BMW e46 Lafete!?

BMW e46 Lafete!?

Član
Postoji li sansa da se promjene samo kugle ili se mora kompletna lafeta mjenjati,dali su iste za sve modele i ako se moze samo kugla izbiti/mjenjati...ko to radi u Sarajevu? :icon_question:
 
Član
Eh drug moj,

Mene su sa tim lafetama isprepadali jer je nova kod Tomića 600 KM, a ove neke zamjenske od 200 KM pa naviše,

ali ne sekiraj se mogu se mijenjati kugle i to obje (svaka lafeta ima po dvije kugle) bez ikakvih problema i mogu se i seleni na lafetama mijenjati.

Lično sam mijenjao i kugle i selene na svojoj E46, tako da ne treba da se sekiraš, samo nađi majstora koji to zna i hoće (meni je to mijenjao Tarik iz Kiseljaka).

Sretno,
 
Član
Ja sad sebi planiram da narucim zadnje selene na lafeti i aksijalne lezajeve, i necu nista drugo uzimati osim Meyle HD kako oni kazu 4 godine garancije, a cijenom je tu negdje sa ostalim brendovima. A gledao posto radim u auto dijelovima, moguce je naruciti odvojeno kugle od lafete, i dodju kugle oko 100 km obije, dok je lafeta 230 KM, e sad ne znam, da ne moze se zamjeniti nebi ih pravili al opet sve je do majstora, bar ja tako mislim......
 
Član
ja mislim da sa ne originalnoj lafeti nemoze mijenjati kugla, jedino kad se stave zamjenske, onda se kasniej mijenjaju kugle.
 
Član
elmo je napisao(la):
Eh drug moj,

Mene su sa tim lafetama isprepadali jer je nova kod Tomića 600 KM, a ove neke zamjenske od 200 KM pa naviše,

ali ne sekiraj se mogu se mijenjati kugle i to obje (svaka lafeta ima po dvije kugle) bez ikakvih problema i mogu se i seleni na lafetama mijenjati.

Lično sam mijenjao i kugle i selene na svojoj E46, tako da ne treba da se sekiraš, samo nađi majstora koji to zna i hoće (meni je to mijenjao Tarik iz Kiseljaka).

Sretno,

na jednoj lafeti imaju dvije kugle ja mislim? koliko ti je para uzeo za zamjenu?
 
Član
Svaka lafeta ima po dvije kugle, ja sam mijenjao onu kuglu što je bliža kočionom disku i koštalo me oko 60-70 KM, neznam baš u tačno u marku.
 
Član
Ja na svojoj E46-ci nisam mijenjao lafete, auto je došao sa tim lafetama, i majstor mi je rekao da mi je desna kugla otišla (ona bliža disku) i čovjek je na presi izbio staru i stavio zamjensku neku Meinle ili tako nesto, a druga kugla na istoj lafeti se također može mijenjati samo što se buši lafeta i onda ubacuje zamjenska kugla.

Kako i sam majstor kaže nema potrebe da se cijela lafeta ( koja na sebi ima dvije kugle i selen) mijenja radi jedne kugle ili selena. Mijenjaš jedno po jedno kako šta ode tj. prolupa. Dosada mijenjao selene na prednjim lafetama i jednu kuglu.
 
Član
Ne mogu ih slikati dok ne odem kod majstora i dok ne skine onu zaštitu ispod motora, tako da sad za sad ništa od slika.

Najlakša je opcija zamijeniti cijelu lafetu, ali i najskuplja.

Jbg nećeš goniti BMW-a majstorima koji popravljaju VW, odeš ljudima koji ga znaju u dušu i nema problema. Mjerilo ti je koliko mu vidiš BMW-ova ispred garaže :cool:

VW sam održavao kod komšije al jbg kod komše nisam u ovih 10 godina vidio 5 BMW-ova i šta ja mogu sa njima da pričam, nemaju ni dijagnostike za BMW.
 
Član
na fabrickim lafetama se ne mijenjaju kugle,ovi sto rede raparaciju i presaju neke lijeve to nije ni blizu originalnih koje su plivajuce i uticu na stabilnost auta...

Meyle ima lafete na kojima se mogu mijenjati obe kugle...

https://www.facebook.com/video/video.php?v=735551940941
 
Član
U suštini vanjske kugle su iste kao i na E 36 , problem je materijal lafete kod E46 tj. aluminijum , koji slabije podnosi upresavanje o čelika i opravo zato spominjana Meyle HD ramena , kod kojih je moguća promjena kugli , dolaze sa ojačani stijenkama za razliku od OEM.
Ali pošto smo mi majstori improvizacije , a volimo BMW , a još usput nismo financijski dobro potkovani za isti , te se stvari rade iako nisu preporučljive...
 
Top