Artroskopija koljena

Artroskopija koljena

Član
Da vidimo jel bilo na forumi ovi sto su isli pod noz i to :D U petak sam operisao koljeno,radjeno mi je oko meniskusa i ugradena je neka plastika umjesto ligamenta,ni sam ne znam tacno sta. Sad imam gips,i trebam ga nositi 12 dana poslije toga trebao bi da ga skinem i tada i konce vadim. Pa me zanima ako je ko radio sta slicno,kako je isao poslije oporavak iz licnog iskustva,doktor mi je rekao da cu za 6 mjeseci moci igrati ponovo fudbal.Mene prvenstveno interesuje kad bi trebao moci normalno hodati,znam da zavisi sve od osobe do osobe al nesto otprilike ako ste prezivili slicno sta:D I desava mi se da mi je peta od noge hladan i previse do cega bi to mogli jeli do slabije cirkulacije ili :icon_rolleyes:
 
Član
mozda ti je egr zacepljen il otisla lambda sonda al probaj prvo ulje i filtere promjenit pa onda sijaliceee gledajj


salaaaa

a ako su ti noge hladne a zbog operacije lezis nekreces se to je razlog nebrini samo nemoj nekoliko dana naprezat nogu pokusavat je micat i tako slicno cesanje zaboravi zabijanje raznih siljaka da te pocesu isto tako strpi se
oporavak prvih nkoliko danc bit malko bolno nezgodno

i da doktor je rekao da ces koroz mjesec dana igrat loptre nemoj se puno nadat i forsirat ako se bavis ganjanjem lopte polako nece pobjec
 
Član
Ma kako sam uradio chip nesto zeza me:icon_rolleyes:


Znaci ne treba se brinuti zbog hladni nogu,al zanimljivo bas samo pete mi hladne zato me malo brinulo. A za sad nemam neke potrebe za cesanjem,jer nije jos pocelo da me svrbi jedino malo dok je izlazila oseka gdje su bili drenovi.Vec su mi manji bolovi sad,dok prva dva dana nisam mogao spavati nikako i primao sam analgine za bolove dok sam bio u bolnici. Malo je zeznuto za spavanje jer se ne mogu namjestiti kako meni pase,a gips ide komplet noga do clanka. I vjezbaj stalno nogu zatezem prste prema sebi,jer mi je doktor rekao da grcim sto vise nogu da rade misici,kao i da se oslanjam na nogu jer mene ne boli kad stanem na stopalo.

I jos jedno pitanje sta mislite jel bolje da sebi uplatim poslije skidanja gipsa,banju tj da odma idem u banju ili da idem na ove terapije u dom zdravlja pa da se malo opravim pa u banju ?
 
Član
Nista se ne sekiraj za to sto ti je hladna noga, tj. peta... to ti je zbog slabe pokretljivosti i cirkulacije.
Ja sam imao slicnu, mozda i malo tezu povredu i na nogu sam kako treba stao tek nakon mjesec dana, bitno je da ne zuris i ne forsiras, doci ce vremenom sve na svoje. Vezano za banje i to, najbolje ti je da se konsultujes sa svojim doktorom, on ce ti najtacnije reci jer je upoznat kako sa povredom tako i oporavkom iste. Ganjat ces ti loptu kao i prije, nemoj se brinuti. Sve najbolje u oporavku ;)
 
Član
Meni su htjeli isto raditi,sumnjali na unutrasnji meniskus,ponavljam sumnjali,Zbog toga nisam n iradio nista.Lopta je drugo,ja mogu igrati al iosjetim ono imam osjecaj da nije to to_OSjeti se ubrzo.Meni ima od toga 3-4 godine ali opet zajebana je to stvar ;)
Oporavak je zagantiran nemas briga,samo polako ;)
 
Član
sub3r je napisao(la):
Nista se ne sekiraj za to sto ti je hladna noga, tj. peta... to ti je zbog slabe pokretljivosti i cirkulacije.
Ja sam imao slicnu, mozda i malo tezu povredu i na nogu sam kako treba stao tek nakon mjesec dana, bitno je da ne zuris i ne forsiras, doci ce vremenom sve na svoje. Vezano za banje i to, najbolje ti je da se konsultujes sa svojim doktorom, on ce ti najtacnije reci jer je upoznat kako sa povredom tako i oporavkom iste. Ganjat ces ti loptu kao i prije, nemoj se brinuti. Sve najbolje u oporavku ;)


Nadam se i ja da ce sve biti uredu,za sad nema bolove kad se oslonim na nogu a i doktor mi je rekao da se oslanjam. Ja nisam imao ni bolove ni prije operacije,ja sam to uradio iz sportski razloga jer nisam mogao 100% imati u pokrete dobre. Vidjet cemo kako ce biti,sreca pomjereno mi skidanje gipsa za 2 dana ranije jer ga nema kasnije.

