Auto lak

Auto lak

Pozdrav, trebam da farbam auto. E sad, hocu da kupim akrilni lak, koliko bi mi otprilike trebalo laka za passata 3 karavana, sve osim haube i krova (naravno stakla), koliko ide utvrdjivaca i razjedjivaca?
I gdje se nalazi kod boje na autu?
 

MTR

Član
Os' ti farbat il neko drugi ? Do koliko para ? Izgleda po tvom pitanju da bas nisi upucen u te kerefeke , bolje plati nekom da ti uradi nego da sebi napravis probleme
 
Ja cu farbati, nema ko drugi. Prije mi je radio dajdza, uradio je ko ni sebi ni svom, necu moci gore od njeg.
Pa eto dajdza je plario 70KM kilu farbe, pa me sad zanima koliko ide utvrdjivaca u nju?
 
Član
svaka boja ima svoju specifikaciju koliko u nju ide cega ostalog, ako znas koja je tacno boja odes u prodavnicu boja i lakova i prema vrsti boje i kolicini oni ce ti prodati tacno onoliko ucvrscivaca i razrjedjivaca koje trebas dodati u boju, ne ide to ofrlje zato moras znati koja je tacno boja u pitanju i kolicina iste.

eto toliko
 
Član
ne mora ni da bude po kodu , odaberi neku nijansu na netu i odnesi neka ti naprave, i oni ti mogu sve i da smjesaju i pripreme da ti samo lakiras :)
mogu da ti i daju koliko ti treba i sve, a prije se bar malo pripremi i pogledaju tehnike na yt ako nista, kad vec moras sam lakirati
 
Sve sam klipove pregledo, cak sam isao kod tetkovog brata u svici kad sam bio i gledao kako on radi.
A za nijansu si mi dao dobru ideju. Fala sa F.
 

MTR

Član
Jarro , odvezi ti to nekome bolje ti je , nije to ograda pa da cetkom farbas , opet ces farbat isto auto za 3 mjeseca jer sigurno neces uradit kako treba , ja ti garantujem da ce ti se lak ogulit za manje od mjesec dana
 
