Član

Lažni blizanci
Što zbog aktuelne krize u automobilskoj industriji, što zbog sve brojnije konkurencije, novi C-Max, u startu je ponuđen u dve karoserije - kratka, poseduje pet sedišta, dok u Grand C-Max, sa praktičnim kliznim vratima, staje sedam putnika

Od 2003. godine, kada se pojavio u prodaji, mnogo toga se izdešavalo na tržištu i u samoj klasi kompaktnih monovolumena. Osim što je konkurencija postala znatno ozbiljnija, a modeli sve brojniji, standardi su pomereni na jedan znatno viši nivo. A kako kupovina jednog vana nije više isključivo nametnuta praktičnim aspektom, u Fordu su morali da razmišljaju i o emocijama koji će izazvati ovi "lažni blizanci". Ništa lakše, aktuelni Kinetic Design samo je trebalo adaptirati nameni, što znači da se i novi C-Max može pohvaliti gotovo sportskim formama, neuobičajenim u segmentu. Ovo se, pre svega, odnosi na kraću karoseriju, koja evidentno deluje znatno dinamičnije, nešto kao smanjeni S-Max.

Enterijer novog C-Maxa deluje znatno modernije u odnosu na ranije, može se reći čak i futuristički

Grande C-Max je, logično, duži za 15 cm i viši za 6 cm, dok su svetla pozadi drugačije dizajnirana. Dakle, sa naglašenijom sportskom notom i skromnih 4,38 m (isto kao i predhodni), C-Max deluje pre kao uzdignuti karavan ili nekakav hečbek, nego li minivan. Tim bolje, jer ukoliko već nije doneo ništa radikalno novo u segmentu, neka se bar distancira izgledom.
4+1=5
Gornja jednačina je tačna, samo u auto-rečniku, oznake +1 ili +2, simbolizuju mesta za "Pigmejce", ili u prevodu, C-Max predviđen je za četiri odrasle osobe, plus jedno dete. Naravno da nije jedini u kategoriji čije je srednje sedište pozadi znatno uže od ostalih, ali ovde se to ni ne može nazvati sedištem. Vlasnici dosadašnjeg sigurno znaju šta govorim, jer je princip potpuno identičan. Dakle, ovo "parče" sedišta može se podići i odgurnuti u prtljažnik, kako bi se dva bočna centrirala.



Enterijer C-Maxa karakteriše solidna udobnost, kao i zaista velika modularnost, naročito po pitanju zadnjih sedišta

Dovoljno je samo povući integrisane ručice sa strane, i hop, osim što su putnici bliže središtu vozila, imaju i desetak centimetara više za kolena (sistem nazvan "diagoflex"). Carski, samo sve navedeno nije moguće ostvariti sa punim prtljažnikom. A kad smo već kod raspoloživog prostora, nije na odmet reći da je na ovome polju, "kratki" C-Max inferiorniji od konkurenata, što potvrđuje i prtljažnik, sa relativno skromnih 470 litara zapremine.
Srećom, sve dolazi na svoje mesto jednom za upravljačem, gde vozač otkriva nesvakidašnje radno mesto. Ima tu svega, od nebrojenih dugmića, po ugledu na manju Fiestu, sićušnog LCD ekrana za satelitsku navigaciju (serijska oprema za Titanium paket), pa sve do instrument table - centralna konzola u obliku slova Y, deluje zaista nadahnuto i futuristički, pa sa te strane, C-Max impresionira. Da nije svestan kojem segmentu pripada ovaj Ford, vozač bi se mogao zakleti da je u jednom klasičnom hečbeku. Vertikalno postavljen upravljač, malog prečnika, i prilično niska pozicija u snažno profilisanim sedištima, samo pojačavaju utisak. Nisu zaboravljene ni toliko praktične police i boksovi, nema bojazni da će brojne sitnice ostati razbacane po podu ili sedištu. U vrata, recimo, staje flaša vode od 1,5 litara, dok je standardni pregradak ispred suvozača lako primio pozamašni foto-aparat, sa par objektiva.
dinamični dizajn, +
vozna dinamika, +
orginalna komandna tabla, +
ponuda agregata +
raspoloživ unutrašnji prostor, -
modularnost, -
komplikovane komande -

