Drastično povećanje kazni za prekršaje

Drastično povećanje kazni za prekršaje

Član
BANJALUKA - Kazne za bh. vozače koji naprave saobraćajni prekršaj prekoračenja brzine ili nevezivanja bezbjednosnog pojasa biće više nego dvostruko povećane, saznaju "Nezavisne" u Ministarstvu transporta i komunikacija BiH.
To će biti uređeno izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, koje bi trebalo da budu izvršene u narednom periodu, a sve kako bi visine kazni za ove prekršaje bile usklađene sa kaznama u zemljama regiona i Evropske unije.
Naime, kazne za prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u zemljama regiona i EU kreću se između 35 i 2.100 evra, dok su one u BiH dosta niže i kreću se između 40 i 1.000 KM. Ista situacija je i sa kaznom za nekorištenje sigurnosnog pojasa, za šta se u BiH naplaćuje 30 KM, dok u zemljama regiona i EU dostiže i 120 evra.
Izvor "Nezavisnih" potvrdio je da će se u narednom periodu raditi na tekstu izmjena i dopuna ovog zakona kako bi bile povećane kaznene odredbe za ove prekršaje.
"Za bezbjednosni pojas i prekoračenje brzine kazne nisu srazmjerne sa zemljama u regionu, pogotovo sa zemljama EU i ljudi se često odlučuju da svjesno prihvataju rizik jer su novčane kazne male ili jednostavno rečeno blage", rekao je naš izvor.
Kako nezvanično saznajemo, inicijativa za izmjenama potekla je još prošle godine i još sadrži uređenje propisa o korištenju kaciga za bicikliste i drugih elemenata, te otklanjanja nekih nedoumica koje su različito tumačene u zakonu.
Govoreći o potrebama povećavanja kazni za ova dva prekršaja, Ševal Kovačević, diplomirani inženjer saobraćaja i ovlašteni sudski vještak za saobraćaj BiH, rekao je da kaznu za 100 odsto prekoračenje brzine od onog na saobraćajnom znaku u naseljenom mjestu treba drastično povećati.
"Pri brzini od 100 kilometara na čas, vozilo od jedne tone, kada udara u nepomičnu prepreku, udara silom od 28 tona, pa je brzina veoma opasna", rekao je Kovačević i dodao da bi kaznu za nekorištenje bezbjednosnog pojasa trebalo blago povećati.
Komentarišući ovakvu inicijativu, Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS, rekao je da su njihova istraživanja o upotrebi bezbjednosnog pojasa u Banjaluci pokazala da svaki četvrti vozač i tek svaki šesti suvozač koriste pojas.
"Procenat korištenja je mali s obzirom na to da pojas može smanjiti teške tjelesne povrede za 40-50 odsto, tako da smatramo da kaznu za nevezivanje pojasa koja sada iznosi 30 KM treba znatno povećati", rekao je Jaćimović i dodao da je problematika prisutna i kod prekoračenja brzine kretanja.
On je naveo da su stacionarni radari na tri lokacije u Banjaluci u prošloj godini evidentirali više od 17.000 prekoračenja brzine, što govori da se mora nešto preduzeti.
Inače, pojedine organizacije i mediji trenutno sprovode kampanje kako bi se kod ljudi razvila svijest o riziku nekorištenja pojasa i prekoračenja brzine kretanja, jer je procenat korištenja bezbjednosnog pojasa nizak, a broj prekršaja prekoračenja brzine kretanja ogroman.

Izvor: Nezavisne
------------------------------------------------------------------------------------------------
Jbm im sve, dokle vise, cuj porede se sa EU, prvo neka nam obezbjede njihov standard i plate pa onda nesto mozemo pricati. Eto kome je vecina dala glasove jbl ih oni, dosta vise otimanja od naroda:icon_mad:.
 
Član
nek bude al da vazi sa sve (a ne da babine sinove i guzonje samo pozdrave i nasmjese se i kazu sretan put):icon_mad:
 
Član
BART je napisao(la):
nek bude al da vazi sa sve (a ne da babine sinove i guzonje samo pozdrave i nasmjese se i kazu sretan put):icon_mad:
upravo ali kako je krenulo sa gorivom necu se imati potrebe sekirati jer ga necu ni vozati :icon_mad:
 
Član
Sve dok narod ovako suti i trpi oni ce nas punit jer vide da mogu...Idu sve po EU i bajg se nesto porede, a prilagodavanje plata i puteva EU standardima oni uopste nemaju u planu..
Kad covjek pogleda,ajd uredu je to nekako da su kazne strozije,jer se radi i on nasoj sigurnosti i razmisljat cemo bolje,ali brate znaci jedva skupi nesto para da naspes u auto, izadji na put i ako kojim slucajem popijes kaznu kakvu,onda gledaj stash prodat da bi to platio,ili prodaji auto jer kakvo vrijeme ide,,nece se moci izdrzavat...
 