Član
Jbg ja sam neki dan ofarbao komšiji auto, a do tad sam imao nikakvo iskustvo kao npr. farbanje gepeka, haube, lakiranje ploča za stolove itd. Evo par amaterskih savjeta kako sam ja radio i napravio solidan rezultat. Farbao sam kompresorom od 50l uljnim u dijelovima, jedan dan sam farbao haubu i jednu stranu do gepeka, drugi dan gepek i drugu stranu i na kraju krov. Ovo sam radio jer je garaža bila premala. Ako ovako radiš obrati pažnju da maksimalno zaštitiš one dijelove koji se ne farbaju ma koliko ti se činilo da farba ne može da dođe do njih. Postupak ide ovako, poskidaš sve s auta, stopke, karambolke, lajsne, kedere itd. Dalje, lagano rukom prelaziš cijeli auto i pokušavaš osjetiti oštećenja, udubljenja i sl. i pznačiš ih tako što zaparaš šrafcigerom blago. To su mjesta gdje trebaš kitovati. Ja sam koristio soft kit ( samo mu to znam ) nije bilo većih oštećenja. Ako ne znaš kitovati i ako hoćeš na brzinu da završiš bolje nemoj kitovati nikako jer ćeš napraviti gore nego što je bilo, umjesto udubljenja biće ispupčenje. Prije kitovanja cijeli auto pređeš sa 600 ili 800 vodobrusnim papirom, znaši probušiš čep na flaši i lagano, veće površine prelaziš kružnim pokretima, a manje kako može jbg. Prelaziš dok boja ne matira to jest dok ne izgubi sjaj, gledaj da što manje proguljivaš do lima. Kad to sve pređeš i auto se osuši opet malo popraviš na mjestima gdje si preskočio i gdje se sjaji. Naredni korak je da mjesta koja si označio zbrusiš malo grubljim papirom, jbg ne sjećam se kojim sam oko 120 ja mislim. Zatim slijedi kitovanje, treba ju ti one špartlice za kit, znači uzimaj manje količine kita jer nisi dovoljno spretan kao ni ja, staviš malo učvršćivača i zamiješaš, nemoj previše jer nećeš dobro ni zamiješati on se stisne. ( koje su to muke Bog te vidio ) :D. Prvi put grubo kituješ samo naneseš po osjećaju, kad se osuši zbrusiš odgovarajućim papirom, 80 će biti dovoljno, kad se osuši opet kituješ pa skidaš papirom 100 i tako dok ne izravnaš površinu ( osjeti se pod rukom ). Kad misliš da si završio s kitovanjem te dijelove gdje si kitova prelaziš vodobrusnim papirom ja sam koristio 400, prelazi dok ne dobiješ potpuno glatku i ravnu površinu. Kad misliš da je dobro pređi još koji put za svaki slučaj jer je sigurno ostala grba ( nemamo razvijen taj osjećaj da znamo kad je dobro ). Dalje opereš auto, osušiš dobro i nanosiš šprickit za ovakvo farbanje nije ni bitno koji, ja sam tražio nekakv NC ili je MC ne znam, međutim nije bilo i uvalili su mi nekakav da sam i ja skužio da je nikakav, ali nema veze. Šprickit se miješa sa učvrćivačem, znači ako ideš 1l šprickita ideš 0.25 ovog drugog, ali pošto nećeš odmah litar dodati u špricu najlakše da uzmeš čašu od 2dl i tako odrediš. Sipaš 2 čaše šprickida, pola čaše ovog drugog, promiješaš i ožeži. Šprickit možeš nanijeti na cijeli auto ili samo na mjesta gdje si kitovao, ja sam nanosio na mjesta gdje sam kitovao. Nemoj sad bukvalno samo na kitovana mjesta, nego ako su vrata npr. na više mjesta kitovana udariš ih odmah do štoka. I na ona mjesta gdje si progulio do lima nanesi. Šprickit nanosi bez straha, odmakneš nekih 10-ak do 15 cm šta ja znam, ja sam morao s 5 kad kompresoru nestane snage :D. Osjetit ćeš prvu radost tokom nanošenja. Ako šta i zajebeš, da se popraviti na šprickitu. Šprickit će ti takođe otkriti greške koje si pravio na kitu. Naredni korak je da ostaviš da se suši dan-dva ne znam, ja sam dan. Onda opet flašu u ruke i ja sam koristo 1000 vodobrusni i brusiš šprickit bez da ga proguliš. Brusiš dok ne dobiješ potpuno glatku površinu. Kad to budeš radio, komšije će pomisliti da ti to nešto i znaš radit. Kad si sve to završio, opereš auto, pustiš ga da se osuši, garažu prethodno opereš, očistiš i opet će biti prašine ali nema veze. Zaštitiš sve što treba da zaštitiš, uzmi fen ili grijalicu pa kedere dobro isuši jer u pola farbanja odnekud izleti kapljica i sjebe ti farbu. Kupiš antisilikonsku krpu, prebrišeš cijeli auto detaljno i onda ide najlakši dio posla bar meni. Farbu si prethodno kupio, akril, kad si kupovao prodavac ti je uz to dao litar učvršćivača i litar razrjeđivača za tu boju. Opet uzmeš čašu od 2dl i ideš u zavisnosti od kapaciteta šprice, ja sam ovako: 2 čaše boje, 1 učvrščćivača i 20% razrjeđivača, to odrediš otprilike tokneš, možda nekih centimetar-dva od dna čaše, pazi nemoj previše jer će procuriti, a nemoj ni premalo. Najlakše ti je tako, na tu količinu boje koju dodaš u špricu još pola od toga dodaš učvršćivača i 20% razrjeđivača da te ne zbune omjeri. Znači kad kupuješ boju oni će ti dati i ostale dvije komponente, ako ne, traži sam. Farbaj 2-3 puta, prvi put ono samo zamagliš, drugi put ideš malo detaljnije i treći put ako negdje nisi siguran da si dobro odradio. Nabavi što veći kompresor, posudi, nekako se snađi s ovim malim je patnja i u dijelovima farbat, a kamoli cijeli auto od jedanput. Ako šta zafrkaš tokom farbanja, pojavi se curak ili slično ništa ne diraj samo nastavi, zaboravi na to iako će ti se to vrtjeti po glavi. To ćeš popraviti kasnije, poliranjem ili čim već. Dalje ti ne mogu ništa reći jer i ja čekam da ugrije pa da poliram. To ti ga je to otprilike, amatersko farbanje, pokušaj biti strpljiv na kraju se ispostavi da je to najvažnije. Mislim da sam ti bar malo pomogao.
 
Pozdrav, brat mi je kupio litar farbe, i u nju su dodali razredjivac 0,2l, dali su mi i utvrdjivac, ali nisu rekli kako da ga smjesam sa farbom. Da li neko zna koliki je omjer?
 
Top