Član


BMW serija 2
Druga stranica
BMW je iznedrio još jedan model koji će biti predmet želje mnogih, želje koja će se srećnicima ostvariti, a većini, bar u Srbiji, nažalost ne
Jedan sistem po pravilu doživi svoje restruktuiranje kada se stvari ne odvijaju po unapred utvrđenom redosledu. Tada se menjaju učesnici, dolazi do pregrupisanja redova i „padaju“ glave najlošijih u formaciji. Šta li se onda dogodilo u BMW? Nijedan proizvođač nije imao manje razloga da se žali na loše rezultate kao BMW. U njihovom poslovanju sve funkcioniše perfektno, kao da kriva uspeha ritmično igra po taktu njihovih nepogrešivo pouzdanih motora. Sa paletom razno-raznih modela uz koje su mogli mirno da „žanju“ plodove svoga rada čitavu narednu deceniju, razloga za promene nije bilo ali su se ipak na kraju dogodile. U industrijskom klinču u kom su se našli najprodavaniji modeli brenda sa donje lestvice u postavci proizvođača, serija 4 je zamenila kupe verziju serije 3 koja je uspela da „preživi“ turbulentne planove rukovodstva, dok serija 1 nije bila te sreće. Ona ne samo da je na račun neke svoje varijacije dobila zamenu, nego se ispostavilo da će ta, njoj namenjena potencijalna varijacija, ustvari biti njena zamena! I to ne bilo kakva, nova serija 2 presudila je najmanjoj klasi i kao u dramskom raspletu preuzela od nje sve što je vredelo...

Ipak, gledajući „novajliju“ ispostavilja se da je penzionisana „serija“ i te kako vredela.. Serija 2 je na prvi pogled predimenzionirana serija 1 u svakom pogledu! Sa bilo koje strane da pogledate ovo vozilo, koju god karakteristiku da pročitate i na bilo koji detalj da se skoncentrišete na kraju će vam biti jasno da je sve baš kako smo i rekli - preuveličano. Ne treba da čudi BMW „tumbanje“ redova i postavljanja ovog modela na žrtvi koju je morala da podnese serija 1. Do sada najmanji u BMW gami, on je nastao u vreme kada se sve moglo. Te 2004. godine je serija 1 tražila na tržištu nove segmente i izazove, a to isto tržište nije bilo „prenaseljeno“ kao danas, i najveća razlika se ogleda u tome što je tada na svetskoj automobilskoj „pijaci“ bilo mnogo više para...

Tri verzije „dvojke“
Ove 2013. godine, u poteru za tim istim parama na nikad oskudnijem tržištu serija 2 kreće u tri varijante! Bazna podela izvršena je na 220d, 220i i najsnažniju verziju, 235i! Dizel varijanta imaće dvolitarski četvorocilindarski agregat sa 181 KS i 380 Nm obrtnog momenta uz pomoć čega će automobil do „stotke“ ubrzavati za 7,1 sekundu uz maksimalnu brzinu od 235 km/h! Benzinska 220i varijanta imaće motor identičnih parametara kao i dizelaš, čak će i ubrzanje biti samo stotinku brže uz maksimalnu brzinu identičnu kao kod 220d. Činjenica da su u skoro svemu slični kao „jaje jajetu“ ne znači da im je i cena ista, benzinac je znatno jeftiniji i prodavaće se za 28.590 evra, dok će dizel koštati buduće vlasnike 29. 990 evra.
Ponudu zaokružuje sportista 235i. Naslediće trolitarski twin-turbo šestocilindarski benzinski motor od iz najsnažnijeg modela serije 1. Novina je što će nekadašnjih 306 KS sada biti uvećani na 325. Uz opcioni osmostepeni automatski menjač ubrzavaće do 100 km/h za 4,8 sekunde, dok će sa standardnim manuelnim menjačem isti rezultat biti ostvaren 2 stotinke sporije. Pogon je na zadnje točkove, a novina su i sportski unapređeni kočioni sistem čija se pozdanost ogleda u velikim kočionim čeljustima smeštenim iza osamnaestoinčninih aluminjumskim naplataka koji su takođe deo standarden opreme. Maksimalna brzina iznosiće 250 km/h, a sve to ide u kompletu po ceni od 37.590 evra.