Član
ArminM je napisao(la):
poceli su vec sa vecim kaznama, uzese mi vozacku u petak, otac ih njihov:icon_mad:

Zbog čega ti je uzeše?


A neka povećavaju kazne, pa šta, nema to veze sa platama i standardima, nemoj praviti prekršaj i nema problema.
 
Član
mara- je napisao(la):
ArminM je napisao(la):
poceli su vec sa vecim kaznama, uzese mi vozacku u petak, otac ih njihov:icon_mad:

Zbog čega ti je uzeše?


A neka povećavaju kazne, pa šta, nema to veze sa platama i standardima, nemoj praviti prekršaj i nema problema.

malo popio, priznao sam prekrsaj:D
 
Član
A neka povećavaju kazne, pa šta, nema to veze sa platama i standardima, nemoj praviti prekršaj i nema problema.
[/quote]

Kako bolan nema veze, zar je tebi uredu da su cijene svega kod nas iste kao u EU a plate da ostanu ovakve kakve jesu..???

Zar je tebi uredu da ako radis za 450-500KM mjesecno, i desi ti se slucajno da nisi pojas stavio, i op kazna npr 100Eura ? Uredu je to,treba kaznit,jer sledeci put neces tako zaboraviti...ali nek su nekako uskladjene i jebene kazne sa nasim platama..Valja jarane mjesec dana zivjeti,a pogledaj kakve su sad cijene svega..
 
On je naveo da su stacionarni radari na tri lokacije u Banjaluci u prošloj godini evidentirali više od 17.000 prekoračenja brzine, što govori da se mora nešto preduzeti.
a sta ce poduzeti? kupiti jos radara, da mogu vise zaradjivati :D
 
Administrator
Zašto da ne :) Neka povećaju kazne. Vi prekršaje nemojte praviti i nećete imati za šta platiti kaznu :) Po meni nek za pojas kazna bude 500 KM kad znam da je ja nikad neću platiti. Da pojas ne treba nebi bio tu gdje jeste :)
 
Član
Nova odluka od danas, vozim brze nego do sada. Ebat im mater vise i njihovim propisima, covjek gleda da vozi ok a oni seru li seru. Najgore neki to i podrzavaju koliko vidim, a sto zadnjih godina cesce prestizem na punim nego ikad prije bas zbog radara na svakom pravcu, koga to briga. I onda se cude sto je unatoc radarima sve vise nesreca okolo, a uprkos tome opet neki ne razmisljaju svojom glavom i podrzavaju jos vece kazne i vise radara. Pa stvarno vam treba oduzeti mozak kad vam nicem ne koristi...
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Nova odluka od danas, vozim brze nego do sada. Ebat im mater vise i njihovim propisima, covjek gleda da vozi ok a oni seru li seru. Najgore neki to i podrzavaju koliko vidim, a sto zadnjih godina cesce prestizem na punim nego ikad prije bas zbog radara na svakom pravcu, koga to briga. I onda se cude sto je unatoc radarima sve vise nesreca okolo, a uprkos tome opet neki ne razmisljaju svojom glavom i podrzavaju jos vece kazne i vise radara. Pa stvarno vam treba oduzeti mozak kad vam nicem ne koristi...

najgore sto se svi prave dobrice, svi voze po pravilima
sto triza negdje napisa, ja krsim pravila, ali ih svjesno krsim
takav sam i sam:icon_biggrin::cool:
 
Član
vozices ti dok te neopali dobro po novcaniku ,pa ces onda razmisljat kao i ostali ,trebaju vece kazne (al da vaze za sve !!!) i vise kamera , pa ce ranije kretat na poso i nece bit izgovora zurio sam ,kasnim i tako to . kreni ranije i stices prije ,kreni kasnije = auto vise potrosi zbog brzine,veca mogucnost nesrece,mozda platis koju kaznu i + glava ti u torbi ,
opet ponavljam treba tako al da vazi za sve jednako i da nikome neprastaju , bio to Dodik iTihic ili bravar Marko i mesar Ibro svima ista kazna i nema prastanja pa ce se narod opametit , barem sam se ja opametio ;)
 
Član
ma ovo qurcu nevalja,,mater im je*em,samo pune dzepove dabogda im trebalo za lijekova..hoce ko u EU kod nas placa 400-500km puu je*em ti ovu drzavu:icon_mad::icon_mad:
 
Top