Agregati "a la carte"
U segmentu, gro prodaje zasnovano je na dizel agregatima, a njegova snaga kreće se između 95 i 163 KS, dok 1,6-litarski benzinci raspolažu od 105 do 180 KS! Na putu, odlikuje ga sigurno ponašanje, čak i kada je vožnja neprimerena porodičnoj upotrebi. Iskreno rečeno, ovaj Ford kao da je pravljen za vozača, putnici su maltene "nužno zlo"... U oštrim krivinama, u akciju stupa elektronski diferencijal, sa zadatkom da ukoči prednji unutrašnji točak, ukoliko se ovaj okreće brže od spoljašnjeg. Zadnji deo pritom ostaje "zalepljen" za put. Samo ogibljenje osetno je tvrđe nego li kod francuskih predstavnika, što se posebno oseća pri manjim brzinama.
U svakom slučaju, testirani 1.6 TDCi/115 KS nikada nije stavio karoseriju na iskušenje, a izabran je jer bi trebalo da predstavlja većinu prodaje. Naime, osim što je dobio par "konja", povećan je i obrtni moment. Umesto nekadašnjih 240 Nm, sada ima 270 Nm (285 pri overboostu). Da bi se "odlepio" iz mesta i dostigao 100 km/h, treba mu dobrih 12 sekundi, dok je maksimalna brzina ograničena na 180 km/h. Ukratko rečeno, solidan motor, zadovoljavajućih perfomansi, diskretan i ekonomičan. Naša prosečna potrošnja stabilizovala se na okruglo 7 litara, sa rasponom između 6,2 i 9 l. Treba još istaći da je šestostepeni menjač izuzetno precizan i prijatan za rukovanje. Izolacija kabinskog prostora je veoma dobra, dok pri višim brzinama nema karakterističnih šumova od vetra, vezanih za ovaj tip vozila.
Ford C-Max 1.6 TDCi
Motor
Tip/broj cilindara turbo-dizel, redni/4
Radna zapremina [cm3] 1560
Broj ventila/tip ubrizgavanja 16/common-rail
maks. snaga [kW/KS/o/min] 84/115/3750
obrtni moment [Nm/o/min] 270/1500-2250
Karoserija
tip/broj sedišta/vrata monovolumen/5/5
D x Š x V [mm] 4380x2067x1626
me_uosovinski razmak [mm] 2648
masa vozila/nosivost [kg] 1390/437
zapremina prtljažnika [l] 471-1723
Ogibljenje
napred McPherson, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
pozadi multilink, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
Kocnice
napred/pozadi samovent. diskovi/diskovi
Pneumatici
dimenzije 205/55 R16
Prenos snage
pogon na prednje tockove
tip menjaca/stepeni prenosa manuelni/6
Performanse
ubrzanje 0-100 km/h
maksimalna brzina [km/h] 184
prosecna potrošnja [l/100 km] 4,6
buka pri 100 km/h [dB] 63
zaustavni put [m] 37,9
CO2 119g
Cena (u EU) € od 20.000
Jednim pogledom
Dizajn ****
Performanse /***
Funkcionalnost ***
Kočnice /***
Kvalitet /***
Motor ****
Udobnost /***
Menjač /****
Vozne osobine ****
Cena /***
Prosečna ocena: ***/ (u okviru klase)

Zaključak
Sve u svemu, kratki C-Max respektuje filozofiju bivšeg, baš kao i cenovnu politiku. To znači da ne bi trebao biti osetno skuplji od odlazećeg, ne računajući aktuelne popuste koji trenutno važe. Već po navici, u ponudi su tri završna nivoa - Ambiente, Trend i Titanium, a informacije radi, u zemljama EU startuje sa početnom cenom od nekih 20.000 evra, dok za testirani treba izdvojiti 26.000 evra. Manje-više na nivou konkurencije, dok se za Grand C-Max mora doplatiti 1.300 evra (isti motor i oprema, + 2 integrisana sedišta). Šta reći za kraj, osim da i pored svih nabrojanih kvaliteta, C-Maxu neće biti lako da se nametne kao lider u segmentu, pre svega zbog brojnosti i neospornog talenta konkurencije.
Srećom po njega, Evropa je kolevka kompaktnih monovolumena, gde je njihova popularnost na samom vrhuncu, a kako je u poređenju sa bivšim praktično evoluirao na svim poljima, jednostavno je osuđen na uspeh.

Pored testiranog C-Maxa, Ford proizvodi i verziju Grand, koji je duži, viši, a ima i bočna klizna vrata