Postupak auto lakiranja

Postupak auto lakiranja

Član
E ovako, intresuje me postupak auto lakiranja, posebno sa metalik farbom, imam jedan dijelic na autu sto sam sredio pa prespricao originalnim sprejom i na kraju lakom ali nikako da dobijem onaj zeljeni sjaj... u cemu je problem, da li to nesto treba polirati pa onda opet lakirati ili sta vec??
 

MTR

Član
sta si spricao prije boje? jesi primer stavio? jesi dobru pripremu odradio ? ako nisi boja ce ti otpast u komadicima sa lima , dje ces bolan iz spreja nabacivat boju !! , drugo samo iskusan lakirer ti to moze uspricat tj. da ti se lakirana povrsina ne razlikuje od ostalih
 
Član
Imas objasnjeno u Uradi sam. :) Tema je Kako lakirati branik, isti ti je postupak kod lakiranja branika i nekog dijela auta npr. hauba blatobran itd (ako te jos sta zanima mogu ti jos detaljnije opisati).... Samo kod metalik lakova ne mozes samo jednu flekicu lakirati pa da to bude to nego najbolje je ako hoces da se ne primjeti nikako da lakiras kompletan taj dio gdje je to bilo. Sprej isto tako kad lakiras moras isto imati i Bazu i bezbojni da bi dobio sjaj laka ali opet nije sprej kvalitetan kao sto je sprica. Ja bi ti preporucio da to lakiras spricom i to kompetan taj dio gdje ti je to bilo.
 
sprej je puno nekvalitetniji nacin farbanja od sprice, tako da
i sam rezultat nije bas najbolji, kao sto ti rsturbo predlozi, najbolje
ti je vcitav dio farbati ili ofarbati spricom taj dio i onda kroz par dana
uzeti ispolirati grubom pa finom pastom, i prije nanosenja baze moras
nabaciti filer, apcigovati i ocistiti povrsinu, onda 3x tanko bazu nanijeti,
pa bezbojni ;) ako te jos sta zanima, slobodno pitaj
 
Član
E momci, uradio sam ja citav taj dio, nabacio sprickit, vodobrusnim sve to sredio da nema nigdje nikakvog udubljnja ili rupice i ocistio to sve pa onda prespricao sprajeom u 4 ruke sve po tanki sloj u razmaku od par sati, znaci sve sam to uradio savrseno, nanio spraj bez ijedne packe, istina da je sprej govno, ne nanosi ravnomjerno boju ali sta cu kad nemam kompresor.... presao 3 sloja tanka laka ali ono opet nema sjaj, isto kao da je mat boja....
Eh sad te vase bazi i apcijgovanja i to mi nisu poznati termini... mozete li mi to pojasniti, i intresuje me da li bih sad to mogao ispolirati nekim pastama da sama farba dobije malo ugladjeniju boju pa onda opet koji sloj laka da to bude o.k.
ili ce se neka reakcija destiti sa lakom i pastom da to sve ne otpadne...

Eh da, sta je ta baza, kad se ona nanosi??

Bump??:icon_confused:
 
baza ti je farba, prvo nju nanosis pa preko bezbojni lak,
vjerovatno beybojni lak sto si kupio ne valja, cim ne daje sjaj,
ja ti nebi predlagao da sad poliras auto, prvo zavrsi to farbanje da bude
kako treba, pa onda za koji dan ispoliraj da izgubis prelaz od farbanja
 
Član
sprej ti je sj*o sve Da si uradio savrsenstvo od podloge sprejem nikad ama bas nikad ne mozes ujednaciti boju pogotovo metalik zbog perle koju sadrzi u sebi - sam sprej sadrzi veci procenat razredjivaca zbog lakse rasprsljivosti nego li standardno farbanje kompresorom Stoga ti je djaba nanositi milion slojeva laka Zamazi to i ispoliraj koliko moze Po onome sto si opiso da si uradio farba ti ne bi trebala spasti i to pod uslovom da je podloga bila apsolutno odmascena
 
samo si se dzabe namucio, bolje da si sve pripremio, kupio boju za spricu,
i samo nekom dao da ti ofarba, ne bi te puno skuplje doslo, sprej
je govno najvece sto mozes kupiti, i na kraju ce ti matirati to sto si farbao,
 
Član
Baza ti je osnova laka, znaci boja je, a bezbojni ti je zavrsni lak koji daje zastitu bazi i sjaj. Kad bacis bazu ona se matira kad se osusi i ona ce ti nakon jednog mjeseca da ispuca sva ako je nisi presao bezbojnim. Ako nisi presao bezbojnim onda dobro prebrisi povrsinu da nije masna i da nema prasine i onda uzmi sprej bezbojnog laka (zavisi kolika je povrsina po potrebi 2 ako je malo veca povrsina poput blatobrana ili branika) i nalij ga slobodno. Prvo idi maglu pa sacekaj jedno 5-10 minuta, pa idi jedan sloj bezbojnog, pa opet sacekaj da nebi bilo curnica pa drugi sloj bezbojnog pa treci sloj ali se ne zadravaj na jednom mijestu kad spricas jer ce ostati curnice i daljinu drzi od 30 cm. Ja ti mogu uslikati felgu aluminijsku sto sam sebi ofarbao prije 2 godine sprejevima bazom i bezbojnim da vidis kako se sjaji (nie se nigdje ogulio niti nabubrio) i uzivo ko je vidio niko nije rekao da je spejevima lakirano :) Moze se to uraditi kako treba samo treba malo znati. Najvaznija ti je priprema i da je dobro povrsina cista i odmascena i da nema prasine na njoj. Ako uradis ovako kako sam ti rekao moci ces imati sjaja ali opet ne moze biti kao iz sprice jer mozda nije ta nijansa boje ali moze biti dobro uradjeno.
 
Član
1. guli sto se moze ogulit :)
2. grubi - obicni kit
3. smirglaj dok ti ruke ne otpadnu i dok ne dodjes do sloja ispod da kit ostane samo u neravninama
4. spric kit, pa fino smirglanje dok ne bude sve ko macija guza
5. baza
6. baza
7. baza
8. vodobrusni papir smirglaj dok ne bude gladje nego macija guza ali da je matirano ne sjajno
9. lak
10. lak
11. lak
12. opet vodobrusni da bude glatko ko dvije macije guze
13. opet lak
14. jos jedan lak
15. vodobrusni papir najsitniji koji nadjes
16. poliranje
17. poliranj
18. malo suncanja dan dva
19. poliranje
20. i na kraju zastitni vosak


e sad, kod nas se to svede na malo jednostavniji, kraci i brzi postupak:

1. malo osmirglas
2. malo zakitujes
3. jos malo osmirglas
4. spric kit - mozda, ako ima
5. baza
6. lak
7. lak i to je to
 
Top