evo jos jedan....pa sami prosudite zasto je ovjes toliko vazan,i sve sto se njega tice (obratite paznju na nacin potrosnje gume)
http://www.hunter.com/pub/product/videos/index.cfm
deez je napisao(la):
zadnje reci....
"Cekanje ce samo pogorsati situaciju...." Bas si dobar menadzer...

Kada sklopim auto dolazim kod tebe na spuru i kafu... moze?
nije da sam menadzer drug,nego samo volim svoj posao i sve sto je vezano za isto,a ovdje na forumu sam nasao dosta istomisljenika koji raji izlaze u usret (a malo je takvih)....ali ,hvala na lijepim rijecima,ipak bih ja da nastavim da sharafam,nie menadzerstvo za mene

Auto pneumatika (u nastavku pneumatika) je dio kotača koji povezuje vozilo s kolnikom i omogućava prijenos sila i momenata koji se javljaju u naliježnoj plohi kada vozilo stoji ili se kreče. Glede na sastavne dijelove razlikujemo dvije vrste pneumatika:
1. Pneumatika tubeless se sastoji od plašta, naplatka i ventila sa zaštitnom kapicom, te zraka za punjenje naplatka.
2. Pneumatika tube type se sastoji od plašta, naplatka, zračnice s ventilom i zaštitnom kapicom, pneumatika za poluteretna i teretna vozila i štitnika i zraka za punjenje zračnice.
Plašt je sastavni dio auto pneumatike - od gumenih je dijelova i armature koji su spojeni u jednu cjelinu.
Tlak zraka u gumama
Propisan tlak u gumi je ključni faktor za sigurnu vožnju i duži vijek trajanja guma. Preporučuje se provjeriti tlak guma barem jednom mjesečno s preciznim ispitivačem tlaka za autogume. Stalni gubitak tlaka u gumama je indikator mogućeg problema u montaži gume na kotač; ukoliko se suočite s ovim problemom, odmah stupite u kontakt s vašim automehaničerem. Obavezno provjerite tlak dok su gume hladne i u stanju mirovanja neko vrijeme. Budete li vozili, pa makar i jedan kilometar , to će uzrokovati rast tlaka u gumi te vam dati pogrešna očitavanja.
Neki uobičajeni uzroci za spori gubitak zraka:
1. Rizici vožnje na cestama (rupe, rasjekotine, šteta od udara na oblozi, sloju tkanine ili bočnoj gumi).
2. Puštanje zraka na ventilu (zbog oštećene ili stare gumene osnove ventila ili zbog oslabljenog ili oštećenog tijela ventila).
3. Puštanje zraka u ležištu žičane jezgre (zbog korozivnog materijala na naplatku koji sprječava pravilno nasjedanje stope gume na naplatak, zbog oštećenja ležišta stope gume sa jezgrom nastalog radi slučajne greške prilikom skidanja ili stavljanja gume, zbog stranog materijala između ruba naplatka i ležišta žičanog jezgra te zbog ulubljenog ruba naplatka).
Provjeravanje gazne površine gume
Sve gume za osobne automobile, lagane kamione,srednja dostavna vozila i teretna vozila imaju indikatore istrošenosti gazne površine. Indikatori su smješteni u utorima gazne površine na nekoliko mjesta jednako po obimu gume. Kad je guma istrošena do te mjere da i jedan od indikatora dođe u istu ravninu sa šarom, vrijeme je da se guma promijeni.
Balansiranje guma
Neizbalansirane gume uzrokuju vibraciju koja može dovesti do zamora vozača, preuranjene ili nepravilne istrošenosti guma, te nepotrebnog trošenja ovjesa vašeg automobila. Gume se prvi puta moraju balansirati kad se montiraju na kotače ili kad se ponovno stavljaju nakon popravka. Balansiranje guma mora se provjeravati na prvi znak vibracije.
Centriranje vozila
Vozilo je propisno centrirano kad su sve komponente ovjesa i sustava upravljanja stabilne kad guma s kotačem funkcionira dobro. Ako ste primijetili nejednako trošenje guma, to može biti uzrokovano pogrešno centriranim vozilom te se morate obratiti stručnjaku za pomoć.
Rotacija guma
Iako većina ljudi može sama rotirati vlastite gume, lakše je i brže to prepustiti stručnjaku. U vašem priručniku za vozilo navedeno je kako i kada pravilno rotirati gume. Ako nije navedeno koliko često je potrebo rotirati, opće pravilo je rotiranje guma svakih 5000 do 7000 km.
