Cijene goriva u BiH!!! (pad, porast)

Cijene goriva u BiH!!! (pad, porast)

Član
Cak i da bude toliko kod nas ce i dalje gorivo biti preko 1,7, zbog slobode naftasima da rade sta hoce i plus sto drzava dere sa akcizama.

I to je nazalost tacno.
Sada je cijena sirove nafte po barelu pala ispod 50% u odnosu na cijenu do skora kada je barel kostao izmedju 90 i 100 dolara, a koliko su pale cijene u maloprodaji?
Ako bi pratili u maloprodaji taj trend pada po barelu, onda bi mene danas litar dizela kostao oko 1,3 KM, ali necemo mi to docekati :D
 
Član
Ne branim ove lihvare od naftaša, ali i država je nabacila par desetina feninga taksi u međuvremenu.
 
Član
Marku i nesto od litre ide drzavi, to sam negdje nedavno citao.
Akciza na 1L dizela nebi smjela biti vise od 0,30 KM, zakonski, ali kod nas imaju i neke posebne akcize i to sve kao treba da ide na izgradnju i odrzavanje puteva. Bilo je jedne prilike i na TV neka emisija gdje su bas obracunali to, ako je litar dizela 2,40 KM, za PDV i akcize ide oko 1,20 KM. Naftasima ne ostane mnogo ako uzmemo u obzir da kupuju i sirovinu za preradu :D
Ironija, najvise izdvajamo drzavi za te akcize, a najgorim putevima se vozimo.. :meh:
 
Član
Nije problem nek bude ali trebalo bi sad smanjit i cijene hljeba/kruha i drugih namirnica koje poskupe paralelno sa poskupljenjem goriva. Iskreno na danasnja primanje i ovo je extra snizenje i ne planirano.

Ovim komentarom ni u kojem slucaju ne branim naftase :)

Nece se smanjiti jer je sada u pitanju nesto drugo zasto cijene ne mogu da idu dole, nace oni izgovor kao i prosli put kad su pale cijene goriva za duplo haman a kruh i ostale namirnice nisu isle dole ni feninga...

Akciza na 1L dizela nebi smjela biti vise od 0,30 KM, zakonski, ali kod nas imaju i neke posebne akcize i to sve kao treba da ide na izgradnju i odrzavanje puteva. Bilo je jedne prilike i na TV neka emisija gdje su bas obracunali to, ako je litar dizela 2,40 KM, za PDV i akcize ide oko 1,20 KM. Naftasima ne ostane mnogo ako uzmemo u obzir da kupuju i sirovinu za preradu :D
Ironija, najvise izdvajamo drzavi za te akcize, a najgorim putevima se vozimo.. :meh:

Od cega bi nasi jadni politicari da zive? od bjednih 5000 do 8000 maraka plate mjesecno i plus onih sitnih dodataka od 500-1000km... A i opet treba poplacati sav taj gabor u skupstini...
 
Poslednja izmena:
Član
Nece se smanjiti jer je sada u pitanju nesto drugo zasto cijene ne mogu da idu dole, nace oni izgovor kao i prosli put kad su pale cijene goriva za duplo haman a kruh i ostale namirnice nisu isle dole ni feninga...



Od cega bi nasi jadni politicari da zive? od bjednih 5000 do 8000 maraka plate mjesecno i plus onih sitnih dodataka od 500-1000km... A i opet treba poplacati sav taj gabor u skupstini...

Ma nek je 4800 samo da je redovna :D
 
Član
Prvo da se ispravim u prethodnom postu. Jedno sam mislio a drugo napisao..
Naftasi kupuju naftne derivate, gotov proizvod koji je skuplji. Od svih njih jedino optima grupa kupuje sirovu naftu.
Od cega bi nasi jadni politicari da zive? od bjednih 5000 do 8000 maraka plate mjesecno i plus onih sitnih dodataka od 500-1000km... A i opet treba poplacati sav taj gabor u skupstini...
Pa i ja mislim da lova od tih silnih akciza na gorivo najmanje ide tamo gdje je namijenjena.:D
 
Poslednja izmena:
Član
Stvarno ne znam koja je tvoja struka ako si komicar dobro ti ide. Kako dokazati da si sipao na gazpromovoj pumpi, kako dokazati da od ranije nije bilo u rezervoaru vode ili filteru i pogotov da gazprom u ugovoru ima stavku da garantuje za svoje gorivo i pogotov da placa popravke ukoliko je nastala zbog njihovog goriva. Pogotov zbog toga sto gazprom nema nikakve veze sa kvalitetom goriva zna se ko to kontrolise.
Dokaz da si sipao na nekoj pumpi je sasvim logično račun, ako ovlašteni servis kaže da je problem do goriva onda se uzima uzorak i daje na analizu zajedno sa uzorkom sa benzinske stanice. Ako se utvrdi da je problem sa gorivom naravno da su dužni da ti plate popravak i to nema veze sa nekim ugovorom, već ti je to zagarantovano zakonom o potrošačima, isto kao da kupiš pokvareno mlijeko pa završiš u bolnici ;)
S druge strane na svim pumpama jednog brenda (jedne firme) je isto gorivo, a dnevno i po hiljadu auta naspe na jednoj pumpi, a "pokvari se" jedan ili dva zar se ne bi trebali svi pokvariti ili bar večina? Loši auti i loše održavanje je problem, nije više ni kod nas gorivo nekvalitetno, čak naprotiv ;)
 
Član
To sve stoji ali ova recenica:"nije više ni kod nas gorivo nekvalitetno, čak naprotiv"
Ne slazem sa ovim nikako , razlika je drasticna u odnosu na druge zemlje ...
 
BHT Ovisnik
Tko vozi auto s dirketnim ubrizgavanjem (tipa FSI), kao sto sam prije vozao, nece osjetiti samo razliku u drugim zemljama, nego od pumpe do pumpe se razlika osjeti.
To je bilo uvijek,s pojeftinjenjem sumnjam da se nesto vise pokvarilo,a ni popravilo
 
Član
Tko vozi auto s dirketnim ubrizgavanjem (tipa FSI), kao sto sam prije vozao, nece osjetiti samo razliku u drugim zemljama, nego od pumpe do pumpe se razlika osjeti.
To je bilo uvijek,s pojeftinjenjem sumnjam da se nesto vise pokvarilo,a ni popravilo
Druze u mene nije taj savremeni anjspric nego stari tip bez lamde sonde na autu pa ja osjetim razliku u snazi, losiji odziv na gas itd, a i u potrosnji, tacnije predjenim km, a gdje su tek noviji i savremeniji koji su jako osjetljivi, nekima se check engine pali cesto zbog loseg goriva.
Ljetos je dosao bijeli Ferrari kod nas i nasuo pun tank na energopetrolu, poslije sipanja nije mogao vise upaliti, samo vergla, a na display-u pise da je lose gorivo hahaha malo oktana i motor nece da upali da ne bi doslo do ostecenja motora i detonacija nezeljenih :D ja bio kad je to bilo i onda poslije toga je odslepan u neki servis (naravno ne kod nas) na ciscenje kompletnog sistema i sipanja goriva, opet naravno ne naseg goriva :D
Toliko o nasem kvalitetu goriva, dobro nasa auta i idu i ne kvare se uposte...
 
BHT Ovisnik
Isti sam slucaj imao, palio mi lampicu zbog goriva, te zato neke pumpe u Mostaru zaobilazim u sirokom luku
 
Top