Skrabo jesil radio magnetnu rezonancu koljena ?
 
Član
hajd da te malo prepadnem . Sestra operisala koljeno lezala tako 15 dana i dobila trombozu , sada invalid za citav zivot . Neka dubokovenska tromboza. Sve se moglo sprijeciti sa retardiranim aspirinom za cirkulaciju onim od 2 km :S
 
Član
Ne brini se oporavak jeste malo duzi al isplati se. Jel Kačar radio ak jes no sikiriki onda.
To sto sad osjecas su posljedice operacije, jbg caprkano je tu:D
Nesmijes puno nogu siliti tih 12 dana ali nesmijes je nistediti bas zbog ovog sto je serialgf napisao, vjeruj tromboza je hebena stvar al se i rijetko javlja.

Brz oporavak zelim;)
 
Član
Frendu ja sam operisao u Tuzli dva puta koljeno kod Kačara. Prvi put je rađena ligamentoplastika prednjeg križnog ligamenta (bila je kompletna ruptura) i drugi put operacija medijalnog meniskusa. Što se tiče stabilnosti koljena vjerujem da će biti dobro , za mjesec do mjesec i po ćeš hodati bez štaka , normalno ćeš hodati i početi trčkarati po ravnom za 5-6 mjeseci a nakon 10 mjeseci ćeš moći sve što si mogao i prije tj podvrgnut koljeno svim opterećenjima. Povreda ti je po prirodi teška i dugo traje oporavak ali nemoj da posustaješ pogotovu kod vježbi za jačanje kvadricepsa jer ako se uljeniš atrofirat će ti mišić i onda sve ide puno teže i sporije. Brz oporavak ti želim ;)
p.s. ja se bavim:icon_smile: borilačkim sportovima i lupam vreću , trčim , dižem tegove i sparingujem kao da nije ništa ni bilo
 
kaze men kacar: strpi se dokle mozes, kad ne budes mogo dodji da te operisem i od tad ces sa sportom imati veze samo preko play station-a! mislim, nije da ja i sad imam veze sa sportom, al me nije ohrabrio ni malo :D evo masala vec godinu dana odgadjam operaciju koljena :icon_biggrin:
a da ti ne pricam o rahmetli komsiji sto je imao problema sa koljenom bas pred smrt.. :D

eto, nadam se da sam te ohrabrio... :cool:
 
Član
ma slusaj sta ti doktor prica, radi po njegovom sitemu i nemoj se zezati.. ja sam imao jeben problem otisla ruka na dva dijela, drzali samo misici:D, ajd nista opasno hehe, terapije i vremenom doslo sve na svoje, sad ruka ista kao i ovo sve odlicno...
e drug je imo problem sa ligamenttima, uglavnom oko tri mjeseca je bio na stakama, a sve ukupno oko 6 mjeseci mu je trebalo da se vrati u normalu, uglavnom terapije i pazio se, evo sad stanje mu kao i prije redovno biciklom ide na posao, trci, radi, bjezi itd.. uglavnom bice to oki.. pozdrav i sretno u oporavku
 
Član
serialgf je napisao(la):
hajd da te malo prepadnem . Sestra operisala koljeno lezala tako 15 dana i dobila trombozu , sada invalid za citav zivot . Neka dubokovenska tromboza. Sve se moglo sprijeciti sa retardiranim aspirinom za cirkulaciju onim od 2 km :S

Stvarno si mi popravio raspolzenje:D Doktor nije ni meni nista rekao da pijem od tableta,jedino na sta me upozorio ako otekne stopalo da ga pozovem i to je to. Koji aspirin treba piti onaj C ili obicni sto ima ?

eldin84 je napisao(la):
Ne brini se oporavak jeste malo duzi al isplati se. Jel Kačar radio ak jes no sikiriki onda.
To sto sad osjecas su posljedice operacije, jbg caprkano je tu:D
Nesmijes puno nogu siliti tih 12 dana ali nesmijes je nistediti bas zbog ovog sto je serialgf napisao, vjeruj tromboza je hebena stvar al se i rijetko javlja.