Popravljanje guma
Popravke guma poželjno je prepustiti stručnjaku. Pravilan popravak uključuje skidanje gume sa naplatka za temeljiti pregled i provjeravanje štete te krpanje rupa koje se mogu zapušiti prema ograničenjima i napucima za popravke.
Zašto se ljeti voziti s ljetnim,a zimi sa zimskim gumama?
Gazni sloj ljetne gume kod niskih temperatura otvrdne, pa je zato ležanje na cesti lošije, a put kočenja duži. Gazni sloj zimske gume mekši je i jamči izvrsno ležanje na cesti i kod niskih temperatura, ali se zato na vrućem ljetnom asfaltu brzo troši. Ljetne se gume preporučuje zamjeniti novima kad dubina kanala dezena bude manja od 3 mm. Zimske gume imaju dodanu oznaku M+S i osiguravaju najveću sigurnost ako su montirane na sva četiri kotača. U našim klimatskim uvjetima preporučamo zamjenu ljetnih guma zimskima u studenom, odnosno najkasnije onda kada se temperatura spusti ispod 7°C.
Kako spremati i čuvati gume?
- Gume čuvajte na suhom, hladnom i tamnom mjestu.
- Zaštitite ih od benzina, ulja i masti.
- Gume ne čistite mlazovima vode pod visokim tlakom.
Održavanje gume
Što možete sami:
1) Napuhivanje gume
2) Provjeravanje gazne površine gume
Za što se morate obratiti stručnjaku:
1) Balansiranje guma
2) Centriranje vozila
3) Rotacija guma
4) Popravljanje guma
Napuhivanje guma
Propisan tlak u gumi je ključni faktor za sigurnu vožnju i duži vijek trajanja guma. Preporučuje se provjeriti tlak guma barem jednom mjesečno s preciznim ispitivačem tlaka za gume. Stalni gubitak tlaka u gumama je indikator mogućeg problema u montaži gume na kotač; ukoliko se suočite s ovim problemom, odmah stupite u kontakt s vašim automehaničerem. Obavezno provjerite tlak dok su gume hladne i u stanju mirovanja neko vrijeme. Budete li vozili, pa makar i jedan kilometar , to će uzrokovati rast tlaka u gumi te vam dati pogrešna očitavanja.
Provjeravanje gazne površine gume
Sve gume za osobne automobile, lagane kamione,srednja dostavna vozila i teretna vozila imaju indikatore istrošenosti gazne površine. Indikatori su smješteni u utorima gazne površine na nekoliko mjesta jednako po obimu gume. Kad je guma istrošena do te mjere da i jedan od indikatora dođe u istu ravninu sa šarom, vrijeme je da se guma promijeni.
Istrošenost ramena gume: NEDOVOLJAN TLAK U GUMI
Ako guma izgleda tako, možda tlak nije dovoljan. Najgori neprijatelj gume je nepravilan tlak. Nedovoljan tlak smanjuje vijek trajanja gazne površine zato što se povećava trošenje gazne površine na vanjskim rubovima gume. Također stvara i višak topline koja umanjuje trajnost. Naposljetku, smanjuje ekonomičnost potrošnje goriva zbog povećanog kliznog otpora (zbog mekih guma vaše vozilo mora jače raditi). Redovito provjeravajte imaju li vaše gume propisan tlak. Neuobičajeno trošenje gume također može biti uzrokovano nepropisno centriranim vozilom ili mehaničkim problemima.
Istrošenost sredine gume: PRETJERAN TLAK U GUMI
Ako je tlak u gumi pretjeran, najveće opterećenje je na sredini gazne površine i ona se troši brže nego vanjski rubovi. Nejednako trošenje gume smanjuje njen optimalan vijek trajanja. Redovito provjeravajte jesu li vaše gume propisno napuhane. Neuobičajeno trošenje gume također može biti uzrokovano nepropisno centriranim vozilom ili mehaničkim problemima.
Nazubljeni rubovi: POGREŠNO CENTRIRANJE.
Imaju li rubovi gazne površine nazubljeni izgled? Takav izgled nastaje zbog nekontroliranog trenja gume o površinu ceste. Rješenje ovog problema je korekcija centriranja.
Propisna dubina profila je vrlo bitna za propisnu performansu gume. Ako ste primijetili promjenu u ponašanju vozila na mokrom kolniku, možda se istrošio profil na vašim gumama. Kad dubina profila dosegne 1,6 mm, guma mora se zamijeniti.