Član

EGR je kratica od Exhaust Gas Recirculation (engl. recirkulacija ispušnih plinova) odnosno od Engine Gas Return (engl. povrat plinova motora). Radi se dakle o sustavu za recirkulacije ispušnih plinova, preko EGR ventila. U njemačkoj terminologiji zove se AGR-ventil (Abgasruckführung).
Povratom dijela ispušnih plinova u usisnu cijev snižavaju se vršne temperature izgaranja, čime se znatno smanjuje sadržaj kancerogenih dušičnih oksida u ispuhu. Za razliku od štetnih ugljičnog monoksida (CO) i ugljikovodika (HxCy) u ispuhu, koji ukazuju na nepotpuno izgaranje, dušični oksidi (NOx) nastaju zbog nesavršenog izgaranja.

EGR ventil se prvenstveno ugrađuje kako bi se smanjila količina kancerogenih dušikovih oksida
Njihovom nastanku pogoduju previsoke vršne temperature tijekom izgaranja, koje mogu prerasti 1100°C. Problem se može umanjiti povratom dijela ispušnih plinova i njihovim miješanjem s čistom usisnom smjesom. Tako se snižava vršne temperature, a izgaranje postaje “mekše” i pravilnije. Manji se dio ispušnih plinova vraća u usisnu cijev preko povratne cjevčice i regulacijskog ventila. Njime upravlja elektronski sklop, na temelju brzine vrtnje, usisnog tlaka i temperature motora.

Udio ispušnih plinova u usisnoj smjesi može biti od 20 do 60 posto
Povratom (recirkulacijom) ispušnih plinova smanjuje se količina dušičnih oksida u ispušnim plinovima do 60 posto. Njihova je količina ograničena zbog lošeg utjecaja na potrošnju goriva, sadržaj ugljikovodika u ispuhu i mirnoću rada motora. Zato se u “leru” isključuje povrat ispušnih plinova. Manjkavost ovog sustava je i u velikoj osjetljivosti povratne cjevčice i regulacijskog ventila na začepljenje prljavim ispušnim plinovima.
