Autoput novo ograničenje

Autoput novo ograničenje

Član
Za sada nezvanično, ali postoji incijativa za ograničenje brzine na BiH autoputu po sistemu prosječne brzine. Naime prilikom uzimanja tiketa na naplatnoj kučici dobivate magnetni tiket na kom su osnovni podaci o mjestu i vremenu ulaska na auto put.
Prilikom plačanja, na izlzu se očitava vrijeme ulaska i mjesto i na osnovu toga izdaje račun. Ako se zna razdaljina između ulazne i izlazne pozicije te vrijeme ulaska i izlaska računaru trebaju milisekunde da izračuna prosječnu brzinu i da je usporedi sa maximalno dozvoljenih 130 km/h.
Navodno softver na naplatnim kučicama već ima pripremu za softver koji bi "rezao pravdu". Instalisanje odgovarajučeg izvršnog softwarea i kamera koje bi slikale vozilo u momentu kad čitać očita prekršaj na čekanju dok pravnici ne usklade ovu mjeru sa važećim zakonskim rješenjima.
:icon_sad:
 
Član
pa lako je to, vozis ga maximalno kolko god mozes ako ti je do toga, i kilometar prije drugog mjeraca zaustavis se, zapalis cigaretu, i et.. odmah prosjecna brzina zadovoljavajuca..
 
Član
Vjeruj mi na utoputu nikad ne gasam radi čeifa nego da što prije dođem gdje sam krenuo tako da nešto takvo gubi smisao.
 
Član
ma razumijem u potpunosti, ali i ovih 130km/h je dovoljno da brzo stignes na odrediste.. a za ostale vrijedi prva prica...
 
BHT Ovisnik
i ja isto kontam mozes stati,odmoriti, ali autoputem ako vozim vozim iskljucivo da cim prije dođem jer autoput ne volim, tako da je ovo totalno bezveze:icon_confused: mislim zakonski je uredu,ali radije cu opet na kiseljak za Zenicu nego ovamo platiti koristenje autoputa,platiti sto cu potrositi vise goriva zbog brzine i preci mnogo vecu kilometrazu,a za isto vremena stignem lokalnom cestom
 
Član
taj sistem se primjenjuje tamo gdje je saobracaj bas kritican, recimo pored skola i slicnih ustanova, nema mi smisla staviti to na autoput, onda ni presretac nema svoju funkciju, kamere i tako dalje, da ne idemo u detalje. Ne koristi se to ni na najsavremenijim autoputevima, bas zato sto nema smisla. Nas narod je naopak uvijek u svemu, tako da me ne bi cudilo da se to ipak uvede
 
Član
Stani...a sta je sa mjestima na autoputu gdje nije ograniceno 130? ako se tu razvije veca brzina ? ili je kompletan autoput 130 ?
ne znam koliko je to potrebno, kod nas je autoput ok sto se tice voznje, do sada nisam cuo da su ceste nesrece. ja izlazim na autoput da procepim malo auto i to je to...nece nam valjda i to uskratiti ?
 
Član
nemaju osnovu da to urade vjerujte mi, ovaj clanak je pusta zelja, nikada nece biti sproveden u djelo
 

MTR

Član
vrlo moguce da podju naplacivat kazne , neki dan sam od Kaknja do Josanice opleo za oko 10-11 minuta , jbg zurio :D
 
Član
corradoM je napisao(la):
Stani...a sta je sa mjestima na autoputu gdje nije ograniceno 130? ako se tu razvije veca brzina ? ili je kompletan autoput 130 ?
ne znam koliko je to potrebno, kod nas je autoput ok sto se tice voznje, do sada nisam cuo da su ceste nesrece. ja izlazim na autoput da procepim malo auto i to je to...nece nam valjda i to uskratiti ?

pročitaj zakon
 
Član
apostol je napisao(la):
corradoM je napisao(la):
Stani...a sta je sa mjestima na autoputu gdje nije ograniceno 130? ako se tu razvije veca brzina ? ili je kompletan autoput 130 ?
ne znam koliko je to potrebno, kod nas je autoput ok sto se tice voznje, do sada nisam cuo da su ceste nesrece. ja izlazim na autoput da procepim malo auto i to je to...nece nam valjda i to uskratiti ?

pročitaj zakon

ne mora zakon, moze i testove prelistat. smijesno je da se osnovne stvari ne znaju, da postoji propisana maximalna brzina odredjenih vrsta puteva u slucaju da ne postoji saobracajni znak koji drugacije regulise.
 
Legend
kakvih seljacina iskompleksiranih ima na nasim auto putevima, sa rentanim a6icama i onim a8icama, ovo svakako da treba uvesti.. ja krenem prvi od sebe pa onda sveo stalo
Iskreno se nadam da ce na svim dionicama auto-puta biti uveden ovaj sistem kao i sistem nadzora za te sto gasaju pa stanu da zapale.. Manite se price oko izivljavanja na auto putu, jer zna se koja mu je svrha, prvenstveno sigurniji nacin transporta sa jednog mjesta na drugo.. Sreca pa da na ovoj dionici koja je u funkciji nema "kriticnih" tacaka izuzmemo li onaj most i prelaz na ulazu u visoko (2-3km prije preventa iz pravca sarajeva) nema puno nesreca na auto putu, kako li ce biti kad se u funkciju puste tuneli, vidjet cemo..
 
Član
emir_89 je napisao(la):
apostol je napisao(la):
corradoM je napisao(la):
Stani...a sta je sa mjestima na autoputu gdje nije ograniceno 130? ako se tu razvije veca brzina ? ili je kompletan autoput 130 ?
ne znam koliko je to potrebno, kod nas je autoput ok sto se tice voznje, do sada nisam cuo da su ceste nesrece. ja izlazim na autoput da procepim malo auto i to je to...nece nam valjda i to uskratiti ?

pročitaj zakon

ne mora zakon, moze i testove prelistat. smijesno je da se osnovne stvari ne znaju, da postoji propisana maximalna brzina odredjenih vrsta puteva u slucaju da ne postoji saobracajni znak koji drugacije regulise.

upravu si, trebao sam, svasta sam pozaboravljao....
 
Top