Problem sa navojem u nabama (glavcinama) - Alfa 147

Problem sa navojem u nabama (glavcinama) - Alfa 147

Član
Pozdrav.
Alfa Romeo 147 2004. godiste je u pitanju.
Imam problem sa nabama (glavcinama, kako ih vec ko zove). Uglavnom..neko ko je bio jako pametan, uvrnuo je serafe sa navojem 1.5 tamo gdje je navoj 1.25 (mm ako se ne varam). I sad su se navoji u rupama poremetili.. trenutno mogu da ovrnem samo serafe koje imam na alfi.
Medjutim, da bih stavio alu feluge koje sam kupio ( :'( ), trebaju mi duzi serafi.. koje sad ne mogu da uvrnem jer mi je dio navoja u rupama 1.5 a ostatak 1.25..

Sta mi je pametno da radim?
Koliko je sigurno da se napravi sav navoj 1.5 sada..
Nove nabe i lezajevi mi dodju oko 600-700KM zajedno za sva 4 tocka.

Neki savjet?

P.s: Izvinjavam se ako nisam bio jasan, pokusam sam da objasnim onako kako sam ja sve shvatio, inace nemam iskustva s tim.
 
Super Moderator
ako nista, onda polovno nadji i kupi orginal sarafe i to je to. jbg sta bi sad desilo se, neko nije pazio, nije smak svijeta idemo dalje
 
Član
Uzmi ureznicu i urezi nanovo navoj svoj stari, ureznica ce ti popraviti taj navoj sto ti je "s*eban" i vratice navoj na 1.25 taj tvoj sto ti treba, samo to ce biti oslabljen navoj, tu bi bilo najbolje promijeniti glavcine na kojima je to osteceno jer ti serafi drze tocak i s tim se nije igrati...
 
Član
ako nista, onda polovno nadji i kupi orginal sarafe i to je to. jbg sta bi sad desilo se, neko nije pazio, nije smak svijeta idemo dalje
Da, to je opcija. Jedni mi kazu da uradim to, drugi mi kazu da mi se ne isplati stavljati polovne zbog lezajeva. Ovi sto su "ZA", oni tvrde da mi je bolje uzeti polovne koji su vec bili na alfi jednom, nego da uzmem novu kopiju neku.. e sad, nisam pametan.
Ili da ti neko napravi duze sarafe.
Ovo nije bas najpametnije. Posavjetovao sam se sa tokarom. Kaze covjek da taj navoj nece nikad biti dovoljno cvrst i da postoji bas velik rizik da serafi ispadnu pri voznji. A nije mi svejedno bas kad cujem to. Vise mi se svidja ova ideja za polovne, ali bih volio da me neko posavjetuje malo bolje sta i kako u vezi sa tim lezajevima ili cim vec.
Hvala na odgovorima.
 
Član
Uzmi ureznicu i urezi nanovo navoj svoj stari, ureznica ce ti popraviti taj navoj sto ti je "s*eban" i vratice navoj na 1.25 taj tvoj sto ti treba, samo to ce biti oslabljen navoj, tu bi bilo najbolje promijeniti glavcine na kojima je to osteceno jer ti serafi drze tocak i s tim se nije igrati...
Da, o ovome sam napisao maloprije.. ne zeza mi se sa oslabljenim navojima/serafima :( Eto na sta covjek naleti :D Ko bi rekao da moram i seraf da provjeravam kad gledam auto :D
 
Član
Jeben problem. Duži vijci ti ništa ne pomažu jer ti je korak navoja u glavčinama sjeban. Kod tebe jest M12x1.25, a ako je neko ovrtao M12, onda jest problem. Najbezbolnije rješenje je da uzmeš ureznik M12x1.25 i pročistiš PAŽLJIVO to što je ostalo od tvojih navoja originalnih, a ako to ne uspije, ili mjenjaj glavčine ili pravi M14 navoje u njima, što je belaj jer ni jednu felgu bez razbušivanja rupa nećeš moći staviti. Druga opcija je navarivanje rupa i bušenje i urezivanje novih navoja u glavčinu, isto jeben posao. U svakom slučaju, jebena situacija.
 
Član
Inace, evo feluga koje sam planirao da stavim, pa da i vama bude zao hehe
RuB95JM.png
 
Član
Samo polovne glavcine uzmi I promeni I resices problem...A lezajevi se mogu prepakovati I staviti tvoji na auto I da ne mislis o tome...Sve ove ostale varijante sa distancerima I prociscavanjem navoja zaboravi....Tockovi su u pitanju,tu se ne igra...Imas toliko otpada,to makar nije skupo I resi problem jednom za svagda....Pozzzz
 
Član
Samo polovne glavcine uzmi I promeni I resices problem...A lezajevi se mogu prepakovati I staviti tvoji na auto I da ne mislis o tome...Sve ove ostale varijante sa distancerima I prociscavanjem navoja zaboravi....Tockovi su u pitanju,tu se ne igra...Imas toliko otpada,to makar nije skupo I resi problem jednom za svagda....Pozzzz
Mislim da cu ovako da uradm. Otici cu danas kod majstora pa se javim kako i sta je uradjeno.
 
Član
Cujes li ti sebe sta pricas?
Vidi se da pojma nemas.
nek mi ti imas ako je do sada vozio na istim sarafima i treutno vozi a tockovi se neodvrcu moze ta opcija ja sam imo slucajeva da mi covjek dodje nema kljuc za tockove da mu dotegnem tocak kaze popustio se ja uzmem ono se vrti sva 4 sarafa na felgi rajzovo navoj e tu se mjenja naba a i lezaj a kod njega je slucaj da 400-500KM da je siguran ako ne i vise a ovo sve polovno lezajeve uzimati nikad ;) samo novo pa bujrum izvolite to se neuzima polovno prvo skontaj koliko je stajalo gdje je stajalo ocel ti se raspasti lezaj neceel jel orginalni lezaj kopija mnoga pitanja sebi postavi prije nego te stvari polovne uzimas ;)
 
Član
po meni naj isplativije da pomjeris rupe na glavcini tj razbusis nove ako ima prostora..
Hm.. mislis li da je to pametno? Ti si prvi koji je to savjetovao.

Uglavnom, razgovaroa sam sa jos jednim majstorom. Cijene za novo se poklapaju: 700 KM dijelovi + ruke za rad.
Polovno da uzmem originalne s Alfe (iz servisa koji radi pretezno Alfe) bi me izaslo 100 KM po tocku (glavcine i lezajeve), dakle 400 KM.
 
Top