Član

Milionske sume prodaje, sada već legendarnog, modela „pežo 206“ stavile su trust mozgova francuske fabrike pred težak izazov: kako modernizovati automobil star desetak godina, a zadržati prodajne rezultate i popularnost kod kupaca.
Rešenje je nađeno u sabiranju, pa je novi model poneo isti broj (206) sa dodatim plusom.
Liči na druge, a jedinstven
Ispostavilo se da je znak matematičke operacije modelu „pežo 206 plus“ doneo i brojne novine. Slobodno se može reći da je ovaj model nastao ukrštanjem (neki bi rekli sabiranjem) 206 i nešto većeg „pežoa 207“. Tako je prednji kraj veoma sličan onom kod modela sa brojem 207, što je u odnosu na stari 206 ovom automobilu dalo dosta modernije lice. Usisnik vazduha smešten na donjem delu branika daje ovom modelu dozu agresivnosti, a istu ulogu imaju i prednje svetlosne grupe koje su velikih dimenzija i karakterističnog oblika.
Kvalitetnija i veća kabina
Promena, i to velikih, bilo je i u putničkoj kabini novog modela, koja je dosta sličnija onima iz skorijih generacija „pežoa“, prvenstveno 207. Materijali su kvalitetniji, a plastika, iako tvrda, ne odaje utisak jeftinoće i sasvim je solidno uklopljena. Međutim, možda je malo više računa trebalo obratiti na ergonomiju, jer detalji kao podizači stakala smešteni nisko između sedišta kvare utisak o enterijeru ovog modela. Instrumenti imaju belu pozadinu i dobro su pregledni.
Ponuda prostora u novom modelu slična je onoj u „pežou 206“, ali se čini da je zadnja klupa nešto pristupačnija nego ranije. Prednja sedišta su udobna i ne previše profilisana, što je u skladu sa karakterom gradskog automobila, kakav „206 plus“ nasleđuje od svog prethodnika. Ipak, ni izlazak iz gradske sredine nije pretežak, jer tada do izražaja dolazi prtljažnik zapremine 245 litara, što je dovoljno za smeštanje stvari potrebnih na manjem putovanju.

Prava kombinacija za grad
Poklopac motora je na testiranom primerku krio poznati benzinac od 1,4 litra, kakav se ugrađuje i u modele 206 i 207. Agregat koji razvija 75 konjskih snaga čini se dovoljnim za ovog mališana, ali ne treba očekivati čuda. Kombinacija sa petostepenom manuelnom transmisijom se pokazala dobrom, a menjač, i pored dugih hodova, odlikuje odlična preciznost. Potrošnja na testu, u gradskim uslovima u kakvima će „206 plus“ pretežno i boraviti, kretala se oko devet litara, što i nije loš rezultat ako se zna da je zbog velikih vrućina klima tokom testa uvek bila uključena.
Gradske ulice pravo su mesto da jedan ovakav model pokaže sve svoje adute. Precizan upravljački mehanizam olakšava manevre kroz gužvu, a dobra preglednost garantuje još bezbrižniju vožnju gradom. Međutim, prilično mali retrovizori mogu da budu problem, jer su „mrtvi uglovi“ nešto veći. S druge strane, male dimenzije i veliko zadnje staklo odlična su preporuka za lako parkiranje.
Cena nije previsoka
Početna cena modela „206 plus“ je 11.390 evra, koliko košta onaj sa benzinskim agregatom od 1.100 kubika. Testirani primerak, sa motorom od 1,4 litra i višim paketom opreme „trendi“, koji raspolaže klimom, audio-sistemom sa komandama iza volana, električnim podizačima prednjih stakala, košta 12.660 evra.
Dimenzije
Dužina 3.872 mm
Širina 1.669 mm
Visina 1.453 mm
Međuosovinsko
rastojanje 2.443 mm
Zapremina
prtljažnika 245 l
Zapremina
rezervoara 50 l
Motor i performanse
Zapremina 1.400 cm3
Snaga 75 KS
Maksimalna brzina 170 km/h
Ubrzanje od 0 do
100 km/h 13,1 s
Potrošnja u gradu 9 l