BMW X3 2005 god iskustva / održavanje ?

BMW X3 2005 god iskustva / održavanje ?

X3 se temelji na platformi 3ce e46, a pogon je BMWov xDrive, sumnjam da prste tu ima LandRover.

Ako sam u krivu molim ispravak netočnog navoda. :)
 
Evo nešto iz moje arhive :)

Test polovnog 2010:
BMW X3 2.0d, 150KS, god.proizvodnje: 2005, prešao:cca 100 000 km, potrošnja na tesu 7.8 l

"...Pouzdanost je već godinama jedna od glavnih osobina BMW automobila i model X3 svakako je automobil bez tipičnih slabosti.
Ukoliko ne mislimo na konceptualne nedostatke, vozači moraju biti sportski nastrojeni, otprilike baš kao i kruti ovjes.
Što se pouzdanosti tiče vrlo smo rijetko dobivali žalbe od vlasnika X3.Spominjali su se tek neispravni turbo punjači. Oko 90% kompaktnih SUV vozila ispod poklopca motora ima turbo dizelske motore.To znači da istinskim ljubiteljima BMW često nedostaje snage.

Ovom konkretnom modelu prethodni vlasnik je dodao snagu chip-tuningom, što je u turbo punjaču izazvalo pojačano "znojenje".Bolje je potražiti primjerak s tvorničkim postavkama motora, redovno mijenjati ulje i jednostavno se veseliti što uz minimalne zahtjeve kvalitetnog dizelaša kilometri naprosto "lete". Izuzetak kod 2.0d motora je olabavljen klinasti remen, što smo prepoznali po brujanju motora na niskih 1200 o/min.

Neki vozači su osjetili brujanje i iospot automobila, kao i trzanje prilikom ubrzavanja što je odlika neispravnog razvodnog mehanizma kod pogona na sva 4 kotača. Ukoliko se SUV koristi za prave namjene i češće vuče prikolicu po blatnjavoj livadi mora se uzeti u obzir njuegovo pojačano trošenje.Pomoć je i ako odaberete izvedbu s automatskim mjenjačem i tako zaobiđete smetnje prilikom izmjena stupnjeva prijenosa po hladnom vremenu...."

OVO NAM SE SVIĐA:

- Kokpit: klasični BMW izgled, solidna izrada iako plastika djeluje pomalo jeftino. Na modelima do 09/2006. (prije facelifta) zna se dogoditi da se ljušti lak na površinama od umjetnih materijala.

- Motor: odličan proizvod, mirnog hoda, lako se održava, dugotrajan je i poprilično ekonomičan. Općenito su traženi 6 cilindarski motori, ali i 4 cilindarski dobro obavljaju posao. Bezninci su dobar izbor ali za one koji ne voze mnogo, zbog potrošnje.

- Upravljanje: ovaj BMW spada u klasu kompaktnih SUVova ali jedan je od najsportskijih. U vožnji djeluje na najmanji pokret upravljača, uvijek ostaje na ciljanom pravcu i brzo mjenja smjer.

- Prtljažnik (gepek): tu stane mnogo, u osnovnom obliku obujam je impresivnih 480 l. Najveći iznosi 1560 l, pritom je podnica ravna a materijali obloga kvalitetni i izdržljivi.

OVO NAS LJUTI:

- Ovjes: osovine su solidne, a i spone dugo traju, problemi postoje sa polomljenim oprugama, najčešće na stražnjoj osovini. Gume na felgama od 19" se potroše na unutarnjoj strani pa ih je korisno češće provjeravati.

- 4x4 pogon: diferencijali na prednjoj i stražnjoj osovini ponekad ispuštaju ulje, javljaju se i greške na mjenjaču a koje se prikazuju u obliku trzanja pri ubrzavanju. Testni primjerak nije imao tu manu po pitanju mjenjača.

