






Baywatch Robust zvijezda Hannovera
Iako je prošlog tjedna u Hannoveru otvoren najveći ovogodišnji svjetski sajam cestovnog prometa i komercijalnih vozila, među kamionima i autobusima zvijezda je bio Volkswagenov pickup.
Povijest se ponavlja: nakon više od dvaju desetljeća dva diva, Volkswagen i Toyota, ponovno su udružila snage na razvoju jednog posebnog vozila.
Kao nekad Toyota Hilux i Volkswagen Taro, tako i sadašnji Hilux i Robust imaju mnogo toga zajedničkog, ali i vlastitu prepoznatljivu osobnost.
Volkswagen Robust je u ovom trenutku još uvijek koncept, no prvi serijski primjerci najavljeni su (tek) za konac sljedeće godine.
Konceptno vozilo predstavljeno u Hannoveru je zamišljeno i opremljeno kao spasilačko vozilo za priobalna područja.
Prvi ovako opremljeni pickup među europskim proizvođačima trebao bi postaviti nova mjerila u segmentu.
Glavna tržišta za buduće serijsko vozilo su Južna Amerika, Južna Afrika i Australija; u tim zemljama zbog svoje su svestranosti pickup vozila jedna od najtraženijih gospodarskih vozila i vozila za slobodno vrijeme.
Oprema ovog vozila s četiri sjedala koncipirana je nakon intenzivnih konzultacija između Volkswagenovih stručnjaka i spasilačkih službi.
U izvedbi studija Search and Rescue (SAR) specijalno je prilagođena za spašavanje plivača i surfera, što znači da se radi o vozilu namijenjenom spasiocima koji rade na velikim plažama bilo gdje u svijetu.
Volkswagenov pickup s dvostrukom kabinom i pogonom na sve kotače već po svojoj osnovnoj tehničkoj koncepciji namijenjen je upravo takvoj primjeni.
U ovoj studiji primijenjena je vrlo suvremena Common-Rail-turbodizelska tehnologija najnovije generacije, koju odlikuje snažna vuča i niska potrošnja.
Do sada nije bilo pickup vozila koje se, među osobito u Njemačkoj razvijenim vozilima s benzinskim ili dizelskim motorima s izravnim ubrizgavanjem, istaknulo po niskoj potrošnji i niskoj emisiji štetnih tvari koja zadovoljava već i buduće norme. Volkswagenov pickup će biti prvi koji će ispunjavati upravo te uvjete.
Potpuno iznova nastao je i dizajn ove studije. Pickup slijedi novi Volkswagenov DNA-dizajn koji je prvi puta prezentirala marka osobnih vozila Volkswagen na novom Sciroccu i upravo predstavljenom Golfu šeste generacije.
Pošto je riječ o automobilu za spašavanje, posebno dolazi do izražaja izrazito plosnati aerodinamični krovni modul s plavim svjetlom s integriranim svjetlima za potragu, koja se iz unutrašnjosti vozila putem daljinskog upravljanja mogu usmjeravati u sve pravce.
Plavo svjetlo je osim toga opremljeno i LED-sustavom visoke snage posebno upadljivim i po dnevnom vremenu.
Slična funkcija bliještanja (kao plavo svjetlo) postaje aktivna upotrebom sustava i u prednjim i stražnjim žmigavcima. Zbog toga je funkcija prednjih žmigavaca integrirana u maglenke u donjem području branika.
U prednjem braniku se nalazi vitlo za uže. Zahvaljujući offroad-navigaciji spasilačke službe mogu brzo doći do unesrećenih.
U gornjem dijelu armaturne ploče se za svaki slučaj nalazi i kompas. U pretincu za odlaganje u središnjoj konzoli sprijeda smještena su i dva mobilna CB-radio uređaja, a još dva nalaze se u stražnjem dijelu duple kabine. Pored prednjih sjedala nalaze se i dvije džepne svjetiljke.
U središnjoj konzoli, između prednjih sjedala i stražnjih pojedinačnih sjedala, smještena su također i dva mobilna navigacijska sustava. Odmah iza njih je i kofer s najznačajnijim lijekovima za pružanje prve pomoći, defibrilatorom i dalekozorom.
U krov stražnjeg prostora pričvršćene su dvije sigurnosne kacige za upotrebu u vodi sa snažnim strujama. Ispred toga, za vozača i suvozača lako dohvatljiva, u krovu se nalazi upravljačka jedinica za plavo svjetlo i signalnu trubu.
I ostali elementi smješteni su u krovnoj konzoli: zvučnici mobilnog radiouređaja. Interijer otporan na slanu vodu je periv, tako da se nakon upotrebe može brzo oprati.
Sjedala su naime presvučena neoprenom, a presvlake imaju zatvarače kako bi se u svakom trenutku mogla skinuti i oprati.
Osim toga u vrata su ugrađene reflektirajuće niti kako bi se noću olakšao ulazak i izlazak iz vozila. Pickup je i po mraku vidljiv iz daljine zahvaljujući velikim reflektirajućim površinama.
Specijalno za upotrebu u obalnim područjima konstruirana je utovarna površina duga 1,55 m, koja u poprečnom položaju može primiti i jednu euro paletu.
Nakon što stignu do unesrećenika, spasitelji s utovarne površine skidaju SAR-Jetski kako bi brzo stigli na mjesto događanja.
Osim toga u bočne stranice utovarne površine integrirana je i oprema za spašavanje, svjetiljke, specijalna uža za hvatanje, uređaji za gašenje požara, deke, a u stražnjem poklopcu alat. Hoće li oprema SAR-a kasnije ići u serijsku proizvodnju još uvijek je otvoreno.
Proizvodnja novog pickupa započinje ujesen 2009. godine u Volkswagenovoj tvornici Pacheco u Argentini. Za početak je predviđena Južna Amerika, a nakon nje će slijediti Južna Afrika, Australija i Europa, kao i ostala tržišta.