Audi A5 1.8 TFSI iskustva

Audi A5 1.8 TFSI iskustva

Član
Najbolja je opcija u benzinca ubaciti dizel. Moj drug ima 1.9 TDI na prodaju iz Golfa 3, pase na saraf u Audi A5. 550 KM, gratis prekucavanje i papiri.
 
Član
Kad probas 3.0 tdi ima da bude koji fsi :D

Sad ozbiljno, kao i svako auto ovog svijeta ima problema, ako je lanac neznači da je to je prednost, ako je auto tebi ok oprema, stanje i na kraju glavno cijena kupi..al znaj čađo kad se stisne popije fildžan a benzinac srkne ko pjano...pa sad šta ti je volja, da nije tako bilo bi više tfsi i tsi motora na ulici već ovako je br tih vozila u rangu statističke greške :)

ko malo bolje pozna situaciju audi je gurno vw te lance pa je imao problema na tsi motorima jedno vrijeme zbog rasteznja i sl.

al zipa to je samo jedan jebeni dio auta a ima ih tona koji mogu biti problematični...
 
Član
Ehh ovo je ona bosanska, dizela stisnes uzme fildzan a benzinac k'o pjano hahahaaha nema bosnjo je najjaci po pitanju toga...

Evo da ja nesto kazem, izmwdju benzina i dizela iste snage i kilaze auta, kad se auto stisne, znavi papucica do poda, razlike izmedju ubrzanja ce biti minimalna, gdje jedan malo sjabiji ovaj brzi i obratno, a u potrosnji, potrosnja ce da buti ista, litra gore dole, ali da ce biti u 5l razlike, hoce ali kod Hasina Kucuka kad ga lera niz ostrozac a skripe gume :D
Zasto dizwla ima vise, zato sto njih forsiraju dosta vise upravo zbog zamjenskih tj. Potrosnih dijelova kojih ima pump pumo vise nego na benzincu i zbog toga sto je njihov vrhunac postignut nedavno sa common rail ubrizgavanjem. Vrhunac benzinaca je poatignut jos u 90-im i nije se vise kuda moglo ici, nema se sta izmisljati, dok je dizel tek bio na pocetku razvoja, na bosch pumpi i imali su potencijala za razvoj i nastavak. I danas je postignut vrhunac, vise nema sta izmisljati jer bolje od ovog vise ne mogu napraviti syo se tice ubrizgavanja... Ali problem za dizela twk dolazi jer ih eco norme toliko teru i deru da se i sada jedva grcaju da poatignu norme i u skoroj buducnosti dizela ce da bude manje i manje jer nece moci sa postignu eco norme, a ovo za eco norme nisam ja rekao nego je bila emisija i testovi u njemackoj gdje je receno da ce vjerovatno u skoroj buducnosti dizel motor skroz izumrti jer nece moci postici eco norme.
Benzincw nisu toliko forsirali kao 80-ih i 90-ih jer su dostigli svoj vrhunac, sad kad pogledas benzinca iz 90-ih i sada iz 2010-e recimo, nista se haman promijenilo nije ni u snazi ni u potrosnji osim sto su ih natrpali elektronikom...
I jos jednom kazem, dizel i benzin iste snage i tezine ce da trose priblizno isto ( litra gore dole) a isto tako performanse ce da budu jako jako slicne. To fildzan potrosnja je prica za malu djecu koja pojma nemaju o automobilima...

Ako ima gresaka u pisanju ja se izvinjavam jer tipkam sa mobitela a i prsti me bole vise hahaha
 
Član
poslusaj rs turbo i odi uzmi tog benzinca jel isto trosi, a svi mi smo ludi jel dajmo u startu 5 ili skoro 10 milja ako poredim 240ks i 225ks više pričam o novom vozilu.
znaš ti bolan koliko je 10 hilja samo u gorivu što dam u startu u korist dizl

da rezimiram nek ti benzin troši ko dizl, sutra kad stisneš dizel ovaj uzme fildžan više a benz ko pjano...i to vuče ljude da kupi dizl.
Da nije tako na piku bi ti bilo bar pola benzinaca a da ne govorim više od pola.

nekažem da dizl troši fildžan tipa 3-5l već neke 6-8l potrošnje i nenormalne max 10, to probaj sa tfsi pa se javi ovdje.

al libo te tuki ako ti prelaziš 10 hilj godišnje, i problem ti nije potrošnja, to te fino podere kad ti ideš 30-50 godišnje.
 
