Golf 2 - zamjena vodene pumpe

Golf 2 - zamjena vodene pumpe

Član
Propišala mi vodena pumpa i moram je zamijeniti što prije... Išao sam na par mjesta i svi mi traže 40KM za zamjenu što mi je previše...

Alat imam, volje imam pa sam mislio sam da je zamijenim... Sad ne znam dali je to previše komplikovano i dal ću šta sje...?

Jel neko od vas mijenjao i jel komplikovano???

Auto je Golf 2 GTD i ima servo
 
Član
mozes to sam zamjeniti altenator popustis radi remena i nju skines i to je to kad vraco malo namazes dif masom i to je to..
 
Početnik
Ako znas uzubit motor, i ako ne zalomis ni jedan saraf na vodenoj ( a imaju obicaj da se slome lako) nije problem ti to sam zamijenit...

a inace se sad auta lako poprave preko foruma :cool:
 
Član
dobro ti oggy rece, morat ces skidat zupcasti koliko ja znam, ako znas uzubit motor onda znas zamijenit i vodenu pumpu
ne traze ti ljudi dzaba toliko para koliko su ti rekli, ima tu posla
 
Drug, mozes to i sam zamijenuti nije veliki problem. Prvo ispustis vodu iz sistema ako se u njemu nalazi antifriz jer da nebi dzaba bacao pare na novi kad mozes i taj sacuvati... pretpostavljam da se kod tebe vodena pokrece preko klinastog remena koji ide preko alternatora... znaci otpustis nosac alternatora, skines fino remen i onda polako odvrces sarafe koji drze vodenu pumpu, znaci bez zurbe.. kad si to uradio skines vodenu pumpu... e sad kad se kupuje vodena, barem je to kod nas slucaj, prodaju vodenu bez remenice pa moras remenicu prebaciti na novu vodenu... namazes diht masom cijelom duzinom gdje nalijeze vodena pumpa, fino je stavis, stegnes i to bi bilo to.... onda dospes vode u posudu oko 4-5l, upalis motor sa odvrnutim cepom posude i dospes vode koliko ti bude zafalilo i nek tako radi malo u leru sa odvrnutim cepom 4-5 min, zavrnes cep i vozi :123: nadam se da sam ti bar malo pomogao jer sam ja kod svog motora mijenjao vodenu koja ide preko zupcastog, malo drugacije ali u sustini nista strasno... sretno drug ;)

Edit: ako ide preko zupcastog, poravnas sve 3 tacke... na mjenjacu, bosch pumpi i remenici radilice, skines zupcasti i uradis kao sto sam ti gore rekao i samo kasnije vrastis zupcasti, preko natezaca dotegnes dovoljno zupcasti... nemoj previse a ni labavo... onako normalno i to je to... pola sata posla... sretno ;)
 
Oggy je napisao(la):
Ne navracajte covjeka da radi pogresno, zajebat ce sta bezveze ;)

Nisam mu nista pogresno rekao... u mene vodena ide preko zupcastog remena... poravnas sve tri tacke palenja, otpustim vodenu preko koje se zateze zupcasti, skinem je, stavim novu vodenu, onda zupcasti i zategnem ponovo preko vodene... meni je to trajalo 20 min posla... i njemu zelim pomoci jer moze to sam uraditi... mada ako je bas totalni laik onda nek' vozi majstoru, jbg kao sto kazes zajebace nesto bezze ;)
 
Član
Neki dan sam mjenjao na jeep cherooke, i bez problema auto upalilo, samo ovaj glavni uzubio valjda, šta je već trebalo, nisam stručan u tome, a ja sam skinuo staru, ispustio vodu iz sistema, nabacio novu remenicu, sve za 10 min posla.
Samo volje treba, a FirellesMonster ti je sve objasnio kako trebaš raditi
 
Početnik
haj poslusaj FirellesMonstera i zAaKy-a, uradi tako, pa nam sutra javi sta ima :cool:
 
Član
Nemoj odmah sutra, uradi prekosutra, ovaj što sam mu mjenj'o reko je sutra doći ponovo, još neke sitnice, ako dođe sa ispravnim autom, onda od mene imaš punu podršku
:lol::lol::lol:
;)
 
Član
Kod mene vodenu pokreće klinasti remen... Znači taj remen koji pokreće vodenu ujedno pokreće i servo pumpu... Zbog čega treba skidat zupčasti? Kako vidim jedini problem će mi biti da ne zalomim neki šaraf... Prvo ću sve fino pokušat skinut pa ako neki šaraf pukne onda ću kupit kompletnu pumpu... Čini mi se da je 20KM skuplja nego onaj vanjski dio...

Jbga dao sam 20KM za zamjenu servo pumpe a toliko je jednostavno... Ne želim da nekome bezveze dajem lovu... Ionako bruku para sam dao za kvarove koji nisu otklonjeni :icon_mad:
 
zilla_ je napisao(la):
Kod mene vodenu pokreće klinasti remen... Znači taj remen koji pokreće vodenu ujedno pokreće i servo pumpu... Zbog čega treba skidat zupčasti? Kako vidim jedini problem će mi biti da ne zalomim neki šaraf... Prvo ću sve fino pokušat skinut pa ako neki šaraf pukne onda ću kupit kompletnu pumpu... Čini mi se da je 20KM skuplja nego onaj vanjski dio...

Jbga dao sam 20KM za zamjenu servo pumpe a toliko je jednostavno... Ne želim da nekome bezveze dajem lovu... Ionako bruku para sam dao za kvarove koji nisu otklonjeni :icon_mad:

Ovako prijatelju.... vodena pumpa se pokrece ili preko klinastog remena ili preko zupcastog... znaci na dva nacina... mi smo ti objasnili na oba nacina... kao sto si rekao, kod tebe ide preko klinastog remena, znaci nemoras nista oko zupcastog dirati... otpustis nosac alternatora, skines remen i onda nastavis dalje kao sto sam ti rekao... a sto se tice sarafa, ja msm da nebi trebali tek tako puknuti... malo ga cekicem kucnes ako nece da se odvrne, da "otpusti" i sve tako... mora se odvrnuti... posto sam sebi radis, nemoj zuriti, radi polako i koncentrisano i nema fula ;)
 
Član
hvala na uputama... u petak se bacam na posao pa javim kakva je situacija :) kad pogledam vidim da nije neko mudro slovo...
 
Top