Auto na povlasticu preko firme???

Auto na povlasticu preko firme???

Član
Pozdrav, da li je neko imao iskustva u kupovini novog auta preko privatne firme kako ne bi placao PDV na osnivu "Osnovnnih sredstva za rad".
Moji hoce da uzmu novi auto pa da vidim da li je moguce da usteim PDV na osnovu firme, napominjem imam otvorenu firmu i veci sam platisa poreza!
 
Član
Druze putnicko auto se smatra luksuzom i pdv od auta nemozes smatrati odbitnom stavkom niti na svako sipanje goriva nemozes odbiti pdv to ti je sigurno tako.
 
Član
Aham, pa predpostavljao sam da se u mojoj bransi pod osnovnim srdstvima mogu pikati samo gradjevinske masine i alati.
Posto je u pitanju gradjevinska firma.
Eh boze mili hocu li ikad imati neku povlasticu na ovoliki porez koji im platim...
 
Član
nije bitno cime se firma bavi,privilegiju imas samo na poluteretna (tipa kedi,kombi itd) i teretna vozila te gr.masine i ostalo...
 
Administrator
ja mislim da vozilo mozes normalno uzeti preko firme i da se vodi na firmi...ne mozes odbiti pdv od cijene a tako i cijene goriva, ali taj pdv se "prelama" tako sto ti nekom isto izdas racun i taj tebi plati cijenu sa pdv-om i tu su ta prelamanja... ja mislim da je tako... ako grijesim nek me neko ispravi...
jer npr. neko hoce da kupi auto preko firme jer cesto putuje sluzbeno i koristi firmino auto, firmino gorivo i to je to... samo ja mislim da treba se voditi evidencija o kilometrazi radi goriva... to mi je amidza pricao jer ima knjigovodstveni servis u HR

edit: i danas sutra ako ti poreska uprava sama ne prebaci do sada uplaceni pdv, ti mozes traziti povrat pdv-a..
 
Član
upravo tako ulazni pdv ne uzimas kao odbitnu stavku ali ga i prilikom pravljenja fakture iskazujes,prilikom vozenje sluzbenog auta obaveza je pisati dnevne putne naloge koji su pokrice racunima za gorivo i inspektor kad dodje u kontrolu ima pravo u svakom momentu traziti naloge na uvid.
Po pitanju preplate pdv-a ako se vuce duze od sest mjeseci poreska automatski vraca porez koji je u preplati ali ti salje i kontolu u roku od sedam dana i to detaljnu,isto ti je tako i ako trazis povrat pdv-a...
 
Administrator
e to je to... to ti je prelamanje pdv-a i npr ako je cijena auta 15000 KM pdv ti iznosi 2550 KM i ti ako imas izdatog pdv mjesecno toliko onda samo prelamas i auto platis 17550 ali ono te ustvari kosta 15000 jer si te 2550 KM prelomio... i kao sto elvis rece prilikom povrata pdv-a dolazi ti inspekcija koja sve pregleda :)
raspitaj se jos oko toga... ja mislim da je tako sto sam rekao... kao grijesim nek me neko ispravi ;)
 
Član
To ce ti knjigovodja najbolje objasniti Ne mogu ti sa sigurnoscu reci sta i kako ali postoje neke pogodnosti kako prilikom kupovine tako i prilikom tocenja goriva na ime firme kao kupca ;)
 
Član
niksa je napisao(la):
To ce ti knjigovodja najbolje objasniti Ne mogu ti sa sigurnoscu reci sta i kako ali postoje neke pogodnosti kako prilikom kupovine tako i prilikom tocenja goriva na ime firme kao kupca ;)

tako je ;)
 
Član
sta vam je ljudi ja godinama radim na tom dijelu posla,da ste malo bolje citali predhodne postove gdje sam naveo da se na gorivo koje je sipano na putnicko vozilo ne polu teretno ili teretno nemoze koristiti pdv kao odbitna stavka...Putnicko auto regano na firmu se smatra luksuzom.....
 
Član
bila je fora prije, da se uzme auto na tzv ''ekonomske tablice'', tad se nije placala bruto cijena, ali to je bilo tako do prije godinu dana, sad ne moze :) ja sam imao auto na firmu prije, ali vise se to ne moze, a sto se tice GORIVA, koje gore navodite, ako sipate na otpremnicu, kao ja, sipam u sva privatna auta, samo napisem tablice od kombija ili kedija :)

elvis_h je napisao(la):
sta vam je ljudi ja godinama radim na tom dijelu posla,da ste malo bolje citali predhodne postove gdje sam naveo da se na gorivo koje je sipano na putnicko vozilo ne polu teretno ili teretno nemoze koristiti pdv kao odbitna stavka...Putnicko auto regano na firmu se smatra luksuzom.....

upravo sam napisao da gorivo moze, tako sto pises da si sipao u teretno, kombi vozilo, napisem njegove tablice i cao ;)
 
Član
ti pravis krivicno djelo i lahko se uzme godisnja potrosnja sa racuna od tog tvog kombija nalozi i trake,uporedi se kilometraza i prosjecna potrosnja i nema te nigdje....
 
Član
sto se tice same kupovine auto to ne znam, ali za gorivo mozes izvest.

recimo napravis dogovor s nekom pumpom da cete stalno kod njih tocit i onda sipate ziralno gorivo, na kraju mjeseca se to obracunava i odbije se pdv (ne znam jel citav il samo dio) al izadje te poprilicno povoljnije.
 
Član
Robert je napisao(la):
sto se tice same kupovine auto to ne znam, ali za gorivo mozes izvest.

recimo napravis dogovor s nekom pumpom da cete stalno kod njih tocit i onda sipate ziralno gorivo, na kraju mjeseca se to obracunava i odbije se pdv (ne znam jel citav il samo dio) al izadje te poprilicno povoljnije.

iznosis ogromne nebuloze bolan,bolan.To sto ti navodis je sumarna faktura koja je izdaje na kraju mjeseca ali u toj fakturi mora biti navedeno svako sipanje u koje vozilo,količina goriva,vrsta goriva,reg.oznake vozila i datum sipanja....
 
Top