Član

S prvim danima proljeća automafija u Sarajevu se aktivirala koristeći se povoljnim vremenskim uvjetima na cestama koji joj omogućavaju lakši bijeg s ukradenim automobilima. Ovaj trend potvrđuje policijska statistika, ali i brojni pozivi građana, od kojih saznajemo da je na području naselja Grbavica u posljednjih osam dana ukradeno deset automobila. Ovo naselje nalazi se u blizini entitetske granice na Vracama, odakle se vrlo lako stiže u šume Trebevića, idealne za skrivanje vozila.
Meta "škode oktavije"
Statistika u martu je ipak poražavajuća. Za dvadeset dana marta u Sarajevu su ukradena 54 automobila, koliko ih je ukupno ukradeno u februaru. Najviše je ukradeno "golfova 2", njih 15, a na drugom mjestu su "škode oktavije", kojih je ukradeno devet. Najviše vozila ukradno je u gradskim općinama Centar i Stari Grad.
Problem krađe automobila u BiH najalarmantniji je upravo u Kantonu Sarajevo, gdje je u prošloj godini ukradeno 899 vozila. Do 23. marta ove godine već je ukradeno 180 automobila, među kojima ubjedljivo vodi "golf 2", njih 55, dok su na meti i ostale vrste "golfova", od jedinice do petice, te ostala VW vozila, zatim sve vrste audija, od "audija 80" do "audija A6". Dosta je ukradeno i "renoa", njih 12, dok je najveće iznenađenje interesovanje kradljivaca za "škode oktavije", kojih je ove godine na području KS ukradeno 21. Pretpostavka je da se pojavio specijalist za krađu ovih "škoda" ili se za ova vozila našlo povoljno tržište. U januaru i februaru pronađeno je 21 vozilo, a tužilaštvu je zbog krađa prijavljeno 27 osoba.
Sarajevo je automafiji najpoželjnija destinacija jer se radi o velikom prostoru gdje ima oko 123.000 registriranih vozila, od kojih veliki broj nije zaštićen u garažama. Policiji je teško kontrolirati svaku uličicu, a u pitanju je i široka "ponuda" raznovrsnih automobila.
Prema riječima Dragana Miokovića, šefa Ureda komesara MUP-a Kantona Sarajevo, još 2008. godine data je procjena da vozila na području ovog kantona kradu organizirane grupe najčešće s mjestom boravka u Sarajevu i Istočnom Sarajevu te Sokocu i Palama.
- Značajno je da su to veoma dobro uvezani kriminalci koji u svojoj grupi imaju specijalizirane osobe za krađu određenih vrsta automobila. Ukradena vozila se skrivaju u pravilu na mjestima koja su prethodno pripremljena, najčešće na području Trebevića, Sokoca i u garažama na području Kantona Sarajevo - kazao nam je Mioković.
Od vlasnika automobila kriminalci traže otkup, a posao obavljaju posebno specijalizirani ljudi koji kontaktiraju vlasnika i dogovaraju mjesto. Starija vozila, najčešće je to "golf 2", završavaju na otpadima i to ne samo na području Kantona Sarajevo. Nerijetko automobili nakon krađe uz prethodno pripremljenu falsificiranu dokumentaciju odlaze na druga područja BiH, ali i preko granice u Srbiju, Crnu Goru i na Kosovo. Sve to su tipične stvari koje karakteriziraju organizirani kriminal.

Unosan posao
Gledano iz kriminogenog ugla, krađa auta je unosan posao. U pitanju je dobra i laka zarada s vrlo malo rizika. Jedini rizik im je praktično da ne budu zatečeni prilikom krađe vozila. Svaki prosječno obučen lopov može lako ukrasti "golf 2", a isplatit će mu se i ako ga proda na kilogram na autootpadu. Kada su u pitanju iznude i vozila koja su pronašli građani, tu policijske statistike nisu pouzdane, jer ima slučajeva da građani, poučeni lošim iskustvima s policijom, takve slučajeve ne prijavljuju, nego se sami nagađaju s kriminalcima.
