Brujanje-Hučanje iz mjenjača Punto 2 1.2 8v

Brujanje-Hučanje iz mjenjača Punto 2 1.2 8v

Pozdrav,vozim Punto 2 1.2 8v 2ooo
Set kvačila je mjenjan prije tačno 25 hiljada km (Lamela,korpa,druk-ležaj,ulje i potpedalni cilindar).Počelo se dešavati slijedeće:
1-prilikom prvog(hladnog)starta (kvačilo pritisnuto-šalt palica u ler položaju).Kada upali,pustim kvačilo a on cimne-potegne naprijed.Poslije se više ne dešava
2-kada jedan od prednjih točkova vjesi u zraku(podignut na dizalici),upalim ga-mjenjač u ler-položaju-točak se vrti,okreće
3-upaljen-mjenjač u ler-položaju-kvačilo pušteno,čuje se neko hučanje,brujanje iz mjenjača-asocira na druk-ležaj
Pritisnem kvačilo,prestaje brujanje i hučanje
U toku vožnje nema nikakvih problema,brzine šalta lahko
Prije ovih dešavanja vožen 160 km/h
Vaša mišljenja?o_O:arghh::banghead:
 
Super Moderator
to brujanje je vjerovatno druk. a kad vozis npr 40 u drugoj, i stisnes kvacilo bruji li tad?
 
Ma samo kad' je mjenjač u ler-položaju i kad' je pedala kvačila oslobođena pritiska
Čuo sam da bi' moglo biti da fali ulja,s' tim da nema tragova cijeđenja ulja
Ima li još kakav način da se ispita druk-ležaj?:confused::cool:
 
Član
Druk ležaj se čuje kad pritisneš kvačilo, u leru to može biti samo neki ležaj u mjenjaču...
 
Ali zanima me zbog čega ga cimne i pogura naprijed prilikom puštanja kvačila a mjenjač bude u ler-položaju i zbog čega vrti točak?:jawdrop:
Sve je detaljno opisano u uvodu
 
Član
to sve upucuje da ima kvar u mjenjaču, s obzirom da znam kako mjenjači rade ti tvoji simptomi mi nisu nikako jasni, on znači na leru sa puštenim kvačilom hoće da ide naprijed , al malo ne sad da krene pa da ne možeš zaustavit
 
Daaa,blago cimne prema naprijed ali samo pri prvom puštanju kvačila kada je motor tek startovan
Ne znam šta da kažem,msm volio bih da hoće biti to da fali ulja-dolij ulje i Amin ali ovako...
Čim saznam od majstora šta je u pitanju-javljam
 
Član
Nisam siguran, ali to mi djeluje malkice pregusto ulje, plus pitanje je da li odgovara za tvoj auto i drugim karakteristikama.
 
Član
Po cemu je pregusto? Koje je to rijedje ulje za mjenjac?
Pregusto je po gradaciji za hladne uslove...danas se obično sipaju 75w sintetička mjenjačka ulja. Ali svakako nije sama gradacija jedino mjerilo. I šta znači ovo autogear power!? Kakvo je to ulje, ja nikad čuo za takvo...
 
Ma nemam pojma ljudi dragi:banghead:
Majstor je tada kupovao,nisam bio tu
Takvo su mu dali u auto-dijelovima
Mada,iskreno,i meni je ulje sumnjivo
Msm,nekako nelogično 80w-90,pa to Yugo koristi:muted:o_O
Šta preporučujete,koje ulje?
 
Top