Poliester

Poliester

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo ja ako mogu nekako da pomognem...skoro sam naleto na ovu temu na netu,da ne kažem maznuo od kolega!!!:icon_twisted:

Nadam se da ce barem nekom koristiti...

Jeftino, brzo, dobro prave su reci koje dokazuju da je stakloplastika pravo resenje za ovo. Poliesterske setove mozete pronaci u bilo kojoj bolje
snabdevenoj farbari. Mozete ga iskoristiti i kao ja srediti svog jugica. Ako niste dovoljno spretni uz moju pomoc cete ovladati ovom vestinom. Ovaj poduhvat
moze se izvesti i na bilo kom drugom automobilu a da budu zadovoljeni estetski i funkcionalni zahtevi. Staklni mat su vestacka vlakna koja kod nas imaju
primenu kod izrade camaca, programa branika za neka vozila za kade, kace, cisterne, bazene itd.
Kako se izvodi popravka ostecenih delova na karoseriji:
1.Rdjom nacete delove karoserije treba izbrusiti sve do zdravog lima. (grubim brusnim papirom (finoce 40-60) postavljenim na rotacionu brusilicu treba
ocistiti i izbrusiti sva ostecenja tako da 4-5 cm oko otvora ostane zdrav, od boje i rdje ociscen lim. Poliesterska smola najbolje drzi na golom limu.)
Stakleni mat se iskroji prema obliku otvora koji nameravamo da pokrijemo. Mera ne mora biti tacna jer se ono sto je nepotrebno (visak) kasnije moze
izbrusiti. Ukoliko su ostecenja veca takvi otvori pokrivaju se STAKLOPLASTIKOM tako sto se prethodno sa suprotne strane podmetne plasticna folija i to
obavezno polietilenska iz razloga shto se ostale vrste plastike lepe za smolu. Ako to ne ucinimo smolom natopljena staklena vlakna utonula bi unutra shto
bi nam kasnije napravilo problem ( trebalo bi nam vise gita da izravnamo povrsinu ).
Ovom tehnikom mozete ojacati: pod, pragove kao i popraviti sitna ostecenja na rubovima. Staklena vlakna nakon susenja armiraju istom jacinom kao shto
bismo to ucinili varenjem, to znaci da pravilno obnovljen auto ima jednako cvrste nosece delove karoserije kao da su od lima.
2.Ostecena mesta premazu se prethodno napravljenom smesom iz seta.
Priprema smole izgleda ovako:
U plasticnu(polietilensku,ostale plastike bi se rastopile)ili staklenu posudu treba uliti npr,100 g smole i izmesati sa 0,5 g ubrzivaca a zatim dodati 2g
katalizatora i sve dobro izmesati.
Kolicine elemenata nisu strogo odredjene.Treba oceniti koliko je smese potrebno jer se ona relativno brzo zgusnjava(zelira )a to zavisi od temperature
vazduha na kojoj se radi i moze trajati od 8 do 15 minuta.
Veliku ulogu ima ubrzivac jer ce sa vise ubrzivaca smesa ce brze zelirati(kad je hladno vreme obavezno dodajemo vise ubrzivaca),
Minimalna temperatura na kojoj se moze raditi je 15 C a idealna 20 C.
Vazno:ubrzivac i katalizator ne smeju doci direktno u dodir(bez smole) jer postoji mogucnost eksplozije.
3.Otvor se prekrije staklenim matom (tkanje, vlakna, matrix)
4.Mat se laganim natapanjem cetkice potpuno prekrije smolom a to pokrivanje laminatom izgleda ovako:
Pocinje se odmah posto smo zamesali elemente iz seta. Na ocisceni deo otvora nanesemo smolu i preko nje postavimo sloj mata.
Za manje rupe dovoljan je jedan sloj a za veca ostecenja od recimo 4cm potrebna su 2 pa i 3 sloja.