Član
Ne trebam uzimati tog benzinca jer vec vozam rednog sestaka benzinca :) Prelazim ja druze 15-20 000km godisnje i nije mi problem potrosnja jer moj sestak uzme po gradu 10L a otvorene 6-7L kombinovane 8L. Dizel koji ima 130-140 konja po gradu nece ici ispod 9L, otvorene takodje ispod 6L, mozda 5 ako bas bas budes pazio, a kombinovane 8L a ako bas bas bas pazis mozda 7L. to je znaci razlika od 1L na 100km to je 2 marke na 100kilometara, na 1000km to je 20 maraka na 10 000km to je 200marakam na 20 000km to je 400 maraka ustede, pa ti sada vidi za tih 200maraka ili 400 maraka kroz jednu ili dvije godine je li se isplati...
Ja nemam plivajuci zamajac, gumene remenice na radilici, spanera sa federom koji 100 i vise km kosta, kvacila na alternatoru, dizni koje crkavaju i koje kostaju crno iza nokta, velikog servisa za koji treba izdvojiti 5-600km a u nekih i preko 1000km...
Sad gdje tu usteda, ovdje ti kroz dvije godine ustedio 400 maraka a ovamo, plivajuci 1000km, remenica 150-200km, dizna svaka nije ispod 150km ako pricamo o dizelu starom od 12-15 godina, kvacilo na alternatoru od 70 do 150km zavisno od auta, itd... Sad vidi jesi ti ustedio...

kad ces ti tih 10 000maraka vratiti, de izracunaj malo, ako ti je razlika svega u litri ili dvije na 100 predjenih kilometara, to je razlika u 2 do 4km na 100 predjenih km. gore sam ti malo ugrubo isao da vidis koliko ti ustedis kroz godinu dvije ili 10-20 000km predjenih ;)
Zavari papucicu za pod dizelu sa 240 konja pa ces vidjeti koliko ce popiti, da li ce to biti 10L :D 10L mu je normalno kad ga vozis po gradu. A kad ga stisnes vidjeces i sam kolika je... Jedno je sto ljudi sebe i druge lazu, a drugo je realnost i stvarnost...

Zab sam dodati, sve ti je samo u mozgu da si ustedio a tih para ustvari i nemas u dzepu, niko jos nije izvadio 5000km i rekao evo ovo sam ja ustedio za 5 godina sto vozam dizela... sve je stvar ukusa i sta ko voli, a da je sada razlika neka u potrosnji, nije bas. Ovo ti ne pricam onako rekla kazala nego ti pricam iz iskustva...
 
Poslednja izmena:
Član
Svaka cast na postu. Posle dizela vozim benzinca i isto tvrdim kao i ti. Jos ja imam plin tako da jeftinoca dizela pada u vodu. Vozio sam dizela PD 74kW koji je po gradu uzimao 8 litara laganice...sa klimom...preporuka benzinca je svakom pd srca.
 
Član
ja bi naveo jednu rferencu
pik kaže polovni a5 oko 60 od toga 10 benz, od 1600 a6 od toga je 15o benz, od 1500 bmw 5 240 je benzinaca

sad ti to pricaj nekome drugome svoje iskustvo
poz
 
Član
O cemu ti pricas??? Kakve ima veze na piku koliko kojih modela ima? Hoces da kazes da je bolje uzeti 2000gp dizel sa vracenim satom od benzinca kojem je rjetkost da je vracen sat osim ako nije plinas.
 
Član
Ako je PIK vama statistika za to koje je auto bolje a koje nije... Ja vala vise necu nista onda pisati :D To mi je bilo dovoljno :)
 
ja bi naveo jednu rferencu
pik kaže polovni a5 oko 60 od toga 10 benz, od 1600 a6 od toga je 15o benz, od 1500 bmw 5 240 je benzinaca

sad ti to pricaj nekome drugome svoje iskustvo
poz

I ovo ti referenca? PiK referenca?

Da ima ikakvog zakona 90% prodavača (magle) na PiKu bi završilo u zatvoru, a što se tiče omjera ponude dizelaša i benzinaca to je samo dokaz koliko je smeća pokupljeno iz Njemačke ili Belgije a ovamo se vodi kao vrhunska roba bez mane i sa " servisnom" knjigom. A narod kao narod, kaže da svaki TDI troši 2-3 litre, a nitko ne spominje koliko koštaju turbine, dizne, zamajci, dpf filteri i ostale blagodati dizelaša. :D
 
Član
Razlika izmedju benzinca i dizela u potrosnji kod mene osjeti u kuci. Passat 4 1.9tdi karavan i volvo 870 2.0 v5 benzin takodje karavan. Al zato passat ima 66kw dok volvo ima 103kw. Razlika u potrosnji je normalna.

Al prvi komsija ima e46 320d. Snaga u nesto sitno razlika sa volvom, troši litru manje. Gledali smo.

Dok moj nekadasanji bmw e39 528i sestak, je tukao po gradu oko 12. Taj 320d drzi oko 10.

Jos uvijek se sjecam onih reakcija sto sam dozivio sa bmwom, kome god da kazem ata vozim, "a brate tebi cisterma treba", "to čudo trosi 20 po gradu".