Iako u policiji tvrde da ne mogu uvijek garantirati povrat vozila kada im se građani obrate, upozoravaju da se vlasnici sami ne upuštaju u takav rizik, jer se primopredaje uglavnom vrše na mjestima gdje im policija teško može priskočiti u pomoć. Vlasnici zbog pojačanih krađa vozila krive policiju smatrajući da se dovoljno ne angažira na zaštiti njihove imovine.
Policija u Kantonu Sarajevo u 80 posto slučajeva pohapsi takozvane sitne kradljivce, dok u manjem procentru uspiju dotaći organizirane grupe. Kantonalni MUP nema kapaciteta niti je u mogućnosti da kontrolira međunarodni kriminal. Problem je već odavno, to je svima jasno, prevazišao entitetske i državne granice, stoga se u njegovo rješavanje trebaju ozbiljnije uključiti policijske i obavještajne agencije na nivou entiteta i države koje se bave organiziranim kriminalom. Već smo odavno zaboravili kad je izvršen pretres nekog autootpada u Federaciji, a na sudu procesuirana grupa koja se bavila krađom automobila.
Nedostaje 200 policajaca
- Građani se s razlogom bune, jer je u pitanju problem na koji godinama ukazujemo i rješavamo ga koliko možemo, ali nismo uspješni koliko bismo to htjeli. Ne želim da umanjujem problem, ali moram ipak naglasiti da, statistički gledano, broj ukradenih vozila u odnosu na broj registrovanih iznosi jedan posto, a uz pronađena vozila to je svega 0,6 posto. Prevencija ove vrste krivičnih djela je pokrivanje terena, ali s obzirom na ogromnu količinu registrovanih vozila, njih oko 123.000 na velikom prostoru, mi objektivno ne možemo zaštititi svako vozilo. Nije traženje alibija, ali nama u ovom trenutku prema sistematizaciji nedostaje 200 policajaca. Sa tužilaštvima, ali i s kolegama iz Istočnog Sarajeva, imamo izuzetnu saradnju. Palo je više tih organizovanih grupa 2008. godine i mjesec nakon što padne jedna takva grupa, smanji se broj ukradenih automobila. Riječ je o problemu koji egzistira već godinama i nama je prioritet. Zanemarljivo je mali broj obezbijeđenih vozila u smislu da su zaključani u privatnoj ili javnoj garaži, a i ulaganje u primarnu zaštitu vozila nije na onom nivou koji bismo željeli - kazao je Mioković.
Pritisak na osiguravajuće kuće
Da je situacija u Kantonu Sarajevo alarmanta, upozoravaju i osiguravajuće kuće. "Sarajevo osiguranje", koje je u prošloj godini imalo prijavljeno 39 ukradenih vozila, do 23 marta ove godine ima već prijavljenih 14 vozila. Zajedno sa "Triglav osiguranjem" i "Bosna osiguranjem" imaju evidentiranih 40 krađa vozila u ovoj godini. Predstavnici "Sarajevo-osiguranja" ovih dana su posjetili Policijsku upravu Centar gdje se najviše kradu vozila i potvrđeno im je da policija nema materijalno-tehničkih sredstava da se na zadovoljavajući način uhvate ukoštac s ovim problemom. U spomenutoj osiguravajućoj kući nezadovoljni su operativnim radom policije na terenu i nedovoljnim provjerama videonadzora postavljenih po objektima i na raskrsnicama. Spremni su da se angažiraju na svim nivoima kako bi se riješio ovaj problem, pa ako je potrebno, uvest će i svoje istražitelje.
Tajna zaštita
Kao jedan od problema u policiji ističu da često ukradena vozila, prema izjavi vlasnika, nisu imala zaštitu. Mioković naglašava da u Kantonu Sarajevo postoji određeni vid zaštite vozila koji kriminalci još nisu razbili. Iz opravdanih razloga on nije želio reći o kojoj vrsti zaštite se radi.
Autor: B. CERIĆ/DNEVNI AVAZ