- Pokretni krov: najbolje je zaobići ovu doplatu jer se ogromni panoramski krov može iskriviti zahvaljujući neravnomjernom povlačenju čeličnih užadi. Posljedica je da se krov ne zatvara kako treba i tjekom vožnje proizvodi neugodne šumove i uvijek negdje nešto klepeće i pucketa.

- Akumulator: po mišljenju stručnjaka upravo akumulator predstavlja najveću slabost BMW a X3, iako su uzrok loše vozačke navike. Vozači koji voze na kratkim relacijama ne daju akumulatoru nikakvu šansu da se dopunjava pogotovo kada zaborave isključiti grijače u sjedalima..."

ZAKLJUČAK: u principu dobar automobil, relativno jeftin za održavanje s obzirom na klasu kojoj pripada i jedna ozbiljna mana koja se nikako ne može riješiti je pretvrd ovjes.

Dijelovi testa su iz magazina Auto Blic koji je svojevremeno pripadao grupi AutoBild, dakle test je bio original njemački.


Moj savjet, ako si stvarno zainteresiran za ovo auto, ove nabrojane stvari ti mogu poslužiti kao smjernice provjere ako ćeš gledati neki konkretan primjerak. :)
 
Član
Ne znam za ovaj salon znam za salone oko njega. Prica ide ovako, odluci u mene jaran uzet vektru a posto obojica volimo cackat oko auta i zena icemo mi gledat jebes mehanicara.
1. Odemo u jedan salon naso ja vektra na piku redizajn model skoro 5 milja auto vrh stvarno malo kiloemtara sve ful sva auta teska sminka, kontam ja sjebacu ja tebe mora bit neka finta gledam ja pasat 6 oko 200.000 na satu reko jarane jel original kaze original nikad mi auta ne uzimamo koja imaju puno km, haj reko da napravimo dil dam ti pezoa i kolko hoces doplate za pasu. Vidim ja musterija on kao dobar pezo svidja mi se mozemo se dogovorit, kolko je preso. 150.000 odgovori ja, uf ne isplati mi se to kupovat i poce nesto vrdat. Znaci vraca kilometrazu posle provalim ko mu odrzava auta.
2. Odemo u drugi salon jako blizu ovog dje se prodaje x3, zanima nas vektra moze i astra g, gleda jaran astru prica sa likom bio i neki fokus gledam ja 407. Auto je sminka kad ga vidis na prvi pogled, zagledo se ja malo bolje vidim auto kuckano sastavljano zazori nije to to, reko jarane sta je sa pezoom ma kao auto super nikad lupano hos probat jesi musterija.
3. Salon preko puta ovog. Astra g farovi su zuti ko bimalovo ulje, jedan je nesto ko poliran a drugi je matiro ko oni na kineskom skuteru. Sta je ovo, ma neko poliro pa nije stigo drugi uradit, kontam trebo ti 15 dana za 1 far jeben poso pravi. Jarane kolko ima kilometara al original reci ko covjek covjeku, nzme tuc muc eto vidi kad upalis. Upali jaran 187.000, lik kad ga je upalio auto se strese ono solidno motor radi ko traktor lola ga ugasi strese se auto ja sam racuno motor ce ispast, jb majku da umjesto nosaca ima kladice nebi nolko treso.

Na kraju lola kupi vectru u Tesnju od nekog mehanicara vidi se da je koristeno al je auto mina. Pajdo mi je kupio pezoa nedje na matuzicima kad je gledo auto felge sve ima, kad ga je kupio fukare su skinule i onu masku sto bude na motoru, jedan od salona gore prodaje auta iz holandije moj prijatelj im radio limariju i lakiranje kaze auta su govna zesca.

Uglavnom necu nikom losu reklamu da pravim mehanicara i dijagnostiku u ruke pa onda kupi, inace uzimat auta u Doboju i oko Doboja je kupovina macka u vreci. U Doboju od svih salona za Denica smijem garantovat bar je prema meni ispo korektan kolko vidim po netu i drugi ga fale, za neke znam ko im odrzava auta od tih salona ne bi uzeo biciklo kamoli auto. Motor rastavljan po 2-3 puta auto na piku se prodaje ko novo.
 
