Član

Najštedljivija Corsa svih vremena teži 1145 kg, razvija 95 KS i košta od 103.875 kn naviše. Corsa Ecoflex nastala je po uzoru na Opelove legendarne 'eco' modele iz prijašnjih godina, slično kao i Corsa B eco3 i Astra G eco4 – ciljanim preinakama na ovjesu, mjenjaču i upravljačkoj jedinici dizelaša. Tvornica sada obećava prosječnu potrošnju od 3,7 litara dizela na 100 kilometara, barem tako stoji u prospektu. A kako se vozi i koliko zaista troši, provjerili smo na testu ekonomičnosti.
Prošlog proljeća je Opel detaljno pročešljao i parcijalno osnažio Corsinu sada već potpuno Euro5 paletu motora. Dvije aktualne verzije 1,3 litarskog dizelaša razvijaju 75 i 95 KS, a uveden je i dodatak u nazivu – Ecoflex. Tehničke karakteristike otkrivaju o kakvim je modifikacijama riječ: u cilju bolje aerodinamike karoserija je spuštena za 20 mm, a serijski pneumatici su iz grupe 'energy saver' proizvoda (uglavnom Continental EcoContact3 185/65 R15). Na testiranom primjerku su pak bile montirane regularne zimske gume Sava Eskimo S3 u dimenziji 195/65 R15 (dakle malo veće), pa vjerujemo da bi odgovarajuće "zelene", i k tome ljetne gume Corsinu potrošnju spustile za daljnji decilitar ili dva.
To bi međutim bilo i sve što se tiče Ecoflexa, plus što su prijenosni omjeri mjenjačke kutije prilično dugi. Četvrta, a posebno peta brzina ključne su za ekonomičnost. Corsa brzinu od 100 km/h održava s točno 2000 okretaja u minuti, odnosno za 130 km/h joj je dovoljno 2600 okretaja. Tako podešena getriba u svakodnevici znači da ćete najviši stupanj rijetko koristiti u gradu, no ne povlači daljnje posljedice. Treba znati da testirano vozilo nije opremljeno zahtjevnim i skupim Start/Stop sustavom niti hibridnim pomagalima za regeneriranje dijela kinetičke energije u potencijalnu. Dakle ekonomičnost ovog automobila u velikoj mjeri ovisi i o samom vozaču.


Motor Corse Ecoflex posuđen je od Astre 1.3 CDTI Ecoflex. Ubrizgavanje goriva vrši se u maksimalno 8 faza. Snažan agregat je dobar partner u štedljivoj vožnji, a negativno se ističe zamjetnom bukom u radu i neučinkovitim grijanjem. Premda je 20 KS jača od obične 1.3 CDTI verzije, Ecoflex se 28 posto štedljivije ophodi s gorivom. Niska potrošnja povlači i malu toplinsku disipaciju što rezultira sporim, dugotrajnim, ponekad čak i nedostatnim grijanjem putničke kabine.
Ovaj četverocilindraš s turbopuhalom promjenjive geometrije iz zapremine 1248 ccm izvlači 190 Nm u rasponu između 1750 i 3250 okretaja. U vožnji nikada ne djeluje napregnuto, i tečno ubrzava čim prebrodi minornu turbo-rupu pri kretanju zbog koje nam se u početku ponekad znao i ugasiti. Buka koju smo već apostrofirali prati svako ubrzavanje i u značajnoj mjeri prodire do vozača i putnika. Ali ako je to cijena ekonomičnosti, nećemo prigovarati.


Katalog navodi sljedeće vrijednosti: grad 4,6 l/100 km, otvoreno 3,2 l/100 km, kombinirano 3,7 l/100 km. Naša mjerenja pokazala su da je potrošnju gotovo nemoguće održavati ispod 3,5 l/100 km, bez obzira na okolnosti, brzinu i stil vožnje. Vozeći pod izrazito blagim gasom i praktički bez ubrzavanja, s Corsom Ecoflex smo postigli 3,8 l/100 km, no tako niska potrošnja je moguća samo na cestovnim dionicama lišenim prometnih "komplikacija". Bilo bi poštenije reći da se na otvorenom može napredovati s 4,0 do 4,2 l/100 km ukoliko je za upravljačem discipliniran i educiran vozač koji zna kada i kako pritiskati akcelerator. Dodatan uvjet je da brzina ne prelazi 110 km/h.
Ako imate strpljenja tako voziti kroz duže razdoblje i dobro poznajete tehniku ekonomične vožnje, očekujte da ćete s jednim spremnikom goriva prevaliti više od 1100 kilometara, budući je njegova zapremina 45 litara. Drugim riječima, uz današnje cijene računajte na 35 do 40 kn po 100 kilometara otvorene ceste, što je izrazito povoljna cijena mobilnosti. U gradu potrošnja ni uz najveći trud, znanje i samodisciplinu vozača ne može trajno ostati ispod 5 litara. Zbrojimo li ta dva podatka, dolazimo do (optimističnih, ali neka!) 4,5 litara u prosjeku, što je rijetko koje vozilo u stanju reproducirati.


Obzirom da se radi o ekstremno šparnoj verziji gradskog automobila, razumije se da vozački užitak nije u prvom planu. Bez obzira na to se auto korektno dirigira, solidno koči i relativno dobro upija neravnine. Dio zasluge ide na račun prilično mesnatih guma – prije 15 godina se na takvima kotrljala tadašnja Mercedes C klasa.
Corsu Ecoflex smo testirali u prilično "plain" izvedbi Enjoy što nam je odgovaralo, jer je za očekivati da će i većina kupaca odabrati takvo vozilo. Oprema uključuje ABS, zračne jastuke, manualnu klimu i MP3 radio, uz mali bonus u obliku tempomata i putnog računala (skupa 509 kn), kao i stražnjih parkirnih senzora (2.564 kn) koji i kod najpreglednije limuzine opravdavaju ulaganje, a kamoli kod trendovski klinasto oblikovanih kombilimuzina loše preglednosti kakva je Corsa D. Slab učinak grijanja naveo nas je da potražimo doplatu za grijana prednja sjedala: 2.380 kn u okviru Zimskog paketa (grijanje prednjih sjedala, grijanje upravljača, upravljač s 3 kraka presvučen kožom). S druge strane, bijela karoserija po ljetnom vremenu doprinosi manjem zagrijavanju unutrašnjosti (time je manja potrošnja energije prilikom klimatizacije!) koja je kod konkretnog vozila bila izvedena u kombinaciji plave i nekoliko sivih nijansi. Ukusno i oku ugodno.


Na kraju, Corsa se još jednom potvrdila kao ozbiljno i odraslo gradsko vozilo koje je u dizelskoj Ecoflex izvedbi i izrazito štedljivo. Jedini ozbiljan minus predstavlja konstantna buka njenog inače mirnog dizelaša. Stoga preporučamo da se konačna odluka o kupovini donese tak nakon probne vožnje baš ovim motorom opremljene Corse, jer 1.3 CDTI zvuči drugačije od većeg dizelaša 1.7 CDTI. Objektivno gledano samo bi visoka startna cijena mogla omesti uživanje u štedljivoj vožnji, jer za amortizaciju doplate od oko 20.000 kuna (u odnosu na Corsu 1.2 Twinport Ecotec s 85 KS) bit će potrebno prevaliti zbilja puno kilometara.

