
Vrijeme hiperhibrida
U doba štednje, brige za okoliš i posvemašnje recesije, automobilska nam industrija nudi supersofisticirane automobile niske potrošnje i paprene cijene što jasno dokazuju i8 te 918. Jasno je, nove su tehnologije i dalje tek u povojima, no barem su tu. Ipak, većinu noviteta i dalje pokreću stari dobri motori čiju konstrukciju potpisuju gospoda Otto i Diesel
Početak nove sezone automobilskih salona startao je u Njemačkoj s uobičajeno velikim i bogatim frankfurtskim IAA na kojem je, ipak, pomalo i nedostajalo pravih uzbuđenja. Iako se organizator, VDA (Verband der Automobilindustrie - prevedivo kao udruga automobilske industrije) pohvalio s gotovo 160 svjetskih premijera, pregledom noviteta ostali smo nekako zakinuti. Istina jest, ovogodišnji je Frankfurt donio par novosti iz segmenta "običnih" automobila, nešto više u kategoriji superautomobila, no sve zajedno bilo je kudikamo bogatije početkom godine, u Ženevi. No, vratimo se gradu na Majni.
Pod krilaticom Elektromobilnost i povezivost, ovogodišnji frankfurtski međunarodni salon jasno je stavio naglasak na štedljiviju budućnost alternativnih pogonskih sustava te svekoliki prodor komunikacija u automobile. Uostalom, nije bez potrebe skovan termin Infotainment koji u sebi nosi kako informacije tako i zabavu (information & entertainment). No, je li elektromobilnost i povezivost možda i pomalo pretjerano nazivati "strateškim pokretačem inovacija u automobilskoj industriji", kako su to osmislili organizatori, ostavljamo vama na prosudbu.
Prodor IT-a u automobile
Drugi vid priče o povezivosti nije namijenjen zabavi vozača već povećanju razine sigurnosti svih putnika u vozilu. Tako je tijekom dvodnevnog simpozija održanog u Njemačkoj, pred otvaranje salona IAA, istaknuto kako je povezivost učinila drastične korake tijekom posljednjih nekoliko godina. Riječ je, naime, o sustavu prikupljanja informacija iz samog vozila te iz njegove okoline kako bi IT arhitektura automobila mogla povezati i obraditi sve prikupljene informacije te ih upotrijebiti za povišenje sigurnosne razine, prvenstveno uz pomoć elektroničkih sustava potpore vozaču.
Nadalje, organizatori simpozija napominju kako će automobili budućnosti biti u stanju preuzeti na sebe sve više funkcija same vožnje, odterećujući time vozača. Takva automatizacija vožnje mogla bi biti prvim korakom k drastičnom smanjenju broja prometnih nezgoda, ali i postavljanju učinkovitijeg ritma odvijanja prometa što, s druge strane, znači (nešto) manje gužve u prometu.