Brz oporavak zelim;)

Jeste Kacar je radio. On je meni rekao da stajem postepeno i da zatezem prste dok lezim,tako i radim samo sto mi se desava kad ustanem da hodam cijelo mi stopalo poplavi,valjda je to normlano zbog krvi ili cega vec al cim sjedem noga normala :icon_rolleyes:


rinaldo je napisao(la):
Frendu ja sam operisao u Tuzli dva puta koljeno kod Kačara. Prvi put je rađena ligamentoplastika prednjeg križnog ligamenta (bila je kompletna ruptura) i drugi put operacija medijalnog meniskusa. Što se tiče stabilnosti koljena vjerujem da će biti dobro , za mjesec do mjesec i po ćeš hodati bez štaka , normalno ćeš hodati i početi trčkarati po ravnom za 5-6 mjeseci a nakon 10 mjeseci ćeš moći sve što si mogao i prije tj podvrgnut koljeno svim opterećenjima. Povreda ti je po prirodi teška i dugo traje oporavak ali nemoj da posustaješ pogotovu kod vježbi za jačanje kvadricepsa jer ako se uljeniš atrofirat će ti mišić i onda sve ide puno teže i sporije. Brz oporavak ti želim ;)
p.s. ja se bavim:icon_smile: borilačkim sportovima i lupam vreću , trčim , dižem tegove i sparingujem kao da nije ništa ni bilo

Hvala drug,jesil nosio gips svaki put kad ti je to radio ili,i kako je bilo s stanje s voznjom auta poslije jesil mogao voziti ubrzo nakon operacije,jer sad ce mi biti malo zeznuto da se svaki dan nekom molim da me vozi na terapije i slicno.A ne bi trebalo biti problema s vejzbama jer sam navikao na treninge svakodnevno i do sada.I jesil ti sta pio za cirkulaciju ?

A evo sta je meni napisao u otpusnici

Primljen radi artroskopije lijevog koljena.Artroskopski se nade perikapsularna ruptura zadnje dvije trecine medijalnog meniskusa po tipu korpe, luksiran inerkondilarno.Kompletna ruptura ACL-a sa proksimalnog hvatista.

Death_beat je napisao(la):
kaze men kacar: strpi se dokle mozes, kad ne budes mogo dodji da te operisem i od tad ces sa sportom imati veze samo preko play station-a! mislim, nije da ja i sad imam veze sa sportom, al me nije ohrabrio ni malo :D evo masala vec godinu dana odgadjam operaciju koljena :icon_biggrin:
a da ti ne pricam o rahmetli komsiji sto je imao problema sa koljenom bas pred smrt.. :D

eto, nadam se da sam te ohrabrio... :cool:

I ja sam operisao koljeno samo iz sportski razloga sada jer mi nije predstavljalo probleme u normlanim okolnostima,s tim sigurno da bi nekad morao operisati bez obzira na sve.

mokeBass je napisao(la):
ma slusaj sta ti doktor prica, radi po njegovom sitemu i nemoj se zezati.. ja sam imao jeben problem otisla ruka na dva dijela, drzali samo misici:D, ajd nista opasno hehe, terapije i vremenom doslo sve na svoje, sad ruka ista kao i ovo sve odlicno...
e drug je imo problem sa ligamenttima, uglavnom oko tri mjeseca je bio na stakama, a sve ukupno oko 6 mjeseci mu je trebalo da se vrati u normalu, uglavnom terapije i pazio se, evo sad stanje mu kao i prije redovno biciklom ide na posao, trci, radi, bjezi itd.. uglavnom bice to oki.. pozdrav i sretno u oporavku

Ma slusaj ja njega,al opet volim cuti misljenja i drugi koji su kroz ovo i slicno prosli. Hvala drug ;)
 
Član
Covjece kupi taj apirin, obicni. Cuo sam ja i za slucajeve kad ljudi umru nakon neke "rutinske" operacije, tipa bruh, zbog tromba u krvi, to ti svasta moze napravit. Zato se pije aspirin. Nazovi ti doktora pa pitaj moze li tebi on smetati, ako ne moze, uzmi ga obavezno. Aspirin razredjuje krv, pa je krvarenje onda teze zaustaviti, ali ako te to ne brine, odmoci ti nece onda...
 
Član
Ajmo tuzlaci recite mi gdje mogu kupiti stitnik sa sarkama u kojoj apoteci da ne lutam puno ako neko zna. U Srebreniku nema ni u jednoj :icon_rolleyes:
 
Top