Član
Auto danas kupljeno, odma lega registracija 500 KM + gratis zeleni karton :D
primijetio sam da je lijen na nizim obrtajima, već preko 2500 kad se zavrti ide fino, odem na dijagnostiku ,ne valja neki vakum sto otvara turbinu, to bi trebali rijesit u skorije vrijeme .
auto je fino očuvano,i kad sam ga kupio i isplatio zamolio sam ovog prodavača da mi kaze kolko je sat vratio,i prizno je sam da je vratio 60 000 km , što ustvari ima i logike po očuvanosti.
Evo koja slika ovdje pa mozete komentarisat ako ko ima sta još za reć, garazu necu otvarat jer ne planiram nista dorađivat osim nekih sitnica i servisa redovnog

WP_20140730_002.jpg WP_20140730_003.jpg WP_20140730_004.jpg
 
Član
Odlican je....samo kad bi ove plastike ofarbo u boju auta i neke felgice bio bi vrh....nis posebno mu ne treba
 
Član
Samo ti se nadat da nije vise od 60 000km vracen, a ovako ja mislim da 247tkm nije nista za ovaj motor, al ako si ti zadovoljan sa autom to je najvaznije.Puno sreće sa njim i puno pređenih kilometara bez kvarova :D
 
Član
Samo ti se nadat da nije vise od 60 000km vracen, a ovako ja mislim da 247tkm nije nista za ovaj motor, al ako si ti zadovoljan sa autom to je najvaznije.Puno sreće sa njim i puno pređenih kilometara bez kvarova :D

bio na diajgnostici danas, od čitavog auta i čitave elektronike on ima samo grešku od tog vakuma za turbo , i zar je sad bitno kolko je prešao :D
 
Član
Nikad auto ne moze biti kao kad se kupi od mrtvoh svabe auto 1.Hand..

Imao licno iskustva sa tim a i dosta moje raje i poznanika..

Ovako ide prica:
1.BMW e46 2001 godina 136ks 320d,presao 340000km,predjeno sa njim 120000km,(ulagnja minimalna,najvece je bilo boshpumpa),znaci dizne i turbina nista.

2.BMW e46 320d 150KS kupljen sa 350000km vozi se ima 5000km sa sitnim ulaganjima,promijena ulja,filtera,kocnice i amortizeri jer su bili dotrajali.

3.Ford Mondeo 250000km 2003 god.vozta se vec ima 30000km,jest da mu je losiji zamja malo ali se vozi ima 30000km bez ulaganja osim kocnica

4.Golf4 2005 god.Ocean 1.9TDi sa 250000km originalnih,auto doslovno novo unutra,znaci za ne povjerovati,uradjen servis i vozi se odavno bez problema.

..
Do sada sam imao priliku kupiti u Njemackoj sebi,komsijama,rodbini auta te moje iskustvo je naci auto koje od Privatnog covjeka i prva ruka i sto jeftinije u startu.
Vecina misli ako je auto mladje godiste i skuplje da ce se manje kvariti i da je bolje..Uvjerio sam se da nije tako.
Recimo uvijek cu prije kupiti Audia A6 1.9TDI za 2000€ sa 300000km na satu ako je prva ruka i ima servisnu nego ovdje Audia u Bosni sa 150000km na satu i dosta skupljeg.

I jos jedna stvar,BMW e39 530d sa 548000km na satu (licno vidio) se vozi 100000km bez vecih kvarova,vrati se na 240000km i proda covjeku koji se hvali da mu se auto ne kvari ??
I sta reci ?.
Samo ne volim kad se neko javi bez imalo iskustva i neceg i pocne ovdje pisati,misli kupio auto sa malo predjenih kilometara i da je dobro prosao i za par hiljada kilometara pocne sve redom crkavati.

p.s.BMW je dobar i fino izgleda u svakom slucaju ;)
 
Top