Nosilac ideje zvane „BMW“
Serija 2 se svojim dimenzijama skoro zalazi u segmente većih sportskih automobila. Uz dužinu od 4432 mm i širinu od 1774 milimetra on odbija konvecionalnosti nametnute strogim podelama među „jačima“ iz njegove familije i širi se u svim pravcima shodno ponašanju sve većeg broja konkurenata koji nisu poput njega ograničeni bremenom nasleđa od moćnijih srodnika. Uz visinu od 1418 mm on se spušta ispod nivoa klase koju nasleđuje i tako dobija na sportskom krakteru. Sve uopšteno dok ga posmatrate, nemoguće je odupreti se stavu da je serija 1 bila stecište začaurene ideje o seriji 2, i da se samo čekao trenutak kako bi „istinski“ mini BMW ugledao svetlost dana u za to pogodnom momentu. On nije puka reparacija najmanje serije i jednostavno kačenje novog imena na već odavno svršeni posao. Ovo je u potpunosti novi model i nova stranica u BMW priči, udaljio se od prostog brendiranja i tako približio idejama na kojima se kompanija temeljila i zbog koje smo je toliko zavoleli.
„Dvojka“ se agresivnim izgledom nameće kao sportista, za razliku od „keca“ koji je veći deo svog života bio zdepasti hečbek. Širi i sigurniji stav je posledica većeg međuosovinskog rastojanja koje sada dostiže 2690 milimetara, a rezultat hvale vredna je i težina koja se zaustavalja na sportski prihvatljivih 1425 kilograma. BMW je dobro pripremio novog pulena unutar svojih redova, na nikad surovije tržište on dolazi sa nikad besnijim frontalnim delom nekog minhenskog mališana. On tako pokazuju naoštrene zube nemačke automobilske industrije namenjene konkurenciji koja je sa svakom generacijom nada da je prišla vodećoj trojci, vodeće sile u Evropi. U vezi sa tim, linije dizajna se „skupljaju“ oko prednje maske grila gde prednost dobijaju veliki LED farove i „nabilodvani“ prednji branik u odnosu na stil „velikih bubrega2 koji je do nedavno preovladavao u gami. Zatim, sa frontalnog dela dve linije kreću do zadnjeg branika preko boka i donje lajsne automobila šireći se na svom putu do zadnjeg branike i stvarajući tako vizuelnu širinu kupea. Skorija praksa proizvođača da nas često izveštavaju o smanjenju koeficijenta kojim je automobilu pojačana aerodinamičnost ovde je izostala. Čitava karoserija izgleda kao da su njena svrsishodna udubljenja „klesana“ direktno u vazdušnom tunelu!

Prema vozaču
Unutrašnjost je većim delom zaostavština klase koja se nasleđuje. Ovo je četvorosed u kojem je sve orijentisano ka vozaču. Asimetrična centralna konzola je okrenuta ka njemu. Displej moćnog multimedijalnog sistema je takođe okrenut ka njemu. Ovo je automobil za vozača, automobil koji „živi“ za vožnju i istinski BMW koji slavi svakog onog ko se nađe za njegovim upravljačem. U zavisnosti od paketa opreme je moguće birati različite materijale i komponente gde će vas na čelnoj poziciji „sačekati“ kontrolna tabla preuzeta iz serije 1. Generalno gledano, unutrašnjost je najbolji dokaz onoga što ide u prilog kritičarima koji tvrde da je ovo serija 1 sa novim imenom. S tim u vezi, koliko god bilo nagađanja i negodovanja o inovativnosti ovog automobila, na kraju, kada serija 1 ode u „penziju“ i kada je kompanija „smetne“ s uma, na videlo će izaći istinska originalnost ovog kupea čiji je kvalite u tome što je uspeo da se izdigne nad klišeom „dorađene“ verzije odlazeće klase, i da postane svojevrsni pijetet koji je svojim kvalitetima zaslužio i da je nasledi! On seriju 1 pobeđuje sa jednostavnim rešenjima za njene kako se ispostavilo nepremostive probleme.
Pobednici
Kada se sve vezano za seriju 2 „sabere“ dolazi se do silnih pluseva i pobeda. Na dobitku su svi koji vole ovaj brend i kojima je ljubav slepa u toj meri da bi im fijaker sa grbom svetlo plavog propelera pamet pomutio a kamo li ova i njoj slične kreacije koje BMW svake godine dižu iznad statusa proizvođača automobila čineći od njega onog koji proizvodi snove. Na dobitku je i automobilska industrija koja se nespretno bori da održi dozu originalnosti za svaki automobil na surovom terenu večne borbe za profit, gde svakodnevno gubi bitku kada se ispostavi da mnogi novopristigli modeli svojom izgledom tapkaju u nultoj dizajnerskoj tački. I na kraju, u onoj najmanjoj ali i najprivilegovanijoj grupi su budući vlasnici serije 2 u kojima ima po malo od svega navedenog. Svako ko uđe u to društvo, na neki način daje priznanje BMW kompaniji koja se u cilju stvaranja idealnih automobila, upušta sa svojim modelima u igru „jačeg“, gde stavljajući na „kocku“ sve dosadašnje uspehe zarad poboljšanja koje se mere nijansama, oni na „žrtvama“ dobrih, iznova stvraju savršena vozila! E to je BMW!
