sa cijelog dihtunga, ako to uopste ima veze :). On je opet oprao taj dio, kaze vozaj se jos par dana pa dodji da utvrdimo 100% jeli to uzrok ulja na motoru i hoces li morai mijenjait dihtung glave. I na to sve kaze mi da sam bacio pare na AGR ventil, jer ce mi i ovaj novi poceti pustati uljne pare nakon pola godine i da je on bio u servisu kad sam radio zamjenu, da ne bi dopustio da to mijenjam.

2. Plivajuci zamajac se cuje dok auto radi na leru, znaci i to cu morati mijenjati, do kad ce gurati niko se ne usudi prognozirati.

3. Zamjenu zupcastog remena i sveg ostalog sto ide uz to isto bih trebao uraditi, jer nemam informacija kad je to radjeno.

Auto je kupljen cca1500 KM jeftinije nego sto su ovi koji imaju "servisnu knjigu", "prst u uho i vozi" itd., a ja tim servisnim knjigama i "prst u uho i vozi" forama, ne vjerujem, jer i ovaj lik sto mi je prodao auto kad sam ga pitao za serivsnu, kaze nema je, ali ako ces imati mir u dusi, napravicu ti servisnu knjigu.

Sad kontam, dali uloziti tih 1500-2000KM i imati auto za koje znam sta je promijenjeno, kad je promijenjeno, ili ga vratiti i namiriti tih 1500KM za ovog nekog "servisiranog".

Golf mi se svidja, sve ostalo je super i ok, znaci limarija extra, elektronika nikakve probleme nije pokazala, svi koji su ga probali voziti, a imaju isti ili slican auto, kazu da odlicno vuce, motor se ne pregrijava, nema manjka vode itd.

Dajte mi savjete sta da radim, dali se isplati tu ista raditi na tom motoru, trebam li jos neke dijagnoze raditi ili da vratim auto. :confused:
 
Administrator
MOj ti je savjet ko zna koliko je to obrnulo kilometara i svega uzi negde normalno pouzdano auto ako zans gde mos uzeti bolje domiri i miran si radi sebe
 
Član
Evo ti savjet ko bratu
Zadrzi taj auto kod sebe, ako ti se vec svidja i ako ti lezi srcu kao sto si vec napisao , ulozi te 2000 KM i miran ces bit
JER svako auto koje kupis, pa i sa servisnom knjigom, pogledaj u tu knjigu zupcasti remen je radjen prije najmanje 70 000 kilometara, znam iz iskustva jer iz uvoza sto dodje 98 % njih nema TEK uradjen veliki servis .. da ne pricam sad kako se mulja i kako se servisna knjiga napravi za 30 km :)
Taj dihtung na glavi isto kod vecine pomalo popusta ulje, tako da njega ne moras odma mijenjat, mozes tamo na proljece ...
 
Član
Ne mora znaciti da je presao neznam ni ja koliko. Meni je na petici propustio nakon 7 godina 185 tisuca. Bolje je zamjeniti jer nije nesto pametno voziti tako.

Ugl. taj dihtung mozes narucit mislim samog, sto je 50km max, set kvacila cca 1100km i eto
 
Član
ja sam skoro mjenjao set kvacila, i bude s rukama 1200 KM ;) jer vidim i kod tebe je plutajuci zamajac, nije onaj jeftiniji :O
 
Član
Ljudi su nevjerovatni, čitam tvoj post i ne mogu da vjerujem, jednostavno ne mogu da vjerujem,
Kupio si auto staro 13 godina i uzeo si ga 1500 maraka jeftinije i dva mjeseca ga testirao i razmišljaš da ga vratiš... ccc
Paša moj lijepi, tebi je najbolje da kupiš novo auto u njega nema ulaganja,
Ne postoji polovnjak da nešto ne treba u njega ulagati, jednostavno ne postoji.
 
A koliko je to 1500KM jeftinije tj.koliko si ga platio ?
Kako te ja kontam ti si auto opet ovdje kupio jel tak ?
A sto se tice tog ukaganja i svega otidji do kakvog dobrog majstora koji ima dobru dijagnostiku ako neznas kad je radjen servis nek ti on ocita s dijagnostikom
ima sve da mu izbaci cak i koliko je goriva auto potrosilo od zadnjeg servisa a moze utvrdit dali je i orginalna kilometraza jer odmah se vidi dali je sta oko ECU-a čačkano barem ces tu ustedit 400-600KM na servis tj .zamjenu remenja i ostalig sto ide
a za lamelu i dihtung ima uvijek jeftinija solucija ako nemas para
fiksni zamajac
lamelu mozes đonit a korpa ako nevalja nju kupis novu ali ovu soluciju barem ja na autu nikad nebih odradio
jer kad set lamele, korpe, zamajca druk lezaja i sajle zamjenis novim moze ti trajat bar 4-5 godina jes da kosta al makar si miran
Pozz i sve poslove oko auta radi kod majstora koji daju pisanu garanciju
 
Član
Ne znam koji se auto danas moze kupit a da u njega ne mora ulozit bar priblizna suma, ako nije u mehaniku onda je nesto drugo. Ja u te servisne vise uopce ne vjerujem, jer kad sam vidio sta se sve radi, sve mi je bilo jasno. Po meni je danas bolja solucija, u jednu ruku malo i isplatnija, kupiti auto koji je malo ostecen,koji je uvezen kao takav, na kojem znas sta je bilo.sjebano a sta ne. Malo sam odlutao od teme,nevezano za ovog golfa, ali ono sto sam htio reci je da je taj auto nakon tvog ulaganja sigurniji od nekog drugog kojeg ces kupit za vise para,kojeg ces testirat neko vrijeme dok ponovo ne vidis sta treba ulozit, jer ce nesto trebat sigurno
 
Član
E ovako da si kupio i sa servisnom knjigom mozda bi bilo isto ( kupovina polovnog auta je kupovina macka u vreci ), sto je najveca parodija kod nas se pola auta proda sa falc servisnim knjigama, poznajem jednog "svercera" koji je meni pricao da imaju ljudi u posusju da za 500KM vracaju kilometrazu sa servisnom + da je ASA nemoze provaliti pa sada svi se mi trebamo zapitat sta kupujemo........... Jbg brate svjet je takav svim se sluze da bi dosli do novca
 
Top