dodatni ventilatori na kucistu...

dodatni ventilatori na kucistu...

Član
zelio bih popraviti malo temperature u kucistu... kontao sam staviti dodatne ventilatore... kao prvo ovako izgleda moja maticna... 6 joj je godina al i sad sluzi..
originalslika-7217716.jpg


koliko znam ventilatori se kopcaju na ove FAN spojeve... kod mene koliko sma ja uspio vidjeti imaju 2 ali jedan je zauzet jer je vent od procesora prikopcan na njega tako da mi ostaje samo jedan slobodan ili se moze i na drugo mjesto prikopcati jer sam htio 2 ventilatora ubaciti ?? to je prvo

kao drugo koja je najbolja pozicija za ventilatore, htio sam staviti dvije 12 jer rade na manjem broju obrtaja i dosta su tise nego 8.. sto se tice otvora, imam jedan ispod napajanja, 2 na poklopcu (sa strane) i jedan ispod maske prednje al ne znam zasto taj sluzi... gdje je najbolje staviti vent koji puse vani topal zrak iz kucista a gdje onaj koji ce mi dovoditi hladan zrak u kuciste... meni je nekako najlogicnije da onaj koji puse vani tj onaj koji ce mi voditi topal zrak iz kucista da bude ispod napajanja a ovaj drugi koji ce mi dovoditi hladan zrak u kuciste bude sa strane...

trece, ukoliko ne mogu prikopcati 2 venta, kada stavim jedan, je li ga bolje okrenuti da dovodi hladan zrak ili da odvodi topal zrak iz kucista...???
 
Član
Jedan možeš spojiti na matičnu a drugi preko napojne, imaju oni kablovi konvertori, nekad i dođu uz ventilator da ih skopčaš na napojnu. Najbolje je staviti jedan naprijed, tu ispod prednje maske, da ubacuje vazduh i nazad da izbacuje vazduh. Ovako imaš cirkluaciju vazduha kroz čitavo kućište. A i kada staviš naprijed, hard disk bi mogao biti hladniji.
 
Član
Franki je napisao(la):
Pravis strujanje zraka da jedan puse vani a jedan unutra.

to znam... to sam vec napisao... ali izgleda da nemam dovoljno FAN spojeva... imam 2, na jednom je prikopcan vent od CPU a drugi je slobodan... eh sad, jel bolje kupiti jedan vent koji ce puhati vani ili unutra...

a u slucaju da mogu oba, gdje ih je najbolje postavit...

EDIT: nisam vidio marin post...
@mara, ali prednja maska mi je previse zatvorena, plasim se da nece dobijati hladan zrak :icon_rolleyes:
 
Član
Pogledaj da nema ispod, na dnu kućišta, imao sam ja jedno takvo, maska skroz zatvorena naprijed, ali pri samom dnu, skoro ispod je otvorena, što i nije loše, uzima baš hladan vazduh sa poda. Koje je kućište, neki brend ili no-name?
 
Član
Franki je napisao(la):
Pa to je jedan te isti ventilator samo ga okrenes naopako ne razumijem te bas :D

ma znam... zavisi kako ga okrenes... mislio sam na to ako nemam dovoljno prikljucaka za vent tj. imam samo za jedan, je li bolje jedan vent staviti da puse unutra ili ga okrenuti da puse vani...

ali evo izgleda da se moze spojiti na maticnu i na napojnu ...
 
Član
Bolje staviti nazad vani da izbacuje. Ali 2 sigurno možeš priključiti kako sam ti rekao. A jesi gledao temperature, da li su od nekih komponenti visoke pa dodaješ ventilatore?
 
Član
19fig20r.jpg





nista ti vise ne treba, posto floppy ne koristis (pretpostavljam) uzmes zutu zicu presjeces ili zgulis izolaciju i zalemis crvenu od ventilatora koji ugradjujes (+) i isto to uradis sa crnom zicom ventilatora spojis je na crnu zicu iz napojne. Mozes i na bilo koji konektor, samo zavisi koliki ti je HDD koliko njemu treba struje, mada CD/DVD ROM-ovima nece nista naskoditi.

pozdrav
: )
 
Član
Možda imaš i na bočnom poklopcu izbušene rupe, dođe tačno ispod grafičke.. Jer ona stvara dosta toplote, pa vidi možeš li tu staviti još jedan FAN..
 
Top