Fabricki plin, sta kaze zakon!?

Fabricki plin, sta kaze zakon!?

Član
Sta kaze zakon za uvezena vozila sa fabrickim tzv.plinom koje treba npr.registrovati? Ima li kakvih ogranicenja, nameta itd. Takodje, za vozila koja imaju vec plin u BiH sa atestom jel ima nekih poreza i dazbina dodatno uz registraciju i koliko to kosta?
 
Član
Imas dodatno na putarinu 20KM zbog plina. Umjesto da daju subvenciju zbog ekologije, kod nas dizu namete.
 
Član
Plin ce navodno poskupit jer kod nas nije uracunata putarina u cijenu plina kao goriva, koju ti naplacuju pri registraciji dodatno
Prosle godine sam putarinu umjesto 60KM platio 136KM na osnovu te putarine, kasnije je valjda nesto doneseno pa je putarina pala na nekih 90-tak KM, kako mi rece ovaj iz osiguranja... to vazi za 1.8 motor, 92kW
Cekam sad ovu registraciju pa da vidim koliko ce bit... atest radis svakih 5 godina, ja nisam radio pa ne znam tacnu cijenu, al je izmedju 140 i 180KM koliko sam cuo...Ne smijes u pojedine garaze cak ni u sarajevu,a pogotovo vani s plinom..
ako puno vozis i auto vise trosi, isplati se, ako ne onda ostani na benzinu i spasi se glavobolje koju ti uzrokuje drzava koja zivi od tvog poreza i samo gleda da te zakine
 
Član
Plin ce navodno poskupit jer kod nas nije uracunata putarina u cijenu plina kao goriva, koju ti naplacuju pri registraciji dodatno
Prosle godine sam putarinu umjesto 60KM platio 136KM na osnovu te putarine, kasnije je valjda nesto doneseno pa je putarina pala na nekih 90-tak KM, kako mi rece ovaj iz osiguranja... to vazi za 1.8 motor, 92kW
Cekam sad ovu registraciju pa da vidim koliko ce bit... atest radis svakih 5 godina, ja nisam radio pa ne znam tacnu cijenu, al je izmedju 140 i 180KM koliko sam cuo...Ne smijes u pojedine garaze cak ni u sarajevu,a pogotovo vani s plinom..
ako puno vozis i auto vise trosi, isplati se, ako ne onda ostani na benzinu i spasi se glavobolje koju ti uzrokuje drzava koja zivi od tvog poreza i samo gleda da te zakine
Ma ja vozim dugo vremena dizele, a imam opciju da uzmem auto koje ima plin pa zato pitam, jer niko niti ima tacnu inf.niti zna sta i kako, pogotovo sa autom koje je uvezeno sa fabrickim plinom. Takodje ne prelazim puno km pa me sve to interesuje radi krajnje kalkulacije.
 
Član
Boca se mora mijenjat, neces moci dobiti atest na instalaciju ako je auto starije... najbolje da odes u neku firmu koja radi atestiranje pa njih direktno pitas... poprilicno je rijetka ta situacija jer auta s fabrickim plinom i nema bas toliko
Drugi, nazovi problem, vidi koja je instalacija na autu i raspitaj se ko radi kalibraciju i ostalo, tj. ko plinu mozes pristupit softverski...dosta ljudi kupi auto na plin i onda se nadju u problemu da ne mogu softverski odrzavat taj sistem-u slucaju potrebe, ne mogu resetovat servisni interval itd
Treci, nazovi problem, pripazi jel LPG il CNG auto, po nekim mojim saznanjima to je razlicit sistem a CNG je tesko naci u BiH na pumpama... malo je falilo da kupim auto sa tom CNG instalacijom, bar tako covjek kaze... auto je bilo iz uvoza
(mozda je ista instalacija ali ja se ne bih kockao)
 
Član
Vidis, ima tu vise "kvaka" koje ljudi jednostavno ne znaju jer se prvi put susrecu sa time, a i taj fabricki nazovi plin te izadje ko da ga i nemas, kad skontas, koliko para i muke treba da ga izvedes na put-to auto.
 
Član
Dovuce se auto, ocarinis, registrujes, nigdje ne pise da je auto plin , osim sto pozadi uz marku vozila pise natpis ecofuel ko sto je slucaj kod vw vozila, to je fabricki plin, boca se ne mijenja jer je pola boca a pola rezervoar za gorivo,sto se tice te instalacije i softwera to je sigurno problem jer niko to ne moze servisirat kod nas
Ovaj auto sam gledao uzivo nigdje boce nisam mogao naci
https://home.mobile.de/AHKNEUULM#des_223373055
 
Član
U nedjelju sam gledao automobil na njemackom VOXu. Rezervari CNGa budu ispod vozila. Kod VWa hrdjaju nenormalno, i dovodi do belaja...

CNG neces nigdje naci u BiH da sipaju u vozila.

Najbolje uzeti benzinca i u BiH ugraditi instalaciju, zbog kasnijeg odrzavanja.
 
Član
Sta kaze zakon za uvezena vozila sa fabrickim tzv.plinom koje treba npr.registrovati? Ima li kakvih ogranicenja, nameta itd. Takodje, za vozila koja imaju vec plin u BiH sa atestom jel ima nekih poreza i dazbina dodatno uz registraciju i koliko to kosta?
Auto koje posjeduje plin i uvezeno u BiH mora se atestirati LPG CNG da bi se moglo regularno registrovati. U vise slucajeva ako je auto na Metan gas ili Zemljeni Gas tj. CNG mora se konvertirati na LPG tj. Propan Butan. Razlog je da CNG na pumpama nemoze se tocit. Atest ili Certificiranje LPG sistema moze se izvrsiti na svakom vozilu koje podmiruje BiH zakon. Glavni dio je Boca ili Tank LPG sistema, nesmije biti starija od 2 godine i mora posjedovati validan certifikat koji je izdat od Fabrike. U suprotnom Boca ili Tank se mijenja i certificiranje se sprovede.
 
Član
Auto koje posjeduje plin i uvezeno u BiH mora se atestirati LPG CNG da bi se moglo regularno registrovati. U vise slucajeva ako je auto na Metan gas ili Zemljeni Gas tj. CNG mora se konvertirati na LPG tj. Propan Butan. Razlog je da CNG na pumpama nemoze se tocit. Atest ili Certificiranje LPG sistema moze se izvrsiti na svakom vozilu koje podmiruje BiH zakon. Glavni dio je Boca ili Tank LPG sistema, nesmije biti starija od 2 godine i mora posjedovati validan certifikat koji je izdat od Fabrike. U suprotnom Boca ili Tank se mijenja i certificiranje se sprovede.

A da li su isparivac, ECU i dizne iste kod LPG i CNG? Da li se i to treba mjenjati kad se prelazi sa cng na lpg?
 
Top