fiat i alfa jtd

fiat i alfa jtd

Član
vazno je da dimi :D :) a tdi pd ima najbolju termodinamicku iskoristivost, to je nedvojbeno... sto je vw presao onda na cr, pa jeftiniji za proizvodnju, "zeleniji" postizu vecu eko normu.... razglabalo se vec o tome na forumu... naravno konkretno...
 
Član
Imaju manju potrošnju, uglađeniji rad nemaju.

Pregledaj forum, potraži šta je pisano, neda mi se ponavljati iste stvari.

Dosta često vozim dci, hdi, tdi(cr) i tdi(pd). U kombinaciji toga i rekreativnog praćenja auto industrije mislim da znam šta govorim ;-)
 
tdi ima manju potrošnju samo u jednom režimu rada...npr, kad bi ga vozio na 1500 o/min i uz to CR iste zapremine i snage, tad PD manje troši..u svim normalnim režimima vožnje ima veću potrošnju, što sam i sam iskusio takođe, jer ne lupam ni ja nista bezveze...
vozio TDI 105 KS, i vozio JTD 105 KS, ista zapremina, CR manje troši u normalnoj vožnji...
 
Član
Tjerati tdi pd u visoke obrtaje je besmisleno i glupo. Gluplje nego cr motore koji imaju drugačije raspoređen moment i snagu. Zbog toga se tdi motori čine jači nego što jesu. Onaj udar u leđa kao da voziš auto od 300 ks. Na žalost taj udar traje samo sekundu, poslje toga počinje agonija:D

Zašto je problem dizela voziti na 1500 obrtaja? Ja atmo benzinca vozim skoro na tim obrtajima. Peta, 55 km/h, bez trzanja ili mučenja motora;)
 
Član
Mnogo se ovdje napisalo al ne vezano za ovu temu....
Prvo,
Razlike izmedj alfe JTD i Fiat JTD motora su minimalne, a iskljucivo se odnose na proizvodjaca elektronickih sistema, kao sto su instalacije, ECU sistema.
Kod Stila JTD elektroniku je proizvodio BOSCH dok je kod alfe 147 to uradio magneti mareli.Ovdje je Stilo napravio ogroman iskorak u kvalitetu.
Medjutim te elektronske sitnice alfi daju blagu prednost u performansama, drugaciji softwer tj maping, dosta bolji mjenjac koji glavni krivac boljih performansi kod alfe za razliku od fiata.
U globalu, razlika je u nekih 3-5%
U globalu, motor kao motor je identican.

Drugo,
nastavak rasprave o tome ko je bolji JTD ili TDI, subjektivni osjecaj kod tdi-a da bolje ukopa u sjedista je na osnovu toga da kad ga drzis na 1700-1800 obrtaja, on nabije veci pritisak u turini i kad mu u tom trenutku das gas, on jednostavno ispali, ali sta se desava kasnije, kad ga malo isforsiras... nista, tuga cemer jad... sta se desava kad na primjer uradis ovo predhodno, drzis ga par sekundi na pomenutim obrtajima, pripremas se za preticanje, taman krenes, das gas do poda, nesto te omete na trenutak i popustis gas, ali samo na tren, onda opet das gas do daske ali tad on vise ne povlaci, jednostavno ne moze da makne....

Kad govorimo o iskoristivosti motora, zasto VW turbine crkavaju pa skoro i dva puta prije nego li ove iz fiat grupacije....
Zato sto su konstantno na vecim pritiscima, pa se lajicki zakljuceno vozi na turbini a ne na motoru.Bolje govoriti o iskoristivosti turbine....

TDI Pd su promasaj koji su i iz VW potvrdili, cekaju da se jos samo sloze ovi nasi iz Bosne....
TDI PD jesu dobri u nekim aspektima, ali su u drugim katastrofalno losi i to ih je kostalo propasti.
Cadili su jer su bili preoptereceni, to je ujedno i pokazatelj da su to maximalne performanse sa takvim motorom i turbinom....
 
Član
Nije bitna tehnologija, bitno je ko je pravi, a posto je ovo Balkan....
Da ljudi kupuju aute prema tehnologiji, svi bi vozili JTD-a :lol:
 
Član
djogi86: "TDI Pd su promasaj koji su i iz VW potvrdili, cekaju da se jos samo sloze ovi nasi iz Bosne....
TDI PD jesu dobri u nekim aspektima, ali su u drugim katastrofalno losi i to ih je kostalo propasti."

Kako ga ti kenjaš, nevjerovatno:icon_eek:
 
Član
dumpors je napisao(la):
Nije bitna tehnologija, bitno je ko je pravi, a posto je ovo Balkan....
Da ljudi kupuju aute prema tehnologiji, svi bi vozili JTD-a :lol:
Upravo to druze ;) sto masa voli znaj da valja :D
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
djogi86: "TDI Pd su promasaj koji su i iz VW potvrdili, cekaju da se jos samo sloze ovi nasi iz Bosne....
TDI PD jesu dobri u nekim aspektima, ali su u drugim katastrofalno losi i to ih je kostalo propasti."

Kako ga ti kenjaš, nevjerovatno:icon_eek:

Klasičo pretjerivanje ovo je najbolje, ovo najgore a istina je uvijek negdje između...svaki cigo svoga konja hvali...to da su PD motori previše opterećeni i kvarljivi prvi put čujem a o njihovoj opterećenosti govori čip potencijal...drugo o tim rupama kad stisneš gas pa pustiš isto do sad sam imao i imam 6 auta sa TDI motorima prvi put čujem...jedno je tačno da su bučni i da ih nema smisla tjerati u viskoe obrtaje...a prvi i vjerovatno jedini razlog što su izbačeni iz upotrebe je što su preskupi za proizvodnju...Neko je nekad napisao pogledajte broj tema o kvarovima...pa bilo bi dobro u zadnje vrijeme u naslovu sve češće piše JTD, što se tiče performansi uključujući i potrošnju PD je ravnopravno parirao, pa čak od nekih i bio bolji, tj. od nečijih CR motora...Nemože niko reći da JTD ili HDI motroi nevaljaju ali isto tako je nerealno pljuvati po TDI motorima i pretjerivati...što se tiče kvarova oni su najčešće na onima koji su uvzeni sa vana sa 300+ hiljada a takvih je dosta...jer se više uvozi VW pa se svašta i uvozi...nije toliko bitno koja je marka nego doržavanje i stanje auta sve se kvari...
 
Član
a prvi i vjerovatno jedini razlog što su izbačeni iz upotrebe je što su preskupi za proizvodnju

+
ekologija
+
fijasko sa 2.0 tdi motorima (nemogućnost kombinacije pd motora sa više ventilskom tehnologijom)
.
.
.
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
a prvi i vjerovatno jedini razlog što su izbačeni iz upotrebe je što su preskupi za proizvodnju

+
ekologija
+
fijasko sa 2.0 tdi motorima (nemogućnost kombinacije pd motora sa više ventilskom tehnologijom)
.
.
.

E i ti sad tražiš dlaku u jajetu :lol: I ovo što je zela napisao, a niko od dežurnih pljuvača nije to spomenuo...nego izmišljaju nešto treće
 
dumpors je napisao(la):
Nije bitna tehnologija, bitno je ko je pravi, a posto je ovo Balkan....
Da ljudi kupuju aute prema tehnologiji, svi bi vozili JTD-a :lol:

slozicu se sa ovim, neki dan sam imao druzenje sa 147 jtd i sve sve pohvale.... trenutno preferiram HDI bez Fap filtera:cool: i zadovoljan....:icon_smile:
 
Top