Čišćenje intercoolera 1.9tdi

Čišćenje intercoolera 1.9tdi

Član
Seat toledo 1.9 tdi 81kw ahf, 2003 god.
Prije par dana sam primjetio da mi je intercooler zabalio na plastici pri dnu.Majstor mi je tražio 60KM za 3-4 sata posla tako da sam se odlučio sam da ga očistim.Za svaki intercooler je normalno da je malo zauljen (nekih pola šoljice od kafe ali ne sad da ga ima litar).Potrebno ga je periodično svakih par godina provjeriti ima li u njemu ulja i po potrebi ga očistiti jer se može vratiti u turbinu i napraviti havariju (po savjetu starijih majstora).
Intercooler se kod toleda (a isti je motor i u golf4 i passatima) nalazi ispred prednjeg točka sa suvozačve strane iza unutrašnjeg blatobrana ili iza suvozačevog prednjeg fara pri dnu.Nemam sliku kakav je bio na početku ali je bilo blata, začepljenosti ulja itd itd....

Ovako izgleda kad se skine točak i unutrašnji blatobran te odšarafi intercooler ( na slici je kućište u koje se uklapa) i zaokuženo je mjesto gdje treba odšarafiti donji nosač.Prije svega raskopčati odozgo i odozdo dolazna crijeva na intercooler (samo popustiti šelne).
m_CAM00505.jpg


Intercooler ima tri nosača preko kojih se sarafima pričvršćuje za vozilo.
Dva gornja (mogu se odvrnuti odozgo iza fara) i jedan donji.

Donji nosač je ovaj matica 10mm.
m_CAM00508.jpg

Gornji nosači (mogu se odvrtati iza fara (ispod posude sa vodom pokazano sa strelicama) ili iznutra ispod blatobrana...
m_CAM00504.jpg

Evo i slika ta dva nosača , isto 10mm ključ (okasti ili gedora)....
m_CAM00507.jpg

Evo i slika gotovog intercoolera, dakle oprao sam ga iznutra sa 3l benzina, malo doljevao pa ispirao i sve tako dok člst benzin nije počeo izlaziti.
Sa vanjske strane sam 5 puta prskao sa DAX-om za odmašćivanje te ispirao sa vodom (pazeći da voda ne uđe unutra).
Ostavio sam da se ocijedi jedan sat pa sam ga sušio iznutra i sa vanjske strane sa industrisjkim fenom (može i obični ali malo više vremena treba).Premazao sam spojeve sa silikonom za visoke temperature pošto je bilo malo puštanja na spojevima...
m_CAM00503.jpg
Na kraju sam ga izduvao kod vulkanizera sa kompresorom za vazduh te montirao na auto.
Utisti su odlični, čini mi se dosta življi auto...

p.s. Nadam se da sam nekome pomogao na ovaj način a ukoliko niste sigurni , prepustite ovaj posao nekome ko ima znanje oko mehanike.
 
Poslednja izmena:
Top