Na putu od 600+ km, zafira 2.0dti je potrosila 110km, ja 528i 120km. Išli smo jedno iza drugog, način voznje je bio isti (tesko stopalo).
 
Član
njemačke reference
a5 5000 vozila od toga benzinaca 1700
a6 12000 vozila od toga 2200 benzinaca
bmw
ser5 16000 hilj od toga benz 4000 hilj
nema više šta dokazivati ja sam ovdje off
 
Član
@aSevis i golf dvica ima vise od bmw-ova e30, golf 3 imas vise od bmw e36 po Bosni, passata 2iz 1988-e tzv. Kuruzana ili lubenicar imas vise nego BMW e34... Je li to znaci da je dvica bolje udobnije ibkvalitetnijr auto od bmw e30 hahahahaha je li to znaci da je passat lucenicar bolji od BMW e34 koji je za lubenicara jedno 10 godina ispred hahahaha e tako ti gledas statistiku. Gore sam ti napisao zasto imas vise dizela, zasto se dizel vise koristi, cisto zato sto fabrike gorsiraju vise dizele jer su u razvoju tehnolohije, dok je benzin svoj rwzvoj i vrhunac imao u 80-im i pocetkom 90-ih, kad pogledas benzinca haman nista se nije promijenilo od recimo 1993-e i sada benzinca kad uzmes iz 2010-e osim sto su ga natrpali elektronikom, a potrosnje iste, snaga ista... Dok je dizel iz 1990-e i recimo 2010 raLiks nebo i zemlja jer se tada tek poceo da emrazvija.
Drugi razlog zasto imas manje benzinaca ti je ponuda motora koje opet fabrika forsira. Kad pogledas recimo iz 1990-e godine golfa, 1.3, 1.6, 1.8, 1.8 16v, raapon snage od 50 do 140 konja, dizel 1.6d i 1.6td i 1.6 gtd raapon snage pd 50 do 80 konja, bmw 1.6, 1.8, 2.0, 2.5, 3.0, 3.5, 4.4, 5.0, raspon snage od 105 do 300 konja a dizel motor 2.4 rqapon snage 115-120 konja... Tada se forsirao benzin jer je benzin dostizao tada vrhunac i razvijao se naglo a dixel nista, a danas je obratno. Recimo uzmimo skoda fabia u ponudi 1.0, 1.2 i 1.4 benzin u rasponu snage od 50 do 65 konja, dok dizel ide 1.4 tdi i 1.9 tdi i sdi u rasponu snage od 50 konja pa do 130 konja...
Van Bosne benzin BMW-ova mozes naci koliko ti srce zeli, te tvoje statistike su smijesne sto navodis, jer bmw ima jos uvijek dobru ponudu beniznskih motora ima poput 1.8 2.0 2.5 3.0 3.5, 4.4, 5.0, ali ima i dizela od 1.8 do 3.5 i vise...
Eto to ti jecrazlog zasto ih ima vise jer fabrika ulaze u njih kao u benzin 90-ih i naravno forsira i reklamira a reklama dobra znaci dobru prodaju proizvoda...
Evo kolega ti je gore i opisao kolika je razlika u potrosnji izmedju dizela i benzinca, ako je ovaj 90 konja a ovaj 140 razlika se osjeti ali ako su oba 140 eh tu jecrazlika minimalna od samo litru ili dvije, a to ti je od 2km do 4km na 100 kilometara predjenih... Ako ces ti gledati u 4km na 100 kilometara ti gledaj, ali ko voza benzinca bar ne zna sta znaci odjednom ljohnuti 1000km za plivajuci zamajac, 600-1000km za veliki servis, 200km mali servis, ne znaju sta su kstalizatori, a gdhe je tek dpf filter od kojeg vecinu dizelasa danas boli glava itd itd
Jaxsam ti svoje eco upravo rekao zasto i kako a ti hoces neces vjerovati... Fabrika forsira u ono u sta ulaze i njen razvoj, jer je razvoj bio i trajao i vrhunsc je dostignut sa common rail ;)

Ja covjeku preporucujem benzin jer ce ga manje glava boliti, vise ce se navozati i manje po servisima biti i manje duplo servise placati, a imati nesto sitno vecu potrosnju...
 
Član
Taj tfsi trosi manje od 3.0tdi i u gradskoj i u otvorenoj varijanti. Govorim o vozilima audi a6 4f 3.0tdi quattro karavan, i audi tt 1.8tfsi. Po bordu razlika u gradskoj potrosnji je jaca od litre. Nisam testirao jer tog tt-a ja ne vozim, ali ovog dizela da,ali sam pratio kad su drugi vozili. Gledao sam i prosjek i trenutnu potrosnju, manja je kod benzinca, doduse vjerojatno igra ulogu tezina vozila, tt je laksi od mog audija
 
Top