Nakon toga laganim udaranjem cetkicom namocenom u smolu prekrivamo mat. To cinimo tako dugo dok on ne dobije boju smole (postane zuckast)
Postupak laminiranja mora u svakoj fazi biti zavrsen pre nego sto smola pocne zelirati ( stezati se ) Drugi sloj mata nanosi se nakon susenja prvog.
5.Kad se mat osusi izbrusimo ga, nanesemo git preko toga, obradimo i naravno obojimo.
Plastificirani delovi se osuse nakon 2 do 3 sata. Suvisni delovi plastike skidaju se brusenjem a zatim se nanese kit, koji je kad se osusi moguce fino izbrusiti
prvo rotacionom, a zatim vibtracionom brusilicom. Gitovanje treba ponoviti a zatim celu povrsinu obraditi vodenim brusnim papirom (papir za mokro
brusenje ( gradacija 600 - 800 ) nakon toga je obradjena povrsina spremna za lakiranje. Ako je sve pravilno uradjeno na popravljenom mestu nece se
primetiti ni najmanji trag plasticne operacije.
Alat i Pribor:
- Vibraciona brusilica
- Rotaciona brusilica
- Cekic, drveni podmetac
- Gruba turpija
- Pljosnate cetkice 3-5cm
- Spakla za nanosenje gita
- Poliesterska ili staklena posuda (dno kanistera decije kantice za pesak i sl.. )
- Polietilenska folija
- Lepljiva papirnata traka za zastitu nekih delova koji ne treba da budu prekriveni smolom
- Veca cetka ili usisivac za prasinu
- Poliesterski set
- Autolak u spreju ili boja
Iskreno se nadam da sam vam pomogao i omogucio prve korake rada sa ovom tehnologijom.
kao prvo poliester neka vrsta plastike ali malo jace! i sa njom moze svasta da se zakrpi uglavnom se od poliestera rade camci ja sam bas skoro poceo da pravim zadnji spojler za mog yuga od pripreme sve u zavisnosti sta zelite da pravite ili da zakrpite sa njim,ja cu objasniti uglavnom kako se prave spojleri od poliestera kao prvo da bi napravili neki oblik potreban vam je stirodor on se lako nalazi nije ni nesto skup e od njega se oblikuje zeljeni oblik pa se onda preko njega stavi alufolija koja se malo prilepi zastitnom trakom i onda pocinje rad sa poliesterom naravno sa maskom za lice jer je strasno toksican prvo se nanosi prvi sloj cetkom pa se onda preko tog nanetog sloja nanosi vlakno koje se dobije uz taj poliester kada se kupi i dobro se utaba uz taj prrvi namaz koji ste namazali recimo uz pomoc neke spakle ili slicno e onda se namaze jos jednom preko toga svega i to je to kada se osusi dobija se zeljeni oblik koji ste hteli a stirodor je posluzio kao kalup i sve naravno zavisi ako zelite deblji sloj stavlja se vise poliestera i vise vlakana!​
 
Član
morat cu poceti malo da se zanimam i ovim, ako ima neko jos slicnih tekstova i slika nek doda
 
Član
Ja ću da okačim koju slikicu za par dana i još detalja oko poliestera,npr. omjer katalizatora-učvršćivača-smole i slično
 
Legend
fin text,uopste nije tesko raditi sa poliesterom,a vrijeme ocvrscivanja i omjer harter-a i smole inace u razlicitih proizvodjaca je i drukcije,al vecinom to je to
 
Član
enesss je napisao(la):
fin text,uopste nije tesko raditi sa poliesterom,a vrijeme ocvrscivanja i omjer harter-a i smole inace u razlicitih proizvodjaca je i drukcije,al vecinom to je to

Nije tesko ko zna :icon_biggrin:
 

IGY

Član
nabacaj namo koju sliku....
uskoro se upustam u nesto pa da znam odprilike jos malo vezano za poliester
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top