Član

VW Golf je titulu za „Evropski automobil godine“ odneo prošle godine, dok je Peugeot 308 aktuelni vladar
Šampion protiv vladara
Odmah na početku da pojasnimo, reč je o dva automobila sa različitim agregatima, različitim cenama i različitim nivoima opreme. U skladu sa tim ih treba i posmatrati i izvlačiti zaključke

Peugeot 308 dolazi u Allure paketu opreme, sa 1,6 litarskim benzinskim turbo motorom sa 125 KS i šestobrzinskim manuelnim menjačem. Njegova cena iznosi 20.390 evra. VW Golf je u osnovnom, Trendline paketu opreme, sa 1.2 TSI benzinskim turbo agregatom sa 85 „konja“, petostepenim manuelnm menjačem i košta 14.500 evra, što je akcijska cena povodom četrdesetog rođendana najpopularnijeg nemačkog modela. Dakle, razlika u ceni je značajna, ali je i evidentna razlika u motorima i nivou opreme.
Krenimo...
Spolja Peugeot deluje nešto atraktivnije, ponajviše zahvaljujući šesnaestoinčnim alu felnama koje su standardne u Allure paketu opreme. Može se reći da je francuski pulen donekle skrenuo ka nemačkoj školi dizajna, te ga odlikuje robusan, „masivan“ izgled, bez preteranih dizajnerskih egzibicija. Golf, s druge strane, prati svoju filozofiju koja se pokazala kao dobitna karta već dugi niz godina, i čak da se pojavio bez ikakvih bedževa na sebi svojevremeno, svako bi znao da se radi o Golfu.

Možda su neki očekivali veću vizuelnu distinkciju francuskog proizvođača upravo u odnosu na Golf VII, jer konture 308-ice neodoljivo podsećaju na jednog Golfovog „rođaka“, i to onog što na „nosu“ nosi bedž četiri prstena.
Unutra
Mnogo veća razlika, što se stajlinga tiče je prisutna u kabinskom prostoru. Unutrašnjost Peugeota je pre svega usmerena ka avangardi, a ona kod Golfa ka praktičnosti. Očigledno je da se ciljaju različite grupe kupaca. Oni koji sebe doživljavaju ekscentričnije, koji imaju potrebu da se razlikuju od drugih, verovatno će biti naklonjeniji Peugeotovom modelu, dok Golf pre svega cilja na tradicionaliste i konzervativnije nastrojene vozače. Armaturna tabla Peugeota je minimalistički kreirana, bez prekidača, dugmića i sličnih konvencionalnih detalja, sa dominatnim 9,7 inčnim displejem osetljivim na dodir iznad centralne konzole, preko kojeg se kontroliše sve što je potrebno. Upotreba ovog sistema definitivno zahteva privikavanje. Prvi susret sa ovom konfiguracijom zna da predstavlja mali problem. Po nama, Peugeot je poput Mazde to mogao da reši sa kružnim selektorom iza ručice menjača. Ipak, nakon „faze privikavanja“, nema većih problema.
rafiniranost, +
ambijent, +
vrhunski komfor +
prostor na zadnjoj klupi, -
odziv na upravljaču -







Enterijer 308-ice nije konvencionalan. Volan je manjih dimenzija, veoma prijatan za vožnju, dok su pokazivači postavljeni visoko. To rešenje jeste atraktivno, i možda mu u korist ide teza da ne mora da se sklanja pogled sa puta da bi se proverio željeni podatak, ali u praksi, obruč volana može u zavisnosti od pozicije sedenja da zakloni deo instrumentacije. S druge strane, Golf pruža maksimalnu preglednost, i što se tiče pozicije pokazivača, i što se tiče njihove čitljivosti i preglednosti.
Ono što nas je posebno oduševilo na taktilnom planu je ručica menjača 308-ice, čija aluminijumska glava pruža onaj osećaj „kvalitetne“ metalne hladnoće, a ne jeftinog kopiranja aluminijuma. Zapravo, sve sa čim imate direktan fizički dodir u Peugeotu je izuzetno prijatno, počev od sedišta, preko upravljača, pa do ručice menjača. Opet, s druge strane, kod Golfa je sve podređeno pre svega upotrebljivosti.

Sedišta, odnosno njihova ergonomija, kod oba modela su na visokom nivou. Prednja sedišta 308-ice bismo pre mogli nazvati „foteljama“. Pružaju neverovatnu udobnost i ono na čega odmah asociraju su duga, prijatna krstarenja po otvorenim putevima. Sedišta kod Golfa su takođe na visokom nivou, i tu VW nije dozvolio grešku.
Na zadnjoj klupi, Golf odnosi blagu pobedu, pre svega zbog toga što pruža za nijansu više prostora, što će znati da cene nešto viši putnici. Peugeot 308 uzvraća izdašnijim prtljažnikom, zapremine 420 l, u odnosu na Golfovih 380 l.





Jednim pogledom
Peugeot 308 1.6 THP Allure
Karoserija
Udobnost
Izgled
4,5
Napred
5,0
Funkcionalnost
4,0
Pozadi
3,5
Kvalitet izrade
4,5
Ukupno:
4,25
Ukupno
4,33
Ponašanje u vožnji
Enterijer
Vozne osobine
3,5
Funkcionalnost
3,5
Performanse
4,0
Dizajn
4,5
Kočnice
4,0
Ponuda prostora
4,0
Ukupno:
3,83
Kvalitet materijala
4,0
Motor
4,5
Zavšna obrada
4,5
Menjač
4,0
Ukupno:
4,10
Cena
4,0
Prosečna ocena: 4,14
Nove platforme
Oba automobila leže na potpuno novim mehaničkim platformama. O Golfovoj se mnogo puta pričalo, i već „vrapci znaju“ da je reč o fleksibilnom MQB rešenju koje se provlači kroz dobar deo portfolija VW Grupe. Nova Golfova platforma je 23 kg lakša od prethodne, što je doprinelo „dijeti“ od 100 kg u odnosu na „šesticu“. Nova Peugeotova EMP2 platforma je otklonila mane prethodnih modela, posebno onu koja se ogledala u prevelikoj masi i tromosti u odnosu na dostupne pogonske jedinice. Novi 308, mada većih dimenzija, 70 kg je lakši u odnosu na prethodnika. Sama platforma je lakša 70 kg, kao i ogoljena karoserija, što je ostavilo prostora za dodatna poboljšanja, a da se na kraju ipak dobije automobil manje mase. Izdašnija je upotreba čelika visoke čvrstoće, aluminijuma i kompozitnih termoplastičnih materijala, a i spojevi su mnogo preciznije urađeni.
Benefiti se osete kod oba modela. Agilnost je poboljšana i kod Peugeota i kod Volkswagena. Automobili su „lakši“ na volanu, upravljiviji i dinamičniji. Potpuno je jasno da se radi o unapređenim modelima, već nakon prvih nekoliko kilometara vožnje.
Peugeot 308 1.6 THP Allure
Cena: 20.390 evra
Motor: benzinski/turbo, redni/4, 1598 cm³/direktno ubrizgavanje, 92 kW, 125 KS pri 6.000 o/min, 200 Nm pri 1.400 o/min
Transmisija: na prednje točkove, M/6
Ogibljenje: napred MacPherson, nazad poprečna oscilirajuća ramena
Performanse: 0-100 km/h – 10,4 sec, maksimalna brzina 203 km/h
Prosečna potrošnja: 5,8 l (fabrički podatak), na testu 6,5 – 7 l, emisija CO₂ 134 g/km
Karoserija: hečbek 5/5, DxŠxV 4253x1804x1457 mm, međuosovinsko rastojanje 2620 mm, masa 1375 kg, prtljažnik 420 l


Vožnja
Kada je o vožnji reč, razlika je izvesna. Mada je 308-ica u tom smislu bolja od prethodne, ona je pre svega „rasna Francuskinja“. Šta to znači? To znači da je u odnosu na konkurenciju primetno „mekša“, udobnija, uglađenija... Naginjanje karoserije je osetno, čak i blago „ljuljuškašnje“ (što nam je kao „rasna“ osobina pomalo i nedostajalo kod francuskih modela), ali je s druge strane prijanjanje za asfalt odlično. To jasno govori da je ovo automobil napravljen za krstarenja, uživanje u krajolicima i predelima kroz koje se prolazi. S obzirom da je uzdušna osa automobila 20 mm bliža tlu nego ranije, a trag točkova širi, to je omogućilo mekše kalibrisanje ogibljenja. Potpuno novo redizajnirano ogibljenje, koje odlikuje i manja neogibljena masa, donelo je uglađeniju vožnju, mnogo bolje savladavanje neravnina i rupa na putu, bez gubljenja na voznim osobinama. Ono na čemu je ovaj model profitirao je zadnje ogibljenje u vidu poprečnih oscilirajućih ramena, koja su zamenila torzionu osovinu.

Dok su 307-ica i prethodna 308-ica značajno kaskale kada je reč o upravljivosti i voznim osobinama u odnosu na konkurenciju, novajlija se tu u tom domenu bolje pozicionirao. Mada je naglasak bez dileme stavljen na komfor, agilnosti ne nedostaje, posebno pri nižim, gradskim brzinama. Odziv na volanu je relativno ograničen i tup, ali to je cena koja se plaća za udobnu i meku vožnju. Dakle, Peugeotu 308 nedostaje više intuitivnosti i povratne informacije na upravljaču.