Astra H problem ulje

Astra H problem ulje

Član
Prije 2-3 mjeseca mi je frend kupio Astru H 2006. godište 1.4 twinport (znači sve isto kao i moja, samo kod mn je G, približno je i kilometara na satu kao kod mene, oko 209 hiljada) btw. ja sam sa svojom prezadovoljan za sad.
Kada je kupio trebalo je za neke 2-3 hiljade kilometara mijenjati ulje i filtere, on je odvozio blizu 2000 km i odradio sve to. Znači za približno 2000 km je bilo sve uredu, niti je gdje pokazalo na motoru da kapa ulje, niti se nivo mijenjao, znači sasvim ok. Otišao je u servis i to mu sve odradili u motoru je bilo ulje 5w30 u servisu su nasuli GM 10w40. Nakon zamijene ulje prešao je oko 3000 km i par puta je morao pomalo dosipati ulja. Ukupno je dosuo 0.5 l za te 3000 km. Ubrzo nakon zamijene ulja kada je primjetio da fali ulja, počelo je da oko čepa cijedi ulje. Znači samo oko čepa. Obriše i nakon par dana prilikom kontrolisanja ulja opet oko čepa cijedi ulje. Ima li ko ideju šta bi moglo biti? Da li je uredu prelazak na ovo ulje 10w40? Pošto za 2000 km je bilo sasvim sve ok na ulju 5w30.
Da napomenem kada se odvrne čep od ulja, malo na rubu bude kao sloj nečeg bijelog, samo malo. Ni to se nije javljalo ranije dok je bilo 5w30, za te 2000 km u njegovom vlasništvu
 
Član
Znači samo je problem ulje. Dobro je, obradovat ću ga :) :D :D Opet da se vrati na neko 5w30? Pošto su u servisu, kao zbog kilometara stavili 10w40, a mn u drugom servisu, bilo ranije 5w30 i opet mi 5w30 sipali sve je ok :)
 
Član
Ja bi isao 5w40, sad da se ne ganjamo obvdje oko marke, samo izbjegni GM a i ostala koja se rado falsifikuju
 
Član
Ja cu u korsu sad ubaci liqui moly 10w40 leichtlauf, i meni sukne gm ulja nekih litru-litru i po na 10k GM ulja..5 litara je 53KM
ako je izlazilo oko cepa za dosipanje, ima na njemu gumica koja kosta 5KM kod servisera, mozda je do toga
 
Član
Znači samo je problem ulje. Dobro je, obradovat ću ga :) :D :D Opet da se vrati na neko 5w30? Pošto su u servisu, kao zbog kilometara stavili 10w40, a mn u drugom servisu, bilo ranije 5w30 i opet mi 5w30 sipali sve je ok :)
Klasika..druze i pametovanje, gospode servisera. Ulje 5w-30 je sintetika a 10w-40 polusintetike, kad bi mjerili u Golfovima to ti je kao Golf 6 prema Golfu 3, pa je i to 5w-30 rijetko kao voda prema 10w-40 koje je npr.kao gusti sok od jagode, kad bi da nazovi gustinu uporedimo sto majstori cine jer misli da ce guscim uljem uciniti dobro motoru, a da o drugim svojstvima ne pricamo, al za primjer reci cu ti da ako je za auto namjenjena sintetika koja moze da istrpi odredjene pritiske, temperature, napore i sta sve u voznji sto snadje auto, sta mislis sta ce se desiti kad u isto naspes polusintetiku koja otprilike ajd da laicki kazem moze da istrpi polovinu od te temperature, pritiska itd.kad se uporedi sa sintetikom...pa naravno auto-motor ce ga sagoriti, tj. potrosnja ce se pojaviti, a to sto se pojavljuje oko cepa moze da bude to isparavanje bas zbog potrosnje, jer pare idu na gore, do cepa. Malo sam to bukvalisticki objasnio da bi svi mogli shvatiti. Samo nek se moli da to auto nema DPF (nije mi poznato da li ima) jer ako ima mozda mu je j*** znanje za sva vremena, treba provjeriti sta je prozvoddjac preporucio ya to vozilo, ali svakako je to minimum 5W-40, ili pak 5W-30, to je 100%.
 
Poslednja izmena:
Član
@lemi2903 : Obzirom da se razumijes u materiju koliko vidim, po tvom misljenju, ima li veze kilometraza sa viskozitetom ulja? Vecina mehanicara stavlja gusce ulje kad recimo motor prevali 200 hiljada, kao zbog potrosenosti karika ili nekih drugih pomicnih dijelova masine. Za moj konkretno motor proizvodjac navodi i 5w40 i 10w40...na satu je 230 hiljada...
Opel Z18XE motor, ima plin
 
Član
@edoze To je vjecita dilema, u kojoj ima osnova za obje tvrdnje, to ti je kao borba misljenjima majstora i inzenjera. Obzirom da sam ja ovo drugo :) dacu prednost nauki i struci, iako i u praksi imam prilicno iskustva. Ovaj gore primjer kao sto je naveden, nema uopste osnova, dakle majstor je sa 5W-30 otisao na 10W-40, ne znajuci da je promjenio vrstu materijala-ulja drasticno, i to se po meni ne bi trebalo raditi, dok npr. sa 5W-30 moze se preci na 5W-40 ali pod uslovom da se ispostuje specifikacija, jer vrlo cesto moze se to uciniti ali takodje i ne moze, jer desava se sledece, npr. 5W-30 ulja koje ima 507.00 specifikaciju - pa je to ulje kompatibilno sa DPF filterom, 5W-40 ulja je obicno nemaju, i onda dodje do problema ako promijenis gradaciju, tj. filter ce se vjerovatno zaprljati i eto troska par stotina KM. Da rezimiram, na tvoje pitanje odgovor je , djelimicno moze, uglavnom sa starijim vozilima, ali sve sto je noviji vozni park ne bi to trebalo raditi bez strucnog misljenja i znanja, tj. sa 5W-30 ne moze nikako na 10W-40, ali sa 5W-30 na 5W-40 moze, ali da se ispostuju specifikacije, takodje sa 10w-40 na 15w-40. Zasto pametovati, kad su ljudi sve vec rekli. Nemojte da se vodite time 5W-40 kosta 12 km a 10W-40 kosta 9 KM, jer filteri kostaju isto, ali cete sa ovim 5W-40 preci bar 2000-3000 KM vise tako da cete posle 3-4 servisa, imati finansijsku ustedu znacajnu, jer izbacio si jedan servis, gdje su "ruke majstora" vrijeme bez vozila itd.
 
Poslednja izmena:
Član
@edoze To je vjecita dilema, u kojoj ima osnova za obje tvrdnje, to ti je kao borba misljenjima majstora i inzenjera. Obzirom da sam ja ovo drugo :) dacu prednost nauki i struci, iako i u praksi imam prilicno iskustva. Ovaj gore primjer kao sto je naveden, nema uopste osnova, dakle majstor je sa 5W-30 otisao na 10W-40, ne znajuci da je promjenio vrstu mateijala-ulja drasticno, i to se po meni ne bi trebalo raditi, dok npr. sa 5W-30 moze se preci na 5W-40 ali pod uslovom da se ispostuje specifikacija, jer vrlo cesto moze se to uciniti ali takodje i ne jer desava se sledece npr. 5W-30 ulja koje ima 507.00 specifikaciju pa je to ulje kompatibilno sa DPF filterom, 5W-40 ulja je nemaju, i onda dodje do problema ako promijenis gradaciju, tj. filter ce se vjerovatno zaprljati i eto troska par stotina KM. Da rezimiram, na tvoje pitanje odgovor je , djelimicno moze, uglavnom sa starijim vozilima, ali sve sto je noviji vozni park ne bi to trebalo raditi bez strucnog misljenja i znanja. Zasto pametovati, kad su ljudi sve vec rekli.
Ovaj motor o kojem je rijec nema DPFa
 
Član
Atmosferski benzin, kontam da mozda vratim na 5w40 pa vidim ponasanje jer se cesto motor razvrti do crvenog...pogotovo sam sumnjicav na ovo GM ulje, cijena preniska i dosta ljudi je imalo povecanu potrosnju...ja sam dva servisa radio otkako je kod mene, ubrzo ce treci...oba puta je sipano GM 10w40..
definitivno sam izbacio GM iz uzeg izbora, samo da vidim koju cu gradaciju ubacit
 
Član
Ja sam poslušao savjet koji su mi dali npr: autodata,wurth wow,i oni kažu ili 15-40,ili 5-40
meni ovo prvo jeftinije,i ja ga uzeo:D
nikada nisam imao problema sa bilo kakvom emulzijom na čepu ili slično
što se tiče potrošnje normalno je da ga manje,ili skoro nikako ne troši na gradskoj vožnji
 
Top