Brujanje ljetnih guma

Brujanje ljetnih guma

Član
Znači ovako :D Kada sam kupio ovu svoju trenutnu vozilicu :D Došle su mi nove Michelin Alpin5 195/65 R15 i još 4 komada ljetnih Dunlop SP FastResponse 195/60 R15 (nisu bile namontirane na felge. Prethodni vlasnik je praktikovao da svake sezone na iste felge stavlja i ljetne i zimske gume). Nedavno sam sb nabavio još 4 felge, da ne morma stalno montirati i ljetne i zimske gume na felge i prije 2-3 dana otiđem do vulkanizera da mi nabaci ljetne (žao mi ovih po ovakvoj temperaturi voziti :D ) Gume su bile označe. Zna se koja na koje mjesto ide, ali sam primjetio čim sam izašao na magistralu i prešao 40 da nenormalno huče. Zbunilo me to, jer znam da je prethodni vlasnik rekao da su extra gume i da je uvijek imao i ljetnje i zimske, čak su bile i u foliji. Zimske su mi bile totalno tihe i zime, a i po ovom sada vremenu kako je ugrijalo, tako da ovaj zvuk baš baš para uši :/ Šaru nisam mjerio, ali je dosta dobra. čak još sa strane imaju haman one sve "dlačice". Na internetu samnašao da su inače ove Dunlopove malo bučnije od ovih Michelin koje ja imam, ali nije sad toliko, možda 3-4 dB maksimalno. Sad jesu li one stvarno tako bučne, ili im se ipak nešto desilo preko zime? Susretao se ko?
 
Član
Tako je i meni bilo kad sam ljetne stavio poslje zimski culo se brujanje, al nakon nekog kraceg vremena je prestalo, leć će to kako treba ;)
 
Član
Ako je simetricna sara znaju brujat...kod mene sad neke pirelli zuje na nekih 60kmh...cekam da ih ubijem jos malo pa da nove nabacim haha
 
Član
Mjerio jutros šaru, otprilike 7-8 mm ove u sredini 4 kanalice što imaju, a ove krajne poprečne 6-7 mm. Nema rotacije, samo ima OUTSIDE.
Ovakve su.
image.jpg
 
Član
Vidi koji je dot gume mozda je guma dala svoje....meni se tako desilo sa gudijerovim ljetnim.zimske 15 ne cuju se nista (sava) a ljetne 16 bruje kao da su svi lezajevi pokvareni.a sara gume mjerio 6 mm .kupio nedavno nove vjeruj milina voziti heheh
 
Član
zanimljivo i meni danas ista situacija bruje ljetne poslje 10 kilometara prestale su ;) vjerovatno je nista
 
Član
Otkako sam ih stavio nisam prešao više od 40-50 km, dok sinoć nisam napravio nekih 70-80 km. Pošto je kišilo sinoć, odmah sam primjetio po mokrom da se ništa ne čuju, znači isto ko da nisu iste gume :D Nakon odvoženog sinoć, manje se čuju i po suhom, tako da im vjerovatno malo treba da se "razgaze" :D Vidjet ću opet, javim se u narednim danima ponovo, dok još budem imao priliku da ih malo provozam :)
 
Član
Kod mene fulda 17" bruji na 80-90 al podnosljivo, malo gasa samo i prestanu. U pocetku sam se ucrnio da nisu lezajevi jer je takav zvuk al ustanovili smo da je do guma samo ( hvala bogu :